Як поєднувати їжу та напої з максимальною користю для організму?
Вибір на користь здорових страв та чистої води – рішення правильне й очевидне. А щодо їх одночасного або почергового вживання можна зустріти протилежні думки. «Пиття під час їжі знижує концентрацію шлункового соку, страви погано перетравлюються», – стверджують одні джерела. «А супи? Хіба вони шкодять здоров’ю? І чи така вже небезпечна чашечка чаю по завершенні сніданку?» – не без резону перепитують інші.
«Звісно, про пряму шкоду одночасного вживання розмаїтих страв та напоїв не йдеться, однак у контексті фізіології харчування це питання зовсім не є надуманим. Продукти, у тому числі й напої, варто поєднувати так, щоб вони не заважали один одному в ході природних процесів перетравлювання їжі та всмоктування поживних речовин». Отже, що варто врахувати?
ВОДНИЙ РЕЖИМ
Невинна на перший погляд звичка запивати їжу дійсно може призвести до небажаних наслідків – передусім, до несвідомого переїдання. Шматочки їжі легше й швидше проковзують у стравохід і менше пережовуються. Окрім того, кожен ковток води омиває смакові рецептори і мозок не встигає отримати свою законну порцію задоволення від з’їденої порції, він вимагає ще і ще. В результаті перерозтягується шлунок, з’являються зайва вага та всі інші супутні негаразди.
Тому пиття необхідної кількості води (а щодня – це 30 мл на 1 кг маси тіла) бажано розподілити між прийомами їжі. Чудове рішення – взяти за звичку випивати склянку води зранку, за 30-40 хвилин до сніданку.
Протягом дня воду також варто пити за півгодини до їжі, щоб не порушувати правильну концентрацію травних ферментів, а також для того, щоб не перебити відчуття голоду. «Обманути» організм, запропонувавши йому воду замість поживних речовин, можна хіба у випадках, коли термінові справи змушують перенести обід на недовгий час. Це вбереже від бажання з’їсти удвічі більше від запланованого.
У ДОБРІЙ КОМПАНІЇ
Фруктові фреші насамперед розглядаються як джерело вітамінів. Та їхня цінність цим аж ніяк не вичерпується. Вони містять комплекс органічних кислот, що стимулюють травлення, а також фітоферменти – папаїн, бромелаїн та інші природні рослинні аналоги речовин, які продукує людський організм для розщеплення їжі. Чимала їх кількість міститься в ананасах, грейпфрутах, апельсинах. Тому, для того щоб організм із легкістю впорався з білковими продуктами, перетравлювання яких зазвичай потребує чимало зусиль, варто доповнити трапезу кількома шматочками фруктів або невеликою кількістю свіжовичавленого соку. Це дозволить обійтися без розрекламованих аптечних ферментних препаратів, до того ж у максимально природний спосіб.
КРАЩЕ – ОКРЕМО
Ще один цінний компонент фрешів, особливо соків з м’якоттю – це пектини та інші харчові волокна. Такі ентеросорбенти на «відмінно» виводять з організму вже непотрібні речовини та токсини. Однак вони не можуть діяти вибірково. Тому разом зі шлаками ентеросорбенти прихоплюють з собою й цінні елементи.
Отож при прийомі вітамінно-мінеральних комплексів чи інших дієтичних добавок їх не слід запивати соками. Так само не бажано вживати вітаміни і мінерали разом із кашами, оскільки ті багаті на клітковину, тому й корисності засвояться не настільки повною мірою, як ми на це сподіваємося.
Вітамінні препарати краще поєднувати зі стравами з яєць, кисломолочним сиром, м’ясом, рибою – адже транспортним засобом, який забезпечує надходження корисних речовин у потрібну «точку призначення», є білок.
РАЗОМ – НІКОЛИ!
Не можна запивати їжу молоком. Та й узагалі, молоко не повинно розглядатись як напій, це – окремий продукт харчування. Причому такий, що має дуже характерні особливості. При потраплянні до шлунка разом з іншими продуктами молоко кожну часточку їжі обволікає плівкою – й доки ця «оболонка» не буде перетравлена, шлунок не продукуватиме ферментів, необхідних для розщеплення основної страви. А для того щоб відбувся процес перетравлювання молока, потрібно 3 години. Для порівняння, кисломолочні напої перетравлюються за годину.
Отож вживання молока в поєднанні з іншими кулінарними виробами сильно уповільнює природні травні процеси, що не йде на користь.
До продуктів-«самостійників» належать також диня, банан, виноград. Ці плоди, так само як і питні смузі з них, варто вживати окремо – через високий вміст цукру шлунок налаштується на той режим роботи, при якому інші страви перетравлюватимуться неефективно.
Зателефонуйте до клініки ISIDA за номерами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 і ми радо відповімо на всі Ваші запитання. Або поставте своє запитання за допомогою спеціальної форми – у виринаючому вікні під час відвідування нашого сайту.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.