Попереднє обстеження пари – ефективний спосіб збільшити ймовірність зачаття і забезпечити благополучне виношування дитини.
Планування вагітності передбачає комплексний підхід: тестування на приховані інфекції, УЗД органів черевної порожнини, перевірку щитовидної залози і молочних залоз, гормональний скринінг. Якщо результати позитивні, парі досить слідувати загальним рекомендаціям: дотримуватися режиму і забезпечити повноцінне харчування. При грамотно складеному раціоні і відсутності порушень обміну речовин у більшості випадків навіть не потрібні додаткові вітамінні комплекси. Увагу варто звернути лише на фолієву кислоту. Клінічно доведено, що цей потужний антиоксидант перешкоджає мутаціям, значно покращує структуру хромосомного набору яйцеклітин, зменшує ризик розвитку у дитини патологій центральної нервової системи. З урахуванням найбільш сприятливих для зачаття днів вагітність повинна настати протягом 6-8 місяців. Якщо ж бажані дві смужки не з'являться на тесті і через 10 місяців, це привід для проведення додаткових досліджень.
Світлана ТУРБАНІСТ, лікар-репродуктолог клініки ISIDA
У ході підготовки до зачаття величезну роль грає позитивний настрій, оскільки нервозність – це фактор, який створює перешкоди до настання вагітності. Перестати акцентувати увагу на проблемі непросто, тому парі рекомендують попрацювати з психологами. Правда, трапляється і так, що напруженість спадає сама собою. Люди починають обстеження, відволікаються від тяжких роздумів і самостійно стають батьками. Втручання лікарів зазвичай потрібно тільки при гормональному дисбалансі.
Серед найбільш очевидних проявів ендокринних порушень можна виділити порушення місячного циклу. Якщо яйцеклітина не дозріває або ж дозріває невчасно, можливе призначення легкої стимуляції яєчників. Цей метод називається контрольованим зачаттям і дає хороші результати. Два, максимум, три менструальних цикли – і вагітність, якщо вона можлива при такому способі допомоги, настає. Більша кількість спроб нераціональна – значить, причина тимчасової невдачі інша.
Проблеми із зачаттям можуть бути продиктовані і чоловічим фактором. Перші кроки до поліпшення спермограми – базові рекомендації, що стосуються здорового способу життя. Якщо ж результат аналізу еякуляту, незважаючи на зусилля пацієнта і лікаря, свідчить про малу кількість здатних до запліднення сперматозоїдів, виходом стає ІКСІ (від англійського ICSI, Intraсytoplasmic Sperm Injection - інтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїда). Цей метод передбачає поштучний відбір декількох найбільш перспективних сперматозоїдів і введення їх в яйцеклітину.
ПРОГРАМА КЛІНІКИ ISIDA
Планування вагітності при проблемах із зачаттям
Мінімальне базове обстеження для сімейної пари, якій більше року не вдається зачати малюка. Консультації лікаря передує здача спермограми.
У програму входять:
- первинна консультація лікаря-репродуктолога;
- консультація психолога;
- УЗД органів малого таза;
- спермограма.
Оксана МОРОЗОВА, акушер-гінеколог, завідуюча підрозділом ISIDA Лівобережна
Пакет, що включає імунологічні і генетичні обстеження, ми рекомендуємо жінкам, у яких виникли проблеми із зачаттям або виношуванням попередніх вагітностей. Для правильної оцінки ситуації необхідні дослідження каріотипу, скринінг на генетичні мутації. Якщо в них будуть помічені відхилення, знадобиться консультація лікаря-генетика. Спеціаліст пояснить, чи здатні виявлені зміни вплинути на перебіг вагітності. Справа в тому, що існує ряд хромосомних поломок, які перешкоджають успішному настанню і виношуванню вагітності. Виявлення «генів невиношування» дозволяє розробити індивідуальну стратегію ведення вагітності. Деяких станів, обумовлених генетичною схильністю, можна уникнути за допомогою профілактичних заходів. Наприклад, зміни в генах привели до порушення обміну в організмі фолієвої кислоти. Для лікаря це означає, що майбутня мама потребує додаткового проведення аналізів, вітамінах групи В і додаткових дозах фолієвої кислоти.
Ще один аспект, що вимагає вивчення при невиношуванні, – аутоімунний фактор (неправильна реакція імунної системи). Для сучасної медицини залишається все менше terra incognita в складних імунних реакціях. Вже є успішні напрацювання щодо ведення пацієнток з антифосфоліпідним синдромом – частою причиною утворення тромбів і пов'язаної з цим звичною втратою вагітності.
З кожним днем в арсеналі лікарів все більше і більше можливостей, тому, головне – всебічна діагностика на етапі підготовки до материнства.
ПРОГРАМА КЛІНІКИ ISIDA
Планування вагітності при підвищених ризиках
Це комплекс досліджень, який рекмендужться додатково до програми «Планування вагітності» майбутнім мамам, які мають фактори ризику, зокрема, проблеми з настанням і виношуванням вагітності у минулому.
У програму входять:
- консультація лікаря-генетика;
- визначення аутоімунних антитіл;
- визначення каріотипу (хромосомний паспорт);
- пакет генетичного тестування при невиношуванні вагітності.
Андрій САДОВИЙ, лікар-репродуктолог клініки ISIDA
Усвідомлене батьківство після 35 років вимагає особливо ретельного підходу. Висновки лікаря повинні базуватися на комплексному клініко-лабораторному дослідженні. Навіть у тих випадках, коли вагітність планується вперше, корисно проконсультуватися у генетика. Наприклад, дуже важливий генетичний аналіз на спадкову схильність до тромбофілії. У повсякденному житті така особливість не дає про себе знати, хіба що при порізі пальця кров згорнеться швидше. Однак, у ході підготовки до вагітності цей фактор збільшує ризики, оскільки перешкоджає вдалій імплантації ембріона в матку. У таких випадках необхідні спеціальні розріджуючі кров препарати. Серед вікових нюансів 35-37 років потрібно підкреслити такий аспект, як ймовірне зниження оваріального резерву, адже організм, з моменту статевого дозрівання, щомісяця віддавав по одній яйцеклітині.
Визначити потенціал допоможе аналіз на антимюллерів гормон, який називають «лічильником яйцеклітин». Не менш важливі УЗД, визначення обсягу яєчників і кількості фолікулів.
ПРОГРАМА КЛІНІКИ ISIDA
Планування вагітності після 35 років
Програма рекомендована жінкам старше 35 років, які планують першу вагітність. Крім стандартного набору дослідження при плануванні вагітності, ця програма включає в себе генетичне тестування спадкових схильностей, аналіз крові на гормони і спермограмму для чоловіка.
У програму входять:
- первинна і повторна консультації лікаря-репродуктолога;
- консультації генетика і терапевта;
- лабораторні дослідження (17 аналізів);
- пакет генетичного тестування спадкової схильності до тромбофілії;
- УЗД органів малого таза, черевної порожнини і щитовидної залози;
- мамографія або УЗД молочної залози;
- кольпоцервікоскопія;
- електрокардіограма;
- спермограма.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.