Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Рак молочної залози: як мінімізувати ризик його виникнення

Грудна (молочна) залоза – це «дзеркало» фізичного, морального та гормонального здоров'я жінки. Протягом життя жіночий організм зазнає впливу багатьох внутрішніх (гормональний фон, генетика, супутні захворювання) і зовнішніх (екологія, спосіб життя, харчування) чинників, а отже, кожна жінка в той чи інший проміжок часу може виявити в себе зміни грудних залоз.

грудна (молочна) залоза

Хороша новина: більшість із них є доброякісними дисгормональними гіперплазіями, і часто вони закінчуються самостійно або з незначним втручанням лікаря, завдаючи жінці лише емоційного дискомфорту.

Проте окремі доброякісні гіперплазії з інтенсивною проліферацією (високою швидкістю поділу клітин) без належної до них уваги та лікування з часом можуть трансформуватися в онкологічну патологію або суттєво підвищити ризик її розвитку. Серед них – атипова протокова гіперплазія, склерозуючий аденоз, листоподібні (філоїдні) пухлини.

Злоякісні новоутворення молочних залоз

Окрема категорія в мамології – злоякісні новоутворення молочних залоз, оскільки вони займають провідне місце серед усіх пухлинних захворювань для жіночого населення, але особливої значимості набувають для жінок репродуктивного віку.

Завдяки сучасним досягненням діагностики, лікування та реабілітації більшість пацієнтів, у яких було діагностовано злоякісну пухлину грудної залози, видужують і продовжують повноцінне життя.

За умови виявлення захворювання на ранніх етапах ймовірність позбутися захворювання становить понад 90%.

Однак не менш важливу роль у боротьбі із захворюваннями грудної залози відіграє поінформованість серед населення про жіноче здоров'я, про фактори ризику та можливі методи профілактики та лікування раку грудної залози.

Рак молочної залози: бути чи не бути?

Існує низка різних факторів, які можуть впливати на ймовірність захворіти на злоякісне новоутворення молочної залози. На жаль, сьогодні не існує єдиного способу достовірно передбачити, в якої з жінок протягом життя розвинеться злоякісна пухлина, так само, як неможливо відповісти на запитання жінки, в якої було діагностовано пухлину, що саме стало причиною її появи.

Немає єдиної причини виникнення раку молочної залози, це завжди сукупність дії кількох факторів, таких як стиль життя, гени, успадковані від батьків, вплив чинників довкілля.

Але, попри велику кількість потенційних причин та умов, є так само чимало заходів, за допомогою яких кожна жінка в змозі самостійно знизити ризик розвитку захворювання.

знизити ризик розвитку захворювання

Фактори ризику: на що Ви можете вплинути?

Підтримуйте нормальну масу тіла. Численні дослідження доводять, що ризик розвитку раку грудної залози зростає, якщо у Вас надмірна маса тіла або ожиріння. І що вищий показник, то вищий ризик. Особливо актуальним це стає в постменопаузальному періоді життя жінки.

Зробивши кілька кроків у напрямку здорового харчування та фізичної активності сьогодні, Ви можете зменшити шанси на розвиток раку грудної залози в майбутньому.

Ключ до підтримання нормальної маси тіла – збалансована та різноманітна дієта, багата вітамінами та мінералами. На особливу увагу заслуговують горіхи, рослинні олії, зелені овочі, злаки, жирні сорти морської риби, морепродукти.

Рекомендовано також обмежити вживання червоного й обробленого м'яса, продуктів, що містять велику кількість тваринних жирів, солодощів, солі й алкоголю. Окрім всього вище сказаного, позитивна сторона здорового харчування – в зменшенні ризику розвитку серцево-судинних захворювань (гіпертонічної хвороби, інсульту, ішемічної хвороби серця).

Залишайтеся активними. Візьміть за звичку бути активними щонайменше 20 хвилин на день. Це може бути як ранкова гімнастика чи їзда на велосипеді, так і легкий біг чи підйом сходинками на невисокі поверхи замість користування ліфтом. Загалом це може бути будь-яка фізична активність, що викликає помірне пришвидшення серцебиття та частоти дихання, але водночас не спричиняє дискомфорту (як приклад, Ви можете розмовляти зі співрозмовником під час таких навантажень).

Уникайте надмірного споживання алкоголю. Ви можете зменшити шанси розвитку раку грудей шляхом обмеження кількості алкоголю, який вживаєте.

Доведено, що регулярне вживання алкоголю підвищує ризик розвитку раку грудної залози, і що більше Ви вживаєте, то вищий Ваш ризик.

Це пояснюється тим, що, по-перше, алкоголь зумовлює гормональні зміни, а по-друге – спричиняє пряме пошкодження клітин.

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує вживати не більше 14 алкогольних одиниць на тиждень (1 алкогольна одиниця = 25 мл алкогольного напою міцністю 40%).

Це еквівалент семи келихів вина або семи келихів світлого пива на тиждень.

Уникайте паління. Доведено, що тютюновий дим, окрім нікотину та смол, містить у своєму складі до 4 тисяч компонентів, які мають токсичну та канцерогенну дію. Окрім того, що куріння негативно впливає на репродуктивну систему людини, зумовлюючи гормональні порушення, численні дослідження показують взаємозв'язок між курінням і підвищеним ризиком розвитку раку грудної залози. В особливій групі ризику – жінки, які мають тривалий стаж паління до першої вагітності.

Проводьте регулярні самообстеження. Більшість випадків раку грудної залози виявляють самі жінки під час самообстеження.

Запам'ятайте: що раніше ви виявите підозрілі зміни в грудях і звернетеся по консультацію до мамолога, то вищі ваші шанси подолати захворювання.

Візьміть за звичку проводити самостійні щомісячні обстеження. Найкращим періодом для цього є 7-12 день менструального циклу, або, приміром, 10 число кожного місяця, якщо в жінки немає менструацій через вагітність чи менопаузу. Не менш важливо, щоб ця процедура проводилася неквапом і в стані спокою. Користуйтеся простим правилом:

Відчути – Побачити – Перевірити:

 • перевірте Ваші груди на дотик – чи відчуваєте Ви щось незвичне?

 • зверніть увагу на зовнішній вигляд – чи є зміни форми та симетрії залози, чи є зміни стану шкіри?

 • перевіртеся у спеціаліста, якщо відзначили незвичні зміни.

Власне, сама процедура самообстеження доволі проста:

 • Огляньте зовнішній вигляд сосків і зовнішній вигляд шкіри, форму грудей. Краще це робити перед дзеркалом. Потім підніміть руки догори та повторіть візуальний огляд спереду і з боків.

 • Вказівним і великим пальцем стисніть кожен сосок, подивіться, чи не виділяється рідина.

 • Перевірте на дотик ділянку пахв на наявність ущільнень і збільшених лімфовузлів.

 • У положенні стоячи підніміть ліву руку догори, правою обстежте ліву грудну залозу. Проводьте обстеження трьома середніми пальцями руки, оскільки їхні кінчики є найбільш чутливими. Почніть із верхньо-зовнішнього квадранту залози. Рухаючись за годинниковою стрілкою, обстежте всі чотири квадранти. Після цього проведіть аналогічне обстеження правої грудної залози.

 • Продовжте обстеження в положенні лежачи – знову по колу, кожен квадрант залози по черзі.

продовжте обстеження

Фактори ризику: на що ви не можете вплинути?

Вік. Із віком ризик розвитку раку грудної залози збільшується, оскільки з плином часу в організмі виникає більше змін і пошкоджень клітин, що можуть стати передумовою розвитку злоякісної пухлини. Саме тому захворювання частіше зустрічається серед жінок у віці від 50 років (чотири з п'яти випадків раку грудної залози припадають саме на цю вікову категорію).

Щільність Ваших грудних залоз. Існує спеціальний діагностичний показник, такий як мамографічна щільність, він показує співвідношення залозистої і жирової тканини в структурі грудної залози. З назви зрозуміло, що вимірювання можливе лише під час виконання мамографії, а тому не слід плутати його з відчуттям щільності грудної залози на дотик.

Для кожної жінки це співвідношення є індивідуальним. Існує пряма залежність між мамографічною щільністю та ризиком розвитку раку грудної залози. З віком кількість залозистої тканини в структурі грудної залози має тенденцію до зниження, проте це не завжди означає, що знижується ризик розвитку раку грудної залози.

Вплив ендогенних гормональних чинників. Жіноча грудна залоза – це гормонозалежний орган, який зазнає впливу 18 гормонів, що їх виробляють залози внутрішньої секреції жінки. Проте два гормони яєчників (естрадіол і прогестерон) чинять найбільший вплив на залозисту тканину, зумовлюючи в ній циклічні зміни.

Існує пряма залежність між тривалістю впливу власних статевих гормонів і ризиком розвитку раку грудної залози. Доведено, що ранній початок менструацій (до 12 років) і/або пізнє настання менопаузи (після 55 років) є факторами, що підвищують ризик розвитку раку грудної залози.

Доброякісні новоутворення грудних залоз. Ризик розвитку раку грудної залози може підвищуватися у випадку наявності в жінки доброякісного новоутворення. Звісно, більшість доброякісних змін грудної залози (наприклад, звичайні поодинокі кісти та прості фіброаденоми) не збільшують ваших шансів захворіти на рак. Проте окремі новоутворення, що характеризуються швидким ростом і поділом клітин (проліферацією), можуть підвищити ризик розвитку раку грудної залози. Наскільки високий цей ризик, залежить від кожного індивідуального випадку.

Якщо Ви знаєте про доброякісне новоутворення в себе, то обов’язково проводьте самообстеження грудних залоз щомісячно на 7-12 день менструального циклу.

У разі виявлення збільшення розміру утворення чи інших тривожних ознак зверніться по консультацію до Вашого мамолога. Надалі плануйте візит до лікаря з метою контролю щонайменше раз на 6 місяців.

Спадковість і сімейна історія. Кожна клітина в тілі дорослої людини містить щонайменше тисячу генів, деякі з них можуть зазнавати мутації протягом життя. Попри це, деякі мутації можуть бути успадковані від батьків. Серед усіх жінок із діагностованим раком грудної залози кожна десята має сімейну історію розвитку захворювання.

Сімейний тип раку грудної залози слід запідозрити, якщо:

 • у близькій родині, як із маминого боку, так і з батькового (мама, бабуся, сестра чи племінниця), було кілька випадків захворювання на рак грудної залози чи рак яєчників;

 • у близьких родичів діагностовано рак грудної залози до 40 років або випадок раку грудної залози серед чоловіків.

Близько половини випадків раку грудної залози, що мали сімейну історію, були асоційовані з мутаціями в генах. Сьогодні відомо близько 10 генів, мутації яких можуть у кілька разів підвищити ризик розвитку раку грудної залози, проте найбільш вивченими та найбільш поширеними є мутації в двох генах – BRCA1 та BRCA2.

Дослідженнями встановлено, що ризик розвитку раку грудної залози підвищується до 65% у випадку мутації BRCA 1 та 49% у випадку мутації BRCA 2. Окрім підвищення ризику виникнення злоякісного новоутворення грудних залоз, мутації в цих генах суттєво впливають на ризик розвитку раку яєчників, що може сягати 40% у випадку мутації BRCA1 та 18% у випадку BRCA2.

Якщо Ви занепокоєні Вашою сімейною історією розвитку раку грудної залози, обов’язково зверніться до мамолога, гінеколога та лікаря-генетика.

Сьогодні набуває популярності та стає широко доступним генетичний тест на предмет мутацій генів BRCA1 та BRCA2. Таке дослідження має назву секвенування. Перевагою цього дослідження є можливість дослідження до 3000 можливих мутацій (по 1500 у генах BRCA1 та BRCA2, відповідно), які можуть вплинути на ризик розвитку злоякісного новоутворення грудної залози та яєчників.

Читайте Секвенування генів BRCA1 та BRCA2 – визначення генетичної схильності до виникнення онкопатології молочної залози і яєчників

Хочете бути впевненими у здоров’ї своїх молочних залоз? Бажаєте переконатися в тому, що у Вас відсутня генетична схильність до виникнення онкопатології молочної залози або яєчників? Запишіться на консультацію до фахівців клініки ISIDA: зателефонуйте за номерами 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 та запишіться на прийом. Або поставте нам своє запитання і ми неодмінно на нього відповімо.