Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Терапевт в акушерсько-гінекологічній клініці: заради здоров’я жінки. Заради здоров’я майбутнього малюка

Знижка для вагітних на первинну 60-хвилинну консультацію лікаря акушера-гінеколога, включаючи УЗД Записатися на консультацію з 90% знижкою

Материнство – це найбільша відповідальність в світі. Відповідальність перед новою людиною, яка приходить в цей світ, відповідальність перед небом і перед людьми. Жінка, яка стає матір’ю, вже ніколи не буде такою, як раніше. Вона переходить на повністю новий рівень свого життєвого шляху. Матір’ю треба ставати усвідомлено. Тому що народжується нове життя, нова людина…

Вагітність є додатковим навантаженням на внутрішні органи жінки. Для забезпечення внутрішньоутробного розвитку і росту ембріона і плода в організмі жінки відбуваються суттєві зміни, які стосуються роботи всіх її органів і систем. Прекрасно, якщо подружжя готується до вагітності, обстежується, за необхідності проходить курс оздоровчих заходів, тому що розуміє свою батьківську відповідальність перед майбутніми дітьми. Такі батьки переглядають свій спосіб життя: відмовляються від паління, виключають вживання алкоголю, намагаються покращити своє харчування, займаються фізичною активністю, вдосконалюються духовно… В наш час більшість дівчаток-підлітків вже мають 2-3 захворювання. Найчастіше це проблеми шлунково-кишкового тракту, різноманітні прояви вегето-судинної дистонії, зниження імунітету і алергічні реакції. А коли ці дівчатка стають дорослими, після періодів навчання і кар’єрного становлення, кількість проблем зі здоров’ям зазвичай збільшується.

Існують захворювання, при яких вагітність протипоказана, оскільки може різко погіршити здоров’я жінки або створити небезпеку для її життя. Всі ми розуміємо прагнення жінок до материнства. У всіх складних ситуаціях питання про можливість виношування вагітності в даний період часу даною жінкою вирішується після комплексного обстеження за участю акушерів-гінекологів, терапевтів з досвідом роботи в акушерській практиці і, при необхідності, профільних спеціалістів з конкретних захворювань.

Терапевтичні проблеми, які виникають під час вагітності, зумовлені негативним впливом на її перебіг деяких естрагенітальних захворювань, складнощів і обмежень певних видів діагностики і застосування медикаментозних засобів під час вагітності. Тому важливо, щоб перед плануванням вагітності і під час виношування дитини майбутня мама перебувала під наглядом і акушера-гінеколога, і терапевта – спеціаліста з патології внутрішніх органів. Адже добре відомо, що легше проблему попередити, ніж потім її лікувати.

В своїй практичній роботі я періодично стикаюсь з нерозумінням з боку деяких пацієнток. Майбутні мами дивуються, для чого потрібні терапевтичні аналізи, обстеження серця, печінки, нирок. Відвідуючи акушерську клініку, пацієнтка більше налаштована на спілкування з акушером-гінекологом. Зазвичай в перші хвилини на прийомі питаю: «Як почуваєтесь? Чи є у Вас питання до спеціаліста з внутрішніх органів?» У відповідь чую: «У мене все добре, скарг немає». А коли починаю огляд і під час фізікального обстеження задаю уточнюючі запитання, то з’являється багато нюансів, які дозволяють визначити «слабкі ланки» або характерні ознаки конкретних патологій.

Всі захворювання розвиваються спочатку на клітинному рівні, потім на тканинному, далі на рівні органа або системи органів. І тільки після цього проявляються симптоми хвороби, які відчуває пацієнт у вигляді незначного дискомфорту в певній частині тіла або гострого болю. Більшість хронічних захворювань починаються поступово. Від начальних змін і до стану, коли пацієнт вже відчуває біль, проходять місяці, роки, інколи десятиріччя. Чим раніше помітити ці зміни, тим простіше їх подолати.

В клініці ISIDA проходять спостереження і народжують жінки різних вікових категорій, а з віком кількість слабких ланок і проблем в роботі внутрішніх органів, на жаль, збільшується. Задача терапевта полягає в ретельному збиранні анамнезу життя, перенесених пацієнткою захворювань, генетичної схильності з врахування захворювань її близьких родичів. Динаміка спостережень за результатами лабораторних аналізів, вимірювання артеріального тиску, аускультація серця і легень, розшифрування електрокардіограми дають можливість терапевту ясно зрозуміти картину здоров’я внутрішніх органів пацієнтки і вирішувати питання, як допомогти жінці благополучно виносити вагітність. Повторюся: чим раніше виявлена маленька проблема, тим легше з нею боротися більш простими, безпечними для матері і дитини способами. Головна заповідь – вчасно бути корисним для пацієнта і не нашкодити.

Кожен лікар, який спостерігає жінку під час вагітності, має своє коло обов’язків. Для терапевта і кардіолога особливе значення має контроль за роботою серця вагітної, оскільки захворювання серцево-судинної системи займають одне з перш місць серед естрагенітальної патології по частоті і ризику розвитку ускладнень в певні строки вагітності і в пологах.

При виношуванні дитини на органи кровообігу матері припадає значне додаткове навантаження. До серцево-судинної системи висуваються нові вимоги, зумовлені кількісними і якісними перетвореннями інших органів і систем. Збільшується маса тіла жінки, маса матки і плаценти, зростає плід, включається додаткове матково-плацентарне коло кровообігу, збільшується шкірний кровотік. Терапевту важливо вчасно помітити і розрізнити фізіологічні зміни з врахуванням строку гестації і погіршення суб’єктивних і об’єктивних даних у зв’язку з різними патологіями.

Особливої уваги також вимагають органи травної і сечовидільної систем вагітної жінки: стан печінки і жовчного міхура, шлунку, підшлункової залози, кишечника, нирок. В наш час інфекційно-запальні захворювання сечостатевої системи у жінок відрізняються стертою клінічною картиною, високою частотою змішаних інфекцій, схильністю до рецидування, що вимагає особливих підходів до діагностики і лікування.

Від чого ж залежить здоров’я жінки в особливий і дуже відповідальний період її життя? Шлях до здоров’я проходить через збалансоване харчування, адекватні фізичні навантаження і позитивний психологічний стан. Від того, чим харчується вагітна, яку воду п’є, як і скільки рухається, яке її психологічне оточення, які книжки вона читає, які фільми дивиться, яку музику слухає, і залежить її здоров’я.

Наша їжа складається з шести основних компонентів: білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів і баластних речовин. Білки потрібні вагітній жінці і дитині як будівельний матеріал для нормального росту і регенерації клітин. Жири є джерелом і запасом енергії, а також містять життєво важливі гормони і вітаміни.

Вуглеводи і кінцевий їхній продукт – глюкоза – необхідні організму як джерело енергії, як «паливо» для роботи клітин. Кількість цього палива повинна знаходитись в певних межах. Вітаміни є каталізаторами складних біохімічних перетворень в організмі, а мінеральні речовини життєво важливі для водно-сольового обміну. І все це повинно забезпечуватися харчуванням, нашою щоденною їжею. Нестача або надлишок тих чи інших речовин, невідповідність кількості і якості їжі щоденним енергетичним затратам організму приводить до змін в тих чи інших органах. Пам’ятаєте? Всі проблеми зі здоров’ям починаються на клітинному рівні…

Людський організм – досконала саморегульована система. Спочатку він намагається самостійно подолати проблеми. Ось тут і необхідно хоча б не заважати йому. Не заважати – це значить вести нормальний спосіб життя: не палити, не вживати спиртні напої, раціонально харчуватись, правильно пити воду, мати адекватні фізичні навантаження.

Велике значення має психологічне оточення: з ким вагітні спілкуються, наскільки позитивні ті книжки, фільми, музика, яку вони усотують в себе з оточуючого світу щодня. Важливо те, що вони бачать своїми очима, наскільки звертають увагу на красу дерев, трав і квітів, чи бачать, наскільки красиві хмари на фоні небесної сині, чи чують спів птахів…

Що я спостерігаю найчастіше в реальності. Вагітні постійно кудись поспішають, вони ж працюють (інколи і після 30 тижнів вагітності). А це значить – знаходяться в постійному хронічному стресові, не встигаючи вчасно і якісно поїсти, відпочити, виспатись, нарешті. Проживаючи і працюючи в мегаполісі, вагітна жінка дихає загазованим повітрям, вживає неякісну «мертву» їжу, схильна до депресії через багато професійних і побутових проблем. Тут і виникають явні і приховані проблеми зі здоров’ям. При цьому маленька людинка, що розвивається в її животі, потребує всі необхідні їй поживні речовини, вітаміни, мінерали, і потреба ця зростає зі строком вагітності.

Мене часто питають, чи необхідно приймати вітамінно-мінеральні комплекси, і які з них кращі. Звичайно, вітаміни потрібні кожній людині весь рік, тим більше вагітній жінці, але вони повинні бути натуральними. Зараз, влітку, якби моя воля, я б поселила вагітних на дачах або в селах, щоб вони дихали свіжим повітрям і вживали відносно здорову біологічно активну їжу, в тому числі живі натуральні вітаміни з щойно зірваних ягід, фруктів, овочів.

За статистикою, 80% міських жителів в Україні не вживають добової кількості навіть одного з найнеобхідніших вітамінів, вітаміну С, в серпні місяці, в розпалі літа, коли він найбільш доступний з сезонного різноманіття овочів та фруктів. Синтетичні вітаміни не вирішують проблеми гіповітамінозів, оскільки засвоюються лише частково, при цьому створюючи додаткове навантаження на печінку і нирки. Організму вагітної жінки треба допомагати натуральним способом, і він сам буде себе підтримувати і відновлювати.

Бувають ситуації, коли вагітній необхідні лікарські засоби. Вони призначаються для вирішення конкретних медичних задач або в невідкладних ситуаціях, на певний час, в відповідних дозах, підбираються залежно від строку вагітності і даних об’єктивних досліджень. Інструкції до ліків часто містять фрази: «не вивчено при вагітності», «немає даних про використання під час вагітності і годування грудьми»… Це лякає пацієнток, вони бояться приймати ліки, погіршуючи таким чином свій стан. В кожному конкретному випадку саме лікар акушерської клініки порівнює ризик і користь і підбирає медикаменти так, щоб мінімізувати ризик для плода і отримати максимум користі для матері. Скажу чесно, мене не радує призначати хімічні фармацевтичні засоби для вагітної, але я роблю це, якщо цього вимагає стан здоров’я жінки.

Смисл всіх терапевтичних оглядів, лабораторних аналізів і спостережень за вагітною в динаміці в тому, щоб помітити початкові патологічні зміни на тій стадії, де їх можна вирішити простими натуральними методами, не використовуючи хімічних медикаментозних засобів.

В спостереженні за вагітними терапевту допомагають знання, лікарський досвід, інтуїція. Потрібно не тільки мати загальнотерапевтичні знання, а ще знати функціональні особливості внутрішніх органів в різні строки вагітності. Це додаткові вимоги до рівня кваліфікації лікаря-терапевта акушерської клініки. Чим більше терапевт спілкується з вагітною жінкою, тим більше він знає про слабкі місця в стані її здоров’я, харчових звичках, її фізичних і психоемоційних навантаженнях, тим легше виявити причини, які можуть привести або вже привели до змін в роботі внутрішніх органів. Якщо знаєш причину, точніше призначиш профілактику та лікування. Ліки лікують наслідки. А найбільш складне в мистецтві лікування – знайти причину. «Знайшов причину – переміг хворобу».

Спостерігаючи багато років за станом здоров’я майбутніх матерів, я постійно переконуюсь в тому, що легше попередити загострення хронічних захворювань, ніж їх лікувати, особливо у вагітних. Це здається простим і зрозумілим для всіх. Але по-справжньому пацієнти починають розуміти значення цих слів, на жаль, тоді, коли вже відбулися несприятливі для виношування і пологів події. Тільки той, хто страждав, може зрозуміти, наскільки неоціненним подарунком є здоров’я та життя.

Я хочу, щоб під час вагітності жінка була здоровою, коханою,щасливою. Щоб вона співала, танцювала, слухала гарну музику, споглядала красу і досконалість навколишньої природи. Щоб нічого не робила поспіхом, а була повільною, спокійною і радісно чекала появи на світ її дитини. Матір’ю треба ставати свідомо. Тому що народжується нове життя, нова людина…