Грудне вигодовування – важливий процес для малюка, це природне продовження його внутрішньоутробного існування. Спочатку дитина отримує всі необхідні речовини за допомогою плаценти, а після народження її роль виконує материнське молоко.
І харчування, і захист
Унікальні жирні кислоти, а також комплекси білків і цукру, що містяться в материнському молоці, забезпечують дитячий організм необхідним будівельним матеріалом для росту, сприяють розвитку нервової системи та виробленню енергії, що так потрібна малюку.
Більшість педіатрів вважають, що до шести місяців дитина може харчуватися виключно молоком матері – не обов’язкова навіть вода. Після півроку склад грудного молока змінюється – воно стає більш насиченим і жирним. Природа продумала все: годування відбуваються рідше, але поживних речовин і енергії малюк, який підріс, потребує більше, тож він має отримувати порції «концентрованого еліксиру».
Важливо знати, що материнське молоко виконує не лише функцію харчування, а й функцію імунного захисту. Наприклад, коли в холодну пору посилюється небезпека підхопити вірус або коли малюк починає повзати і тягти до рота геть не стерильні предмети, грудне молоко є своєрідним бар’єром: у ньому є антитіла й антиінфекційні білки, що зміцнюють імунітет.
Початковий етап
Грудне молоко з’являється не одразу, приблизно через три дні після пологів. Але не варто непокоїтися, малюк не голодуватиме – адже в ці перші дні молоко йому замінить молозиво. Кількох крапель цієї густуватої калорійної субстанції досить для того, щоб малюк наївся. Але найважливішим є те, що молозиво вистилає слизові оболонки стравоходу, шлунка й кишечника корисними бактеріями, захищаючи дитину від різних інфекцій.
Коли прибуває молоко, груди мами наливаються. Однак це не привід для занепокоєння. Часті прикладання до грудей допоможуть налагодити процес годування. Надалі, якщо годувати крихітку на вимогу, материнський організм вироблятиме таку кількість молока, яка потрібна дитині. Якщо малюк спить більше ніж чотири години, можна його ніжно будити і прикладати до грудей. Передусім, щоб малюк набирався сил, а крім цього, щоб у мами не було застою молока.
Аби ще не зміцнілому немовляті було легше смоктати груди, в перші два тижні годування можна скористатися методом «Пом’якшення надавлюванням» відомого консультанта з лактації Джин Коттермен.
Покладіть вказівні, середні та безіменні пальці обох рук на ареолу навколо соска. Акуратно натисніть у напрямку грудної клітки – це нагадує ромашку: сосок усередині, подушечки пальців навколо. Тримайте так щонайменше хвилину, а потім одразу прикладіть малюка до грудей.
Бути підготовленою
Під час грудного вигодовування можуть виникнути деякі проблеми. І молодій мамі важливо знати, що робити в таких випадках. Передусім не нервувати і звернутися за порадою до фахівця з лактації. А з невеликими неприємностями можна впоратися самостійно.
Закупорення молочної протоки (лактостаз). Це стан, коли одна з часточок молочної залози стає твердою, гарячою, болючою. Основна причина – неправильне прикладання малюка до грудей, унаслідок чого вони повністю не випорожняються. Також до цього можуть призвести нерегулярні годування та зціджування молока після кожного прикладання.
Що робити. Іноді досить частіше пропонувати крихітці годування і правильно прикладати її до грудей. А щоб угамувати біль, за 5 хвилин до годування прикладайте до твердих ділянок лід, а під час годування тримайте груди в теплі.
Тріщинки на сосках. Також часта проблема, якій можна запобігти.
Що робити. Уникнути делікатної неприємності можна шляхом знову ж таки правильного прикладання немовляти до грудей. Крім того, не рекомендується мити груди з милом ні до, ні після годування, оскільки мило змиває захисну плівку з сосків. Щоденного душу цілком досить.
Правила прикладання дитини до грудей
- Покладіть малюка якнайближче до себе.
- Підтримуйте крихітку під спинку і шию, потилиця має бути вільною.
- Сосок направляйте до носика немовляти.
- Як тільки дитинка широко розкриє рот, вкладіть сосок, направивши його до піднебіння.
- Перевірте, щоб сосок і більша частина ареоли були у малюка в роті.
ISIDA радить
- Часті й необмежені в часі годування – найкраща профілактика застою молока.
- Що частіше крихітка смокче, то більше виробляється молока.
- Не рекомендується зціджувати груди після кожного годування.
- Починати годування малюка слід трохи раніше, ніж той почне плакати від голоду. Спокійна дитина акуратніше візьме груди й активніше смоктатиме.
- Важливо визначити для себе зручні пози для годування – лежачи, сидячи. Час годування – це відпочинок, тому мамі має бути комфортно.
Іноді зціджування молока може відіграти й позитивну роль. Наприклад, якщо малюк недоношений, слабенький, то йому важко їсти самостійно. Чи коли дитинка хворіє, в неї немає апетиту, і вона не висмоктує потрібної кількості молока. Або, якщо мама працює – в такому разі вона зціджує молоко, і малюка годують за її відсутності.
Курси клініки ISIDA
Експрес-курс «Грудне вигодовування від А до Я»
Заняття 1. Як працює грудне вигодовування. Важливість годування для мами та дитини. Правильне прикладання малюка до грудей. Як починати грудне вигодовування; як регулювати кількість молока. Заняття 2. Пологовий будинок і перші дні життя. Як пологи впливають на початок грудного вигодовування. Що робити, якщо все пішло не так, як планувалося. Молозиво. Перші дні годування: чого очікувати? Заняття 3. Грудне вигодовування – рухаємося далі. Прихід молока – алгоритм дії. Режим годування. Як запобігти труднощам із годуванням. Зціджування за потребою. Заняття 4. Дитина росте. Спосіб життя мами-годувальниці: харчування, заняття спортом. Особливості годування дитини, котра підросла. Підгодовування: коли і як. Як довго годувати грудьми? Завершення грудного вигодовування.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.