Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Токсикоз під час вагітності – причини, небезпеки, вирішення проблеми

Токсикоз під час вагітності багато жінок сприймають як неминучість: така реакція організму на дійсно серйозні процеси, що відбуваються в ньому в перші тижні та місяці вагітності. І все, що залишається робити – терпляче чекати закінчення цього нелегкого періоду. Така установка не зовсім правильна.

Токсикоз

Токсикоз потребує уваги лікаря

Перший триместр вагітності – найважливіший, саме в цей час у малюка відбувається закладення всіх внутрішніх систем і органів. Тому будь-які проблеми зі здоров'ям у матері – не дуже хороший фундамент для такого важливого «будівництва». Крім того, за зовнішніми проявами токсикозу – нудотою і блювотою, – можуть причаїтися більш серйозні проблеми, переважно очевидні, іноді – приховані, що виявляються тільки за допомогою лабораторних аналізів. Це можуть бути, наприклад, різні ураження шкіри, судоми, в найтяжчих випадках – жовтяниця вагітних, бронхіальна астма вагітних, порушення водно-сольового балансу, обміну речовин і т.д.

Тому пильний контроль лікаря за станом майбутньої матері, яка переживає токсикоз у першому триместрі вагітності, необхідний. Це – найважливіше правило, нехтувати яким не можна у жодному разі.

Чому виникає токсикоз у першому триместрі

Єдиної, абсолютно доведеної гіпотези про причини виникнення токсикозу не існує. Найпоширеніші такі:

Ранній токсикоз – реакція імунної системи. Імунна система людини на появу чужорідного білка (ембріона) реагує активізацією своїх сил і виробленням досить великої кількості антитіл. У відповідь на ці антитіла й виникають нудота і блювота. «Звикнувши» до існування нового життя всередині себе, організм відключає вироблення антитіл і токсикоз зникає.

Токсикоз викликають гормони. Вчені – прихильники цієї теорії виникнення токсикозу – пояснюють напади нудоти появою в організмі нового, сильного органу – плаценти, що виробляє гормон ХГЛ. Оцей гормон і викликає напад блювоти. На користь цієї теорії свідчить той факт, що пік вмісту гормону ХГЛ у крові вагітної часто збігається з початком блювоти. Крім того, в момент нападу токсикозу нерідко фіксується зниження кортикостероїдів у корі надниркових залоз.

Нервово-рефлекторна теорія має найбільшу кількість прихильників серед учених. Відповідно до цієї теорії, під час вагітності в жінки активізуються давніші, підкіркові частини головного мозку. Саме там розташовані центри, що відповідають за захисні рефлекси – блювотний центр, центри нюху, слинних залоз, шлунка тощо. Активізація цих центрів і призводить до виникнення блювоти.

Як бачимо, всі причини виникнення токсикозу на ранніх стадіях вагітності обумовлені природними, закономірними для положення жінки причинами. Чому ж тоді в одних жінок токсикоз є, а в інших його немає? Все пояснюється загальним станом здоров'я: за наявності хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, щитоподібної залози, після штучних абортів і на тлі шкідливих звичок виникнення токсикозу більш імовірне.

Що робити?

У випадку токсикозу лікар, який спостерігає Вашу вагітність, дасть скерування на аналіз сечі, за яким можна буде визначити ступінь тяжкості токсикозу і зневоднення організму, біохімічний і загальний аналізи крові. Залежно від результатів аналізів і ступеня токсикозу (легкий ступінь – блювота не частіше п’яти разів на добу, тяжкий – 10-20 разів на добу), лікар порекомендує перебування в стаціонарі або дотримання особливих правил у домашніх умовах.

Чим допоможе стаціонарне лікування

Перебування в стаціонарі може виявитися необхідним, оскільки в разі частої блювоти може виникнути зневоднення, порушитися обмін речовин, може спостерігатися зниження артеріального тиску, збільшення частоти пульсу, зменшення сечі, закреп. Якщо вчасно не вжити заходів, може розвинутися порушення водно-сольового, білкового, вуглеводного та жирового обміну, кислотно-лужного та вітамінного балансу, функцій залоз внутрішньої секреції. Все це може негативно позначитися на розвитку малюка, адже саме в першому триместрі вагітності відбувається закладення та формування всіх основних органів і систем малюка.

Тому в жодному разі не відмовляйтеся від госпіталізації, якщо лікар її рекомендує.

Лікування легкої форми токсикозу

Легку форму токсикозу (блювота не більше 5 разів на добу) можна тримати під контролем за допомогою простих методів. Дієта – дуже важливий фактор. Уникайте надто гарячої або холодної їжі – це провокує напад блювоти. Їжте часто – не менше 5-6 разів на день, але малими порціями. Довіряйте своїй інтуїції – якщо відчуваєте, що квашені огірки або екзотичні фрукти – те, що потрібно, дозвольте собі це. Але пам'ятайте, що Ваш раціон у період токсикозу повинен бути збалансованим, і Ваше меню має бути повноцінним із погляду білків, жирів і вуглеводів.

Не забувайте і про питний режим: багато жінок, які страждають від токсикозу, охоче п'ють у цей період чай із м'ятою – він не лише втамовує спрагу, а й заспокоює.

Сніданок – у ліжку. Якщо блювота зазвичай настає зранку, снідайте в ліжку, не встаючи. Чай із лимоном, кілька крекерів допоможуть уникнути нападу нудоти. Якщо відчуваєте, що організм одразу після пробудження готовий прийняти в себе легкий і корисний сніданок, зробіть це.

Уникайте перевтоми, як фізичної, так і нервової. Іноді напади нудоти провокує втома, це частіше трапляється в другій половині дня. Нервове напруження допоможе зняти заспокійливий чай. Можна також, порадившись із лікарем, приймати собачу кропиву або валеріану.

Ранній токсикоз зазвичай повністю зникає приблизно до 12-го тижня вагітності, рідше він може тривати до 16-го тижня. Наберіться терпіння і будьте напрочуд уважні до нюансів свого самопочуття – це дуже важливо для здоров'я Вашої дитини.

Шукаєте клініку, якій можна довірити спостереження за своєю вагітністю? Довіртеся фахівцям клініки ISIDA. Виникли запитання? Ми охоче відповімо на них, якщо Ви зателефонуєте до клініки ISIDA за номерами 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Абопоставте нам своє запитанняі обов'язково отримаєте відповідь.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.