- Перша фаза менструального циклу все заради краси?
- Друга фаза підготовка до змін
- В очікуванні малюка радикальні зміни
- Пологи панує «гормон любові»
- Годування грудьми природа мудра
Циклічні гормональні коливання для жінок – норма. Чи значить це, що гормони керують нами? Лише частково! Розуміння біологічних процесів, що відбуваються в організмі, допоможе більш комфортно почуватися в різні періоди.
Перша фаза менструального циклу: все заради краси?
Вчені висувають різні гіпотези про те, що саме в період овуляції робить представниць прекрасної статі більш привабливими. Але факт залишається фактом: чим вище ймовірність зачаття, тим більше захоплених чоловічих поглядів звертається на жінку. Не останню роль в цьому грають жіночі статеві гормони естрогени, які активно виробляються в першу фазу менструального циклу. Вони підвищують статевий потяг, а заразом покращують пружність шкіри, надають блиск і об’єм волоссю.
- Оскільки естрогени сприяють швидкому заживанню, будь-які травматичні маніпуляції – від косметологічних процедур до оперативного втручання – планують на першу фазу циклу.
Друга фаза: підготовка до змін
На зміну естрогенам приходить прогестерон. Він заспокоює, діючи як легкий антидепресант. Його місія – підготовка організму до вагітності. Під впливом прогестерону активно зростає ендометрій (внутрішня оболонка матки), створюються умови для заплідненої яйцеклітини. В той же час прогестерон розслабляє м’язи матки, попереджуючи тим самим зрив вагітності. Але оскільки цей гормон впливає на сольовий обмін, можлива затримка рідини в організмі. Через набряклість, хоча і незначну, огляд у гінеколога перед місячними може бути трохи більш болісним, ніж в першій фазі циклу.
- Ще один дрібний прикрий ефект, який забезпечує прогестерон, – розслаблення кишечника. А значить, можливий метеоризм. Крім того, через зниження тонусу кишечника талія може стати на декілька сантиметрів більше. Мабуть, природа вважає, що оскільки пік ймовірності зачаття позаду, спокусливі вигини фігури неактуальні.
В очікуванні малюка: радикальні зміни
Якщо запліднення не відбулося, матка відторгає ендометрій, і починається менструація. А в разі вдалого зачаття настає час володарювання прогестерону, охоронця вагітності. Зміни стосуються і інших сфер. Наприклад, відповідальність за токсикоз часто несе печінка, яка бере участь в обміні речовин, в тому числі, в утилізації гормонів. Оскільки печінка повинна перелаштуватися на абсолютно інший гормональний фон, навантаження зростає – і вона не справляється. Результат – нудота. По мірі адаптації організму до нового стану самопочуття покращується.
- В першому триместрі активується щитоподібна залоза, чим частково можна пояснити підвищену дратівливість.
Пологи: панує «гормон любові»
Наприкінці вагітності співвідношення гормонів змінюється: кількість естрогенів збільшується, стимулюючи скорочувальну активність матки. Також зростає чутливість матки до окситоцину, який активно виділяється в процесі пологової діяльності. Саме цей гормон відповідає за м’язові скорочення під час переймів, знижує крововтрату при пологах, скорочує протоки молочних залоз, таким чином забезпечуючи лактацію. Однак фізіологією роль окситоцину не вичерпується. Останнім чаном було проведено багато досліджень, які доводять, що цей гормон впливає на емоційний зв'язок між мамою і малюком, а також між чоловіком і жінкою, роблячи сім’ю більш міцною.
Годування грудьми: природа мудра
В цьому процесі головним стає пролактин. Назва цього гормону походить від його основної задачі – стимулювати лактацію. І в той же час – пригнічувати функцію яєчників. Таким чином природа намагається захистити мати від нової поспішної вагітності (хоча покладатися на такий метод природньої контрацепції ризиковано).
- Аналогічно діє пролактин і в стресових ситуаціях. Гальмуючи овуляцію, він натякає: ситуація важка, зараз не до продовження роду! Звідси виникають і затримки, і аменорея в період нервового перенапруження. Так що жінка повинна навчитися зважено реагувати на події, чи то зовнішні обставини, чи то внутрішні ігри гормонів.
Французький акушер Мішель Оден якось сказав: «В ХХ сторіччі людство зробило велике відкриття: виявляється, новонародженому потрібна мати!». І в цій фразі немає ні краплини сарказму – йдеться про наукові експерименти, які довели, що немовля не можна забирати від мами і переводити в дитячу палату. Навпаки, необхідно одразу ж прикласти крихітку до материнських грудей. Адже під час пологів і лактації активно виділяється гормон любові окситоцин, який відповідає за зростання довіри. Жінці він дає відчуття повноцінного материнства, а крихітці дарує почуття захищеності. Дійсно, гормони мають велике значення: вони регулюють не тільки фізіологію, але й емоції. Однак пояснити всі процеси тільки гормональною регуляцією – перебільшення. Адже кожен організм унікальний, кожна життєва ситуація – унікальна.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.