Варикозна хвороба нижніх кінцівок – один з тих станів, яким людство «розплачується» за можливість прямоходіння. В США і країнах Західної Європи цією недугою страждає більше 25% населення. І в 2/3 випадків варикозним розширенням вен страждають жінки. Вагітність вважається одним з основних факторів ризику виникнення даної патології. Саме в цей період створюються оптимальні умови для розвитку варикозного розширення вен.
Серед головних причин:
- підвищення рівня гормону жовтого тіла – прогестерону, що знижує тонус вен;
- механічне стискання крупних вен вагітної маткою;
- зменшення швидкості кровотоку в венах і збільшення об’єму циркулюючої крові, що створює підвищене навантаження на вени нижніх кінцівок;
- значне підвищення внутрішньочеревного тиску від час пологів;
- особливості способу життя до і під час вагітності – ожиріння, тривале нерухоме перебування стоячи і сидячи (групи ризику – кухарі, офіціанти, хірурги, офісні працівники), підйом важких предметів, носіння тісної білизни (корсети і т.п.);
- використання естроген-гестагенних препаратів до вагітності.
Під впливом провокуючих факторів відбувається послаблення тонусу венозної стінки і підвищення гідростатичного тиску в венозній системі. В результаті вени звиваються і розширюються, кровотік в них уповільнюється, руйнується клапанний апарат.
Прояви варикозної хвороби різні і індивідуальні. Це можуть бути:
- судинні зірочки «телеангіектазії»;
- відчуття «важкості» в ногах, набряки, втомлюваність;
- відчуття «повзання мурашок», судоми в литках;
- наявність розширених венозних тяжів на ногах і вузлів «вариксів».
При тривалому перебігу захворювання можливі шкірні трофічні розлади – зміни кольору, пігментація, ущільнення шкіри, трофічні виразки. Уповільнення току крові в розширених венах і вузлах, підвищене згортання крові (фізіологічна гіперкоагуляція при вагітності) створюють передумови для розвитку тромботичних ускладнень варикозної хвороби, а саме тромбофлебіту, тромбозу глибоких вен, тромбоемболії легеневої артерії. Ці ускладнення дуже небезпечні і загрожують життю матері і плода.
Визначимо терміни
Тромбофлебіт – це запалення стінок варикозно розширених підшкірних вен з наявністю в їхньому просвіті тромбів. Проявляється почервонінням, тягнучим болем над розширеними венозними тяжами. Враховуючи особливості анатомії венозної системи (наявність спільного устя між поверхневими і глибокими венами в області паху і в підколінній ділянці, недостатності перфорантних і коммунікантних вен, яка розвивається при варикозній хворобі) тромботичний процес може розповсюдитись і на систему глибоких вен. Такий процес виникає у 10-12% вагітних жінок.
Флеботромбоз характеризує ураження глибоких вен, яке може мати серйозні наслідки. Глибокі вени мають свою особливості: широкий просвіт, високу швидкість кровотоку, важкодоступність для обстеження. Тому тромби в них можуть утворюватися великих розмірів, а інтенсивний кровотік сприяє відриву тромба (в такому разі він стає емболом). Потрапляючи з током крові в серце, ембол викликає тромбоемболію легеневої артерії. Такі стани несуть пряму загрозу для життя матері і дитини. Найбільш небезпечний флотируючий «плаваючий» тромб, який однією точкою зафіксований у вені, а інша його частина вільно плаває в просвіті вени. Саме такі тромби жодним чином не проявляються, можуть легко відірватись і привести до тромбоемболії легеневої артерії. Флеботромбоз важко діагностувати, оскільки місцеві симптоми з’являються не відразу.
Типові скарги при флеботромбозі глибоких вен – набряки гомілки, синюшність, розпираючі болі в литках, підколінній ямці, або на стегні чи в паху, відчуття важкості в ногах, підвищення температури тіла і т.д. – неспецифічні (їх можуть давати і інші стани, в тому числі, гематоми, водянка вагітних, міозит, неврит). Нерідко трапляються і безсимптомні форми флеботромбозу.
Як діагностувати?
Клінічний огляд не дає достовірної інформація про наявність і причину тромбозу, характер і довжину тромбу. Крім того, навіть при найретельнішому огляді спеціаліста, неможливо визначити наявність флотируючого тромбу і вирішити питання – чи є тромбоз глибоких вен загрозою для життя пацієнта.
Ультразвукові методики дослідження оптимальні для рішення поставлених задач.
Вони мають високу інформативність і точність, швидко виконуються і безпечні, що особливо важливо для вагітних. Сучасний ультразвук має в своєму арсеналі багато методик для дослідження судин. Найбільш інформативне при венозній патології використання дуплексного ультразвукового ангіосканування з режимами допплерівського, кольорового і енергетичного картування кровотоку.
Ультразвукове дослідження дозволяє відповісти на питання:
- про причини варикозного розширення, про басейн ураження – глибокі чи поверхневі вени;
- визначити стан клапанного апарату вен і наявність венозних патологічних скидів (рефлексів);
- швидко і достовірно діагностувати тромбоз глибоких вен;
- оцінити локалізацію, довжину, структуру тромбу, виявити його ембологенність;
- виявити приховані безсимптомні тромбози глибоких вен;
- проводити моніторинг перебігу захворювання.
Ультразвукове дослідження доцільно проводити:
- при наявності ознак гострої або хронічної венозної недостатності (важкість в ногах, розпираючі болі, набряки, розширення вен, почервоніння шкіри над ними, судоми в ногах, наявність трофічних змін шкіри, виразок);
- при виборі тактики лікування. За результатами УЗД визначають показання до оперативного лікування, склеротерапії, лазерним або ендоваскулярним методикам. Проходить маркування перфорантних вен перед оперативним втручанням;
- перед підбором лікувального компресійного трикотажу. В залежності від характеру ураження вен обирається тип трикотажу (панчохи, колготи, гольфи); ступінь стиснення;
- для розробки тактики лікування і ведення пологів у пацієнтів з варикозною хворобою;
- для диференційної діагностики набряків ніг;
- при підозрі на травму і пошкодження судин;
- при підозрі на вроджену патологію судин.
Дані ультразвукового дослідження допомагають виробити правильну тактику лікування варикозної хвороби в кожному конкретному випадку, допомагають уникнути небезпечних ускладнень, забезпечити нормальний перебіг вагітності і народження здорової дитини.
Praemonitus praemunitus – попереджений, значить, врятований.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.