Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, передчасним вважається поява на світ дитини від 22 до повних 37 тижнів вагітності (259 днів). В Україні народжуваність дітей на 22-му тижні почали реєструвати з 2007 року. Раніше можливою «точкою відліку» вважалися 28 тижнів. Сам факт переходу на нові стандарти говорить про зміну погляду на проблему: лікарі дають шанс на життя навіть самим крихітним пацієнтам.
Підтримка з усіх боків
Передчасні пологи - це ситуація, яка потребує уваги з боку медиків усіх спеціальностей. Акушери-гінекологи, що ведуть вагітність, уважно спостерігають за станом пацієнтки, щоб в потрібний момент забезпечити лікування в домашніх умовах або направити в стаціонар. У випадках раннього старту родової діяльності лікарі пологового відділення максимально пролонгують вагітність і проводять необхідну профілактику - це збільшує шанси малюка. А фахівці-неонатологи завжди знаходяться в повній готовності, щоб одразу надати новонародженому допомогу.
Враховуючи ризики
Наскільки б не були великі можливості медицини, існують чинники, на які лікарі можуть вплинути лише частково. Причини передчасних пологів - істміко-цервікальна недостатність (нездатність м'язів шийки матки утримувати плід і оболонку), особливості будови матки, не виявлені вчасно інфекції, соматичні захворювання та інші нюанси. Ймовірність передчасних пологів дещо вище у пацієнток з багатоплідною вагітністю. Кесарів розтин проводять лише в разі життєвої необхідності, наприклад, при відшаруванні плаценти або явної загрози життю дитини - дистрес плода. В силу цього до 5% малюків з’являються на світ раніше терміну.
Прогрес - є!
Але все ж у межах цієї невблаганної статистики є поліпшення. З кожним роком в клініці ISIDA все менше передчасних пологів, які трапляються на дуже ранніх термінах. Основна кількість діток, «що поквапилися», з'являється на світ на терміні 34-36 тижнів. Відносно таких малюків прогнози хороші: у них набагато нижча ймовірність розвитку ускладнень, і неврологічних в тому числі. Такий прогрес свідчить про ретельне спостереження вагітності в ISIDA.
Сучасні можливості
Як тільки лікар бачить стан загрози передчасних пологів, пацієнтці негайно призначається необхідне лікування. Терапевтичні заходи можливі навіть в тих випадках, коли пологи ось-ось почнуться. Щоб відстрочити їх, використовуються препарати-токолітики останнього покоління. Продовжити час перебування малюка в утробі хоча б на 48 годин необхідно для того, щоб ввести медикаменти, що прискорюють дозрівання легень крихти. Якщо ж мама з загрозою передчасних пологів не отримувала спеціальної гормональної підтримки для розкриття легенів дитини, новонародженому вводять сурфактанти - особливі речовини, які допомагають легким всмоктувати і засвоювати кисень.
Інтенсивна підтримка
Чим менша дитина, тим більш складна і дорога апаратура потрібна для її порятунку. При ранніх передчасних пологах в ISIDA використовується обладнання для дихальної підтримки, моніторингу життєво важливих функцій, вимірювання біоелектричної активності головного мозку та інших важливих параметрів, а також для забезпечення харчування, підтримки необхідних температури і вологості. А для малюка, який народився на терміні 34-35 тижнів, іноді досить «гнізда», котре буде його додатково зігрівати.
h3>Експерт Олена ІВАНЮТА, завідуюча акушерським відділенням клініки ISIDA
При підозрі на передчасний початок родової діяльності встановлено алгоритм: якщо вагітна відчуває, що щось пішло не так, вона повинна відразу ж зателефонувати в ISIDA - в будь-який час доби. Бригада чергових лікарів зорієнтує її, що потрібно робити, і підкаже, чи є необхідність терміново їхати в клініку.
Експерт Олена ХІЛОБОК, завідуюча відділенням неонатології клініки ISIDA
Палати інтенсивної терапії для новонароджених обладнані найсучаснішою апаратурою, в клініці є всі необхідні медикаменти. Неонатологи і медики, що приймають пологи, аж до секунди знають, коли і що потрібно робити для порятунку слабких малюків - використовують світовий досвід для виходжування кожної дитинки.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.