Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

На початку великого шляху…

Жінка, яка планує вагітність, з нетерпінням чекає того моменту, коли можна буде зрозуміти, що в її організмі зародилось нове життя. Трапляється і так, що дві смужки на домашньому тесті, які сигналізують про те, що малюк вже в дорозі, стають несподіванкою. В будь-якому випадку, на самому початку дев’ятимісячної подорожі у майбутньої мами виникає багато питань. На найбільш поширені з них відповідає Фірсова Наталія Олександрівна – лікар акушер-гінеколог, кандидат медичних наук.

Чи можна встановити наявність вагітності ще до затримки менструації?

Так. За умови, що овуляція і запліднення відбулися на 14 день менструального циклу, наприкінці другої фази менструального циклу, тобто на 28 день, можна здати кров на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). Цей гормон з’являється тільки під час вагітності. Але своїм пацієнткам ми рекомендуємо не поспішати. Правильніше здавати кров на ХГЛ або робити тест на наявність вагітності при затримці місячних хоча б на 3-5 днів – це забезпечить набагато надійніший результат.

Наскільки достовірні «домашні» тести визначення вагітності?

Якщо дотримуватись всіх правил постановки, то досить достовірні. Однак найточніший результат дає визначення ХГЛ крові двічі з інтервалом 48 годин.

Коли жінка має звернутися до лікаря в разі затримки менструації?

За умови, що жінку не хвилюють болі, кров’янисті виділення, необхідно зробити тест на вагітність і звернутися до лікаря при 10 днях затримки місячних. На облік же по вагітності майбутніх матерів ставлять з 6 тижня вагітності.

Які при цьому проводять дослідження?

При постановці на облік жінка здає загальноклінічні аналізи, урогенітальні аналізи, гормональний скринінг, TORCH-комплекс. Також проводиться ультразвукове дослідження. Наявність плідного яйця можна визначити в строку 3-4 тижні, а серцебиття ембріону визначають, починаючи з 5-6 тижня.

Чи залежить якість проведення ультразвукової діагности в ранніх строках від типу УЗД-апарату?

Для визначення наявності вагітності в матці це не принципово. Для більш серйозної пренатальної діагностики, яка проводиться строго в строку від 10 тижнів 6 днів до 12 тижнів 6 днів, тип апарату є дуже важливим. Краще робити УЗД на апараті експертного класу і у спеціаліста високої кваліфікації.

Багато майбутніх мам хвилюються, чи не нашкодить УЗД в ранніх строках майбутньому малюкові?

Підтверджено, що УЗД при вагітності є повністю безпечними. Їх можна робити стільки раз, скільки потребує конкретна ситуація.

Чи буває так, що вагітність настала, а менструації продовжуються?

Кров’янисті виділення під час вагітності не можна назвати менструацією, це ознаки загрози переривання вагітності, які потребують стаціонарного лікування.

Як не пропустити позаматкову вагітність? Які її ознаки?

Для того, щоб не пропустити позаматкову вагітність, необхідно при затримці 3-5 днів зробити тест на вагітність, а краще здати кров на ХГЛ двічі з інтервалом в 48 годин. В разі позитивного тесту або аналізу крові на ХГЛ, необхідно звернутись до лікаря для проведення УЗД і впевнитись, що вагітність розвивається в матці. Ознаками позаматкової вагітності є: затримка місячних, мажучі виділення зі статевих шляхів, больовий синдром, відсутність вагітності в порожнині матки при УЗ-дослідженні при позитивному тесті на вагітність, низькі показники ХГЛ крові, приріст ХГЛ крові менше ніж в два рази при повторній здачі аналізу через 48 годин, наявність плідного яйця в трубі при УЗ-дослідженні.

Чому трапляється викидень в перші тижні вагітності?

Існує багато причин: це і гормональна недостатність, хромосомні аномалії розвитку ембріону, запальні процеси геніталій, імунологічний дисбаланс, порушення згортання крові у матері. Якщо викидень вже відбувся, важливо визначити його точну причину, така інформація дозволить спланувати наступну вагітність і попередити її переривання.

Чому на початку вагітності виникає нудота і блювання?

Найбільш вірогідна причина – це гормональна та імунологічна перебудова організму вагітної. Зазвичай до 12 тижня вагітності ці процеси завершуються, і жінки відчувають полегшення.

Які ще зміни самопочуття характері для початку вагітності?

Початок вагітності може протікати повністю безсимптомно, і це нормально. Але більшість жінок все ж таки відчувають певні зміни в своєму стані: нудоту або навіть блювання, особливо в ранковий час, зміни харчових уподобань, сонливість, підвищене слиновиділення, часті зміни настрою, нагрубання і болючість молочних залоз, незначні больові відчуття внизу живота.

Як бути, якщо жінка палила до вагітності? Існує думка, що кидати цю звичку треба не різко, а, навпаки, поступово. Чи це так?

Однозначно, майбутній матері необхідно кинути палити, при чому зробити це необхідно зразу і одномоментно. Розмови про звикання організму і поступову відмову від цієї шкідливої звички – це просто самообман.

Якщо жінка пила вино (робила рентген, приймала ліки і т.д.) ще до затримки менструації (не знаючи, що вона вагітна), чи народиться здоровою дитина? В яких випадках треба бити на сполох?

В дуже ранні строки вагітності всі агресивні зовнішні впливи найчастіше є ембріотоксичними, тобто приводять до замирання (вагітність перестає прогресувати). Але це, на щастя, трапляється не часто. В більшості випадків вагітність прогресує нормально, і в результаті народжується здоровий малюк. Тому, якщо ви приймали ліки, зловживали алкоголем і т.д., необхідно звернутись до гінеколога як можна раніше, провести УЗ-дослідження, гормональний скринінг, пренатальну діагностику.

Що робити тим, у кого в минулому були викидні? Які додаткові дослідження необхідні в такому випадку?

Звичне невиношування – це дуже складна проблема, однак можливості сучасної медицини дозволяють вирішувати її дуже ефективно. Є важливий момент: жінці, яка перенесла два чи більше викидня, необхідно звертатися до лікаря не по факту настання наступної вагітності, а ще на етапі планування. В такому разі призначається цілий ряд досліджень, причому не тільки пацієнтці, але і її чоловікові – це і гормони, і генетичні дослідження, і визначення каріотипу. В кожному конкретному випадку – цей перелік досліджень є індивідуальним.

Чи небезпечний секс в перші тижні та місяці вагітності?

Ні, не небезпечний – при умові, що вагітність розвивається нормально.

Чи можна продовжувати займатися спортом?

Можна, якщо вагітність протікає без ускладнень. Але ваш тренер повинен знати, що ви вагітні, і відкоригувати комплекс вправ, навантаження в цілому.

Що ще важливо в перші місяці вагітності, як жінка може потурбуватися про себе і майбутню дитину?

Вагітність – це не хвороба, а нормальний стан жінки. Тому радикально змінювати спосіб життя не потрібно. Необхідно виключити неадекватні фізичні навантаження, не займатись екстремальними видами спорту, правильно харчуватися, вести раціональний режим праці та відпочину, за можливості виключити стресогенні ситуації.