Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Розвиток і виховання дітей до року

Про важливість виховання малюка з самого раннього віку, про те, як мамам і татам не стати заручниками стереотипів і виробити свій власний батьківський стиль, розповідає психолог клініки ISIDA Анастасія БАЖІНОВА.

Анастасія Іванівна, Ви проводите однойменний семінар в рамках проекту ISIDA Weekend. Чому подібні зустрічі важливі?

До моменту, коли люди стають батьками, у них вже склалося бачення ролі матері і батька, уявлення про те, як виховувати дитину. Так, існують різні підходи до виховання, але найбільш глибоке враження залишає власний досвід. Люди часто відтворюють модель, яка була в батьківській родині. Або ж грають за антисценарієм: наприклад, «мене виховували у суровості – отже, моя дитина не почує жодної заборони». Дії можуть бути прямо протилежними, проте, по суті, людина залишається в полоні сприйнятої ще в дитинстві схеми взаємин. Тому, основне завдання наших семінарів – розширити бачення батьків, дати їм більше знань про дитину, про її потреби. Це дозволить їм виробити свій власний стиль, який не буде обумовлений готовими штампами і зовнішніми стереотипами. У ньому не буде й крайнощів. Усвідомлене батьківство дозволяє бути більш уважним до дитини, бачити її унікальні особливості, і на основі цього будувати взаємини з нею.

На що батькам слід звертати увагу в першу чергу?

Необхідно частіше задавати собі питання: яким буде результат мого виховання, які будуть наші взаємини з дитиною у подальшому? Звичайно ж, всі хочуть, щоб діти були здорові, впевнені у собі, здатні взяти на себе відповідальність. Однак, нерідко виявляється, що час, коли потрібно було підтримати перші прояви самостійності малюка, упущено. Так відбувається тому, що багато виховних заходів спрямовані на те, щоб контролювати нинішню, миттєву ситуацію. Адже обмежити, заборонити, покарати набагато простіше, ніж надати дитині можливість для власних пошуків.

Якщо мова йде про немовля до року, чи актуально взагалі таке поняття, як покарання?

Звичайно ж ні! Однак, і після року потенційна користь чи шкода такого виховного впливу, як «покарання», – питання спірне. Батькам необхідно встановлювати для дитини правила, позначати, що можна робити, чого не можна. А ось як бути з порушеннями цих правил: які покарання прийнятні, а які завдадуть шкоди дитячій психіці – це дуже тонкий момент. Тому мені ближче поняття «логічні наслідки вчинків», це альтернатива покаранням, яка не викликає у малюка почуття провини і сорому, і поступово вчить його відповідати за свої дії.

Анастасія БАЖІНОВА

А які підходи важливі в ранній період?

На першому місці має стояти задоволення потреб крихітки, адже немовля не може подбати про себе самостійно. Ігнорування сигналів про дискомфорт, які подає немовля, не матиме навчального впливу. У ранньому віці формується така необхідна в майбутньому якість, як довіра до світу. І чим більшою турботою ви забезпечите свого малюка, тим більш гармонійною і впевненою в собі особистістю він буде ставати в процесі дорослішання.

Чого ще потребує маленька дитина?

Перш за все малюк потребує руху. Бажано робити масаж, гімнастику, що відповідають віку вправи і все, що удосконалює моторику. Дитині необхідно створити умови для того, щоб вона могла вільно повзати, маніпулювати з предметами, у загальному – організовувати власне розвиваюче середовище. Таким чином стимулюється і розвиток інтелекту. В ході гри дитина буде досліджувати світ, простежувати логічні зв'язки. Вона буде самостійно здобувати знання, що набагато ефективніше, ніж спроби батьків піднести дитині готові рішення. І важливий компонент в цьому процесі – емоції. Достатня кількість вражень, спілкування з дорослими і однолітками – все це фундамент, на якому будується вміння відчувати і співпереживати.

Бажаючи дитині найкращого, батьки напевно цікавляться системами раннього розвитку.

Відразу наголошу: ранній розвиток і розвиток своєчасний – це не одне і те ж. Програма дорослішання закладена самою природою. Звичайно, можна спробувати форсованими темпами нав'язати дитині букви і цифри, але яку ціну він заплатить за це – невідомо. Психологи відзначають: діти, у вихованні яких акцент був зроблений на інтелектуальній складовій, часто зазнають труднощів при соціалізації та в емоційній сфері. Завдання психолога – розповісти батькам про плюси і мінуси різних методик, а далі – вирішувати їм.

Для дітей є важливим і своєчасний розвиток мови – які кроки варто зробити батькам у цьому напрямку?

Все дуже просто: більше з дітлахами розмовляти! В освоєнні мови важливі всі компоненти спілкування, у тому числі і візуальний контакт. Малюк чує голос дорослого, бачить його міміку, стежить за артикуляцією і потім намагається копіювати.

Тому мамина колискова чи татова розповідь дадуть набагато більший розвиваючий ефект, ніж аудіоказки, прослухані на самоті. Також допомагає в освоєнні мови розвиток дрібної моторики за допомогою пальчикових ігор, малювання та ліплення – взаємозв'язок між розвитком мови і цими видами діяльності доведена. Але, хочу попередити: ні в якому разі не турбуйтеся, якщо ваш малюк до року ще не буде вимовляти стільки ж слів, скільки вказано в табличках розвитку, що заполонили інтернет. Насправді сучасні норми – гнучкі, вони враховують індивідуальні особливості дітей. Так що найголовніше для батьків – це ставитися до свого малюка з увагою і розумінням.

Програма ISIDA Weekend

Лекційна частина наших семінарів вихідного дня присвячена закономірностям психічного і фізичного розвитку дитини на кожному віковому етапі, а ще тому, як знайти до малюка підхід. Потім – живе спілкування, обговорення, відповіді на питання, які хвилюють батьків.