Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Посилити обережність

Неправильне розташування плаценти – передлежання – зустрічається не так часто, всього в 0,2-0,9% випадків під час вагітності. Але, без своєчасної допомоги фахівців, може стати серйозною загрозою для майбутньої мами і малюка.

Плацента – важливий орган, який формується і функціонує в організмі жінки під час вагітності. Він відповідає за життєдіяльність тандему «мама і дитина», забезпечуючи надходження крові до плоду, а разом з нею – кисню і поживних речовин. Часткове або повне перекриття плацентою внутрішнього зіву шийки матки – отворів, що з'єднують матку з шийкою – вважається аномальним, а вагітність – ускладненою.

Важливість діагностики

Визначити передлежання плаценти можна за підсумками скринінгового УЗД, зазвичай на 20-22-му тижні вагітності. Дослідження дозволяє встановити факт передлежання, його тип (знаходиться плацента біля внутрішнього зіву шийки матки або перекриває його), а також розміри і структуру плаценти. На такому етапі вагітності неправильне розташування плаценти – ще не вердикт. Зі збільшенням терміну і зростанням матки вона може виявитися на безпечній відстані від внутрішнього зіва. Але, якщо передлежання зберігається при контролі УЗД на 26-28-му тижні гестації, госпіталізація обов'язкова. З цього моменту і до пологів майбутня мама повинна перебувати в стаціонарі під постійним наглядом лікарів.

Симптоми і ускладнення

Передлежання плаценти не викликає ніяких відчуттів, які б свідчили про проблему. Патологія не виявляється ні болями, ні іншими явними ознаками ускладненої вагітності. Найчастіше до УЗД майбутня мама навіть не підозрює про загрозу. Єдина ознака, яка одночасно виступає і ускладненням, – кров'янисті виділення.

Фактори ризику

Найбільш частими причинами формування передлежання плаценти є наявність рубця на матці в результаті оперативних втручань, аномалії її розвитку, лейоміоми матки. Також, спровокувати неправильне розміщення плаценти можуть запальні захворювання органів репродуктивної системи, гормональні порушення, а в деяких випадках і багатоплідна вагітність. Зменшити ймовірність опинитися в групі ризику допоможуть профілактичні заходи: своєчасне планування вагітності, раннє виявлення та лікування запальних захворювань органів репродуктивної системи і гормональних порушень. Але буває і так, що передлежання не можна пояснити жодним з факторів ризику.

Фактори ризику

Підхід до лікування

Запобігти загрозі виникнення передлежання плаценти неможливо, медикаментозного лікування цієї патології теж не існує. Однак, не варто панікувати, якщо діагноз був поставлений. Сьогодні медицина має достатній арсенал засобів для моніторингу розвитку вагітності навіть при такому ускладненні. Визначальну роль тут відіграє кваліфікований підхід до проблеми. Якщо патологію виявити завчасно, можна попередити негативні наслідки. Рання госпіталізація вагітної дасть можливість фахівцям контролювати ситуацію, а при необхідності вчасно надати допомогу. Якщо передлежання ускладнюється кровотечею, потрібне екстрене розродження шляхом кесаревого розтину.

Завчасна підготовка

При діагнозі «передлежання плаценти» самостійні пологи протипоказані. Розродження проводиться у плановому порядку на 38-39-му тижні при відсутності кровотечі виключно шляхом кесаревого розтину. До таких пологів фахівці готуються заздалегідь: жінка знаходиться під постійним наглядом в стаціонарі, а перед операцією заготовлюється кров, на випадок, якщо буде потрібно її переливання. Планова операція проводиться командою медиків до моменту початку переймів. При виникненні кровотечі або переймів необхідна термінова (ургентна) операція. Під час пологів з передлежанням плаценти головне – провести кесарів розтин з мінімальною крововтратою і зберегти матку.

Передлежання плаценти – проблема, що викликає у майбутньої мами тривогу. Але, рання діагностика, а також виконання рекомендацій лікаря дозволяють мінімізувати можливі ризики і ускладнення. Завдяки високій кваліфікації персоналу, більшість вагітностей з передлежанням плаценти в ISIDA пролонгуються до оптимального терміну для пологів і закінчуються успішними пологами.

ISIDA радить

Майбутній мамі з діагнозом «передлежання плаценти» важливо оберігати себе від фізичних навантажень, на час відмовитися від статевого життя, виключити різкі рухи, стреси, перевтому – щоб не спровокувати кровотечу. Також, не можна ігнорувати приписи лікаря щодо термінів госпіталізації або постільного режиму. Нехтування рекомендаціями фахівця загрожує життю як дитини, так і мами.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.