Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Роль невролога в турботі про дитину

Профілактичне спостереження лікарем-неврологом за розвитком малюка, за умови відсутності яскраво виражених симптомів, нерідко здається батькам формальністю. Проте є досить багато станів малюка, що для фахівця стануть сигналом до більш пильного спостереження за розвитком здоров'я малятка.

спостереження лікарем-неврологом

Про те, які це стани, а також про важливість часового чинника, розповідає Юзва Олександр Олександрович , дитячий невролог клініки ISIDA.

Дуже часто батьки бояться лікаря-фахівця під назвою «невролог». Як і захворювань, пов'язаних із порушеннями нервової системи. Однак у жодному разі не можна випускати із зони своєї уваги два важливі факти:

 • будь-яке захворювання впливає на нервову систему дитини (та й дорослого – також);
 • порушення роботи нервової системи впливає на функціональну активність усього організму.

Тому порушення, пов'язані з нервовою системою дитини, необхідно виявляти в ранні терміни. І якнайшвидше коригувати.

Чому для дитини рання діагностика така важлива?

Завдання невролога полягає в тому, щоб побачити порушення в роботі нервової системи дитини, постаратися визначити причину виникнення проблеми та допомогти її виправити або компенсувати.

Чому своєчасність діагностики неврологічної проблеми така важлива? Акцент на своєчасності робиться з трьох причин:

 • По-перше: що раніше виявлене порушення, то швидше розпочато корекцію.
 • По-друге: нейропластичність головного мозку (найважливіша складова нейрореабілітації), зменшується з дозріванням нервової системи.
 • По-третє: нервова система впливає на розвиток і діяльність усього організму.

Дитячий невролог – це фахівець, який допомагає розвиватися всьому організму дитини правильно та гармонійно, адже нервова система стимулює та контролює зростання всіх органів і систем у тілі малюка.

Нервова система починає працювати ще внутрішньоутробно

Важливо пам'ятати, що діяльність нервової системи починається задовго до народження дитини. Це змушує фахівців і батьків берегти нервову систему плода на ранніх термінах вагітності. Завдання лікаря дитячого невролога – уважно вивчити перебіг вагітності, порівняти всі загрозливі чинники, оцінити поточний стан здоров'я малюка та зробити все необхідне для збереження або відновлення здоров'я малятка.

Нервова система закладається в дитини однією з перших – на третьому тижні вагітності, а її дозрівання і формування триває до 2-х років післяутробного життя, а деякі центри «зріють» до 6-річного віку. Нервова система невсипно «стежить» за будівництвом скелета і м'язів, внутрішніх органів; за відповідністю побудови проекту генетичної програми; за відповідністю частин тіла, відповідністю одних органів іншим і одночасно з цим сама нервова система дозріває. І все це – на тлі власного дозрівання! Це дивовижний факт!

Гармонійний розвиток дитини залежить від діяльності нервової системи

Після народження дитини дитячий невролог бачить результати пренатальної діяльності нервової системи з урахуванням інтранатальних факторів, але водночас завжди враховує, що процес її дозрівання та формування триває. Дуже важливо при цьому стежити за гармонійним розвитком організму малюка. За енциклопедичним словником, гармонійний розвиток – це узгоджений, взаємно обумовлений розвиток духовних, душевних і фізичних сил і здібностей. До цього визначення хотілося б додати «... що відбувається під невпинним контролем нервової системи». І саме дитячий невролог, як художник, спостерігає за красою розвитку дитини та як диригент коригує дисгармонійні процеси.

Якщо процес розвитку дитини і дозрівання її нервової системи відбувається дисгармонійно, то можливий дисбаланс виявляється не одразу, а як правило, в разі різних стресових ситуацій. Досить часто першим стресовим чинником є процес народження дитини. Дуже часто можна почути, що причиною захворювання нервової системи є патологічні пологи.

Безумовно, пологи мають надзвичайно важливе значення, але необхідно пам'ятати: якщо нервова система розвивається гармонійно, то вона адаптується до стресового фактора, яким є процес народження. Якщо ж нервова система розвивалася дисгармонійно, то навіть незначний стресогенний фактор посилить патологічний процес.

Основні прояви дисгармонійності дозрівання нервової системи

До основних проявів дисгармонійності дозрівання нервової системи, що починається зазвичай внутрішньоутробно і проявляється за першого стресового чинника (пологів), можна зарахувати:

 • гіпоксично-ішемічну енцефалопатію,

 • внутрішньошлуночкові крововиливи;

 • вибірковий нейрональний некроз.

Виникає запитання – невже гіпоксія і крововиливи не є фактором впливу зовнішнього середовища? Поза сумнівом, так! Але дуже багато немовлят, які народжуються в стані гіпоксії, не мають патологічних виявів із боку нервової системи, оскільки вона адаптується до змін зовнішнього середовища. І навпаки: іноді навіть незначні процеси гіпоксії призводять до пошкоджень нервової системи.

З огляду на ці фактори, дитячий невролог бере до уваги весь процес розвитку нервової системи – від вагітності до пологів і далі. Ранній огляд немовляти фахівцем у галузі дитячої неврології дає можливість діагностувати, а за потреби призначити лікування та динамічне спостереження за дитиною, в якої спостерігаються порушення з боку діяльності нервової системи.

Як часто треба показувати дитину дитячому неврологу

Досить часто обговорюється питання про те, з якою періодичністю треба показувати дитину дитячому неврологу. Відповісти на це запитання можна після першого огляду, що проводиться зазвичай до одномісячного віку, а в деяких ситуаціях одразу після пологів. Надалі фахівець формує тактику спостереження за розвитком дитини, з огляду на всі вищенаведені факти.

Хотілося б більше зачепити клінічні прояви порушень нервової системи, які можна побачити та на які варто звернути увагу. Серед найчастіших синдромів можна виділити:

 • Синдром підвищеної нервово-рефлекторної збудливості, що виявляється різким занепокоєнням у немовлят, невмотивованим плачем, тремором підборіддя і кінцівок, спонтанними здриганнями, порушенням циклу сон/активність.

 • Синдром вегето-вісцеральних розладів: виявляється частими зригування, затримкою випорожнень, мармуровістю шкірних покривів, пітливістю немовляти.

 • Синдром рухових порушень: може бути наслідком м'язового гіпертонусу або гіпотонусу. Гіпертонус виявляється напруженням кінцівок, так званою скутістю немовляти, гіпотонус характеризується обмеженою руховою активністю.

 • Синдром лікворо-динамічних розладів: виявляється швидким наростанням окружності голови, вибуханням і пульсацією великого тім'ячка, невмотивованим плачем дитини, підвищенням тонусу потиличних м'язів, «закиданням» голови назад, позитивним симптомом Греффе, зригуваннями.

Виникнення таких синдромів у немовляти має насторожувати батьків і педіатра, який спостерігає за дитиною, є підставою для подальшої діагностики.

Методи діагностики неврологічних захворювань у дітей

Важливим інструментом, що застосовується для діагностики неврологічних порушень у немовлят, є нейросонографія. Це метод ультразвукової діагностики, під час якого проводиться морфологічне вивчення структур головного мозку дитини через велике тім'ячко. Цей метод абсолютно нешкідливий для дитини, але водночас він є скринінгом, що дає можливість за наявності тих або інших порушень робити висновки про необхідність подальшого дообстеження. Раннє спостереження та диференціальна діагностика допомагають призначити своєчасне лікування або уникнути розвитку віддалених наслідків.

Вступ до школи – велике навантаження для нервової системи дитини

Другим стресовим чинником для нервової системи дитини є початок навчання в школі. Багато захворювань і розладів поведінки, що виявляються в шкільному або дошкільному віці, починаються ще внутрішньоутробно або одразу після народження. Це, зокрема, вегетативні порушення, антено-невротичні розлади з цефалгіями і вегето-вісцеральним синдромом, неврози, мінімальна мозкова дисфункція з дефіцитом уваги, затримка психомовленнєвого розвитку – всі ці проблеми є наслідком не діагностованих вчасно і, отже, не пролікованих перинатальних уражень нервової системи.

Тому необхідно ще раз наголосити, що рання діагностика та корекція порушень нервової системи, яка проводиться дитячим неврологом, може допомогти гармонійному розвитку дитини та запобігти багатьом несприятливих проявам.

Консультацію дитячого невролога в клініці ISIDA можна пройти разово, записавшись на консультацію. Можна також спостерігатися в рамках комплексних педіатричних програм. З їх умовами Ви можете ознайомитися на нашій сторінці: Комплексні програми.

Читайте також про можливості Діагностичного центру з питань педіатрії.

Шукаєте клініку, якій можна довірити здоров'я своєї дитини? Довіртеся фахівцям клініки ISIDA. Виникли запитання? Ми радо відповімо на них, якщо Ви зателефонуєте до клініки ISIDA за номерами 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Або поставте нам своє запитання на нашому сайті й обов'язково отримаєте на нього відповідь.