Медикаментозна терапія стала частиною повсякденності. Однак прості шляхи вирішення проблем небезпечні – попереджають фахівці.
Широка доступність лікарських препаратів обертається не тільки благом. Часом вона перетворюється у лихо сучасної медицини. Професіонали в сфері охорони здоров'я все частіше говорять про поліпрагмазію – надмірне і необґрунтоване вживання ліків. І далеко не завжди винні в цьому лікарі, які надмірно покладаються на сучасну фармакологію – до негативних наслідків призводить також самолікування. Тому про раціональний, зважений підхід до аптечного асортименту ще раз нагадує заступник головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи клініки ISIDA Вікторія МАКСИМОВА.
Вагітність – не хвороба
Правильність медикаментозних призначень в ISIDA ретельно відстежується на всіх рівнях – від лікаря-консультанта до головного лікаря. Очевидно, що у фокусі особливої уваги – жінка, яка очікує дитину. Процес виношування може бути пов'язаний з цілою низкою дискомфортних станів. Однак вагітність – природний стан, і його не потрібно лікувати. Чим менше медикаментозне втручання, тим краще! Це особливо важливо в І триместрі вагітності, коли у плода відбувається закладення і формування органів і систем. У цей період навіть вітамінотерапія потребує заходів перестороги. Серед препаратів, обов'язкових для прийому, доказова медицина виробляє лише фолієву кислоту. Цей вітамін є принципово важливим для закладення та розвитку нервової трубки. Що ж стосується багатокомпонентних вітамінних комплексів, то при здоровому способі життя, повноцінному харчування і адекватних фізичних навантаженнях в них часто немає необхідності.
Особливі випадки: чіткі правила
Існує стійка думка, що вагітність омолоджує – завдяки неймовірному сплеску позитивних емоцій, пов'язаних з очікуванням малюка. У той же час вагітність грає роль лакмусового паперу, виявляючи в організмі слабкі місця. Наприклад, збільшення навантаження на судинну систему може проявитися варикозною хворобою, а як наслідок, набряками і болями в ногах.
Але далеко не всі ускладнення вимагають прийому ліків. Починати потрібно з корекції режиму дня, харчування, навантажень. Якщо медикаменти все ж таки необхідні, то їх призначають в суворій відповідності з медичними протоколами. У них прописані всі дозвільні лікарські засоби і черговість їх застосування. Також враховуються термін вагітності, ступінь тяжкості ускладнень, наявність супутніх захворювань і безліч інших чинників.
Нешкідливих препаратів не буває
Обережності вимагають не тільки складні рецептурні препарати. Вітаміни, ферменти, гомеопатія і фітозасоби – це теж ліки. Безконтрольний прийом може призвести до незворотних наслідків. Головний висновок такий: будь-які медикаменти можна приймати виключно за призначенням лікаря, після ретельного обстеження і точного діагнозу.
- Експерт Вікторія МАКСИМОВА, лікар вищої категорії, заступник головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи клініки ISIDA
Всі 20 років роботи лікарем я не втомлююся повторювати про те, що необґрунтований прийом медикаментів і самолікування неприпустимі. Це стосується не тільки акушерства і гінекології, а й всієї медицини в цілому. Не тільки власного здоров'я, а й здоров'я дітей. На жаль, сьогодні у вільному доступі є велика кількість безрецептурних препаратів, що призводить до самолікування. Дуже актуальна проблема самостійного призначення антибіотиків. Так, ці препарати рятують величезну кількість людських життів. Але самостійний безконтрольний прийом антибіотиків може призвести до тяжких наслідків, серед яких головний – резистентність бактеріальних штамів, що в подальшому ускладнює лікування. Лікарські засоби повинен призначати лікар після ретельного обстеження. Наприклад, маючи вищу медичну освіту, я ніколи не лікувала своїх дітей самостійно – завжди зверталася до педіатра.
- Експерт Володимир БАННІКОВ, лікар вищої категорії, акушер-гінеколог клініки ISIDA
Один з найбільш помітних векторів медицини XXI століття – це демедикалізація лікувального процесу і відхід від поліпрагмазії (одночасне призначення безлічі лікарських засобів чи лікувальних процедур).
Вагітність і пологи – процес фізіологічний, тому в нашій клініці в основі роботи лежить проведення широкого спектру профілактичних заходів. Але, на жаль, в деяких випадках можуть бути ускладнення. Тоді призначення лікарських препаратів, процедур і втручань мінімізовано і проводиться індивідуально з урахуванням клінічних протоколів, розроблених на основі сучасної доказової бази.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.