Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Кесарів розтин - тільки за показаннями

Поява малюка на світ не завжди піддається чіткому плануванню. Часом втручаються обставини, і єдиний вихід із ситуації – кесарів розтин, пояснює головний лікар клініки ISIDA.

Чи бувають випадки упередженого ставлення до кесаревого розтину?

Деякі жінки єдиним варіантом для себе бачать природні пологи, склавши для себе певний «правильний» план пологів. Дізнавшись про те, що оперативне втручання є необхідним, вони переживають почуття, схожі на докори сумління: «Як же, адже я зобов'язана народити сама!» У такому випадку завдання лікарів – переконати у необхідності операції. А буває і навпаки: жінка психологічно налаштована на кесарів розтин, хоча і немає потреби в операції.

А які аргументи висувають медики у таких ситуаціях?

Для лікаря провести кесарів розтин за 30-40 хвилин легше, ніж приймати природні пологи, які можуть тривати 12-14 годин. Однак ця операція – непроста. Для пацієнток кесарів розтин не завжди проходить без наслідків, адже це велика порожнинна операція, і вона пов'язана з більш високою, ніж при пологах, ймовірністю ускладнень. Тому ще раз підкреслюю: операцію проводять лише за медичними показаннями!

Коли рекомендується планове проведення кесаревого розтину?

Показання для пологів шляхом операції кесарів розтин, чітко визначене в уніфікованих медичних протоколах. Таких показань багато: і планових, і ургентних. Є ситуації, коли пацієнтка повинна прийняти рішення сама після отримання повної інформації від лікаря про ризики і ускладнення.

Наприклад – рубець на матці після аналогічної операції у минулому. У таких випадках, у разі якщо немає медичних протипоказань до пологів через природні родові шляхи, жінка має право вибору: спробувати народити самостійно або зважитися на операцію. 80% пацієнток обирають кесарів розтин. Що ж стосується самостійних пологів з рубцем, то їх проведення регулює спеціальний медичний протокол. Лікар детально пояснює жінці, як проходитиме процес, які межі стимуляції й інші важливі моменти.

Ще одне показання до кесаревого розтину – тазове передлежання. Якщо пацієнтка з доношеною вагітністю відмовилася від зовнішнього повороту дитини (що є небезпечною маніпуляцією), то їй рекомендують кесарів розтин. Однак зазначу: багато лікарів-практиків у такій ситуації наполягають на індивідуальному підході: якщо ці пологи не перші, і дитина не велика, то жінка може народити сама.

Чи варто робити кесарів розтин при екстрагенітальній патології?

Акушери-гінекологи приймають рішення спільно з суміжними спеціалістами. На жаль, бувають випадки, коли до нас приходять пацієнтки з висновком про необхідність кесаревого розтину, проте їх діагноз не є показання для кесаревого розтину. А майбутня мама вже налаштувалася і боїться самостійних пологів... Щоб не було різних тлумачень діагнозу, в ISIDA створено власне відділення екстрагенітальної патології. Думки його завідуючої Олени Миколаївни ШКАБАРОВСЬКОЇ та нашого шановного консультанта, професора Володимира Ісааковича МЕДВЕДЯ, для нас – аксіоми.

Акушери-гінекологи приймають рішення спільно з суміжними спеціалістами

Які органи і системи найчастіше диктують проведення кесаревого розтину, і як переконатися у вірності діагнозу?

Це проблеми з зором, сімфізити (надмірне розм'якшення зчленувань таза), серцеві захворювання. Показання з боку серця точно регламентовані протоколами. Для інших випадків у нас є чіткі внутрішні правила. Перевірку зору здійснює наша клініка-партнер. Її фахівці дають розумні висновки, яким ми повністю довіряємо. За час нашої співпраці покази до кесаревого розтину через проблеми з зором істотно знизилися. Аналогічна ситуація з сімфізитами (дисфункціями зчленування лона). Ортопед спеціалізованої установи, кандидат медичних наук, дає висновок про план ведення пологів.

Чи часто виникає необхідність приймати позапланово рішення про операцію під час пологів?

Такі ситуації можливі. Але перехід на кесарів розтин під час пологів не перевищує 14% всіх пологів. Рішення може бути прийняте через виникнення дистресу плода. Базуючись на свідченнях обстежувальної апаратури, ми пояснюємо і наочно демонструємо майбутній мамі і необхідність втручання. Дещо складніше переконати пацієнтку при виникненні слабкості родової діяльності або неправильному вставлянні головки плоду. Але і в таких випадках ми знаходимо потрібні слова. У нас жодне оперативне втручання не відбувається без письмової згоди жінки. Рідкісні винятки – ситуації, що загрожують життю пацієнтки. Лікарі зобов'язані робити те, що повинні: рятувати жінку.

Які зміни в медичних протоколах відбулися щодо кесаревого розтину і ЕКЗ?

Раніше приписи були категоричними: після екстракорпорального запліднення необхідна операція. Вимога була явно перебільшенням. Наприклад, молода абсолютно здорова жінка, ЕКЗ було проведено через чоловічий фактора. Так чому ж їй не можна народити самостійно? Зараз, навпаки: ЕКЗ виключено з переліку показань до кесаревого розтину. Але, буває, що вік, багаторазові невдалі спроби екстракорпорального запліднення, перенесені гінекологічні операції і ряд інших показників вказують на необхідність кесаревого розтину. З огляду на високий ступінь ризику, медичний консиліум приймає зважене рішення.

Як з'являються на світ двійні?

Згідно з протоколом при відсутності показань для оперативного розродження, у пацієнтки з багатоплідною вагітністю після ЕКЗ є вибір. Якщо немає протипоказань, малюки можуть бути народжені природним шляхом. Все залежить від конкретної ситуації.

Тобто, індивідуальний підхід завжди виходить на перший план?

Так, тому що пологи − це неповторний процес. Протоколи існують. Однак, загальні правила не замінюють кваліфікацію, майстерність і інтуїцію лікарів, а лише доповнюють їх. Я б порадила пацієнткам налаштовуватися на краще, але пам'ятати про те, що пологи завжди в чомусь непередбачувані. Завдання лікарів − вчасно і правильно зреагувати. Також довіра жінки до професіоналізму фахівців відіграє важливу роль.