Багатоплідність вимагає особливої уваги, оскільки при ній ймовірність різних ускладнень значно зростає. І сьогодні ця тема особливо актуальна: в зв'язку з розвитком репродуктивних технологій таких вагітностей стало більше. Двійнята в клініці ISIDA складають близько 10%.
Запобіжні заходи
Ведення вагітності та пологів при багатоплідності має свої особливості та регулюється наказами МОЗ України. Згідно з ними, при трійні розродження відбувається тільки шляхом кесаревого розтину. І жінку в такому випадку кладуть в стаціонар вже на 32-му тижні, щоб уникнути можливих проблем з виношуванням. При двійні багато що залежить від типу хоріальності плодів (однояйцеві або різнояйцеві) - це визначається на УЗД ще на ранніх термінах. Якщо діти знаходяться в загальному плодовому міхурі, то, згідно міжнародних стандартів, пологи також відбуваються на 32-му тижні шляхом кесарева розтину. Якщо ж у кожного малюка свій власний плодовий міхур, вагітність може бути пролонгована до 37-38-го тижня. Багато також залежить і від плаценти: якщо вона загальна, то одна дитина може харчуватися за рахунок іншої, що може призвести до затримки зростання слабшого малюка. Щоб вчасно вжити заходів, монохоріальні двійні обстежують на УЗД вдвічі частіше. У разі, коли у кожної дитини свій плодовий міхур і своя плацента, вагітність рекомендовано пролонгувати до 38-го тижня - оскільки після 38-го тижня підвищуються ризики виникнення ускладнень перебігу вагітності в рази.
Пологи: вибір є
Яким способом малюки з'являться на світ, теж залежить від перерахованих вище факторів. Крім того, враховується, настала вагітність природним шляхом або за допомогою ДРТ. Як правило, в останньому випадку жінки обирають плановий кесарів розтин - щоб все пройшло максимально благополучно. Однак якщо під час вагітності ускладнень не було, вага дітей однакова або відрізняється не більше ніж на 10%, у малюків правильне передлежання, тоді можливі і природні пологи. А ще розродження може бути комбінованим: один малюк з'являється на світ самостійно, а інший за допомогою кесарева розтину (якщо малюк неправильно повернувся або показники його самопочуття викликали занепокоєння). Якщо ж у першого плода передлежання тазове - це однозначне показання до кесаревого розтину.
Такі схожі, але такі різні!
Від звичайних дітей новонароджені малюки з двійні практично не відрізняються, якщо внутрішньоутробно вони не страждали, нормально розвивалися і були доношені. Як правило, вага двійнят - 2,5-3,2 кг. Що стосується зростання, він стандартний - від 49 см. Оцінка за шкалою Апгар залежить від того, як протікали пологи. Якщо нормально, то бали у дітей будуть високими. Однак у «першопрохідника» оцінка зазвичай трохи нижче, що цілком зрозуміло: другому малюкові легше, адже він був захищений цілим плодовим міхуром і йшов второваною дорогою. При оцінюванні за шкалою Апгар неонатологи клініки ISIDA також орієнтуються на РН крові новонародженого - це дає додаткову інформацію про стан здоров'я малюка.
Експерт Оксана ТКАЧЕНКО, акушер-гінеколог клініки ISIDA
Післяпологовий період у жінки, що виносила і народила двійню, буде більш важким. І щоб адаптація пройшла легше, дуже важливо ще до появи малюків на світ відвідувати курси, де фахівці розкажуть, як годувати діток, як за ними доглядати, як з ними поводитися. У клініці ISIDA такі курси є. Крім того, наші психологи проводять індивідуальні консультації для майбутніх мам.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.