Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Вівторок 8:00-19:00
 • Субота 9:00 – 17:00
 • Неділя 8:00 - 16:00
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця Тимчасово не працює
 • Середа Тимчасово не працює
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Щеплення від ВПЛ. Чи це потрібно?

Чи робити, чи не робити щеплення від ВПЛ себе, своєї дитини – питання, з яким кожен акушер-гінеколог стикається щоденно. Це проблема, яка не залишає байдужим нікого з тих, хто з нею стикнувся. Думки, як лікарів, так і пацієнтів, розділились на полярно протилежні: від захоплених прихильників, які вірять, що вакцинація врятує світ, до категоричних противників, які говорять про новий вид біологічної зброї.

При цьому значна доля населення вагається, і приєднання до одного з таборів – лише питання часу і нестачі осмисленої інформації. Задача лікаря в цій ситуації, на мою думку, – не перетягувати ковдру на бік своєї позиції і не підштовхувати пацієнта до прийняття «потрібного рішення», а постаратися дати максимально об’єктивну інформацію про проблему. Це я і спробую зробити.

Отже, що ж таке ВПЛ (вірус папіломи людини)?

Це досить невибагливий вірус, який нараховує більше сотні різновидів. Деякі з них, потрапивши в нижній відділ статевого тракту жінки при сприятливому (для вірусу) збігу обставин у вигляді особливостей локальної імунної системи, частій зміні статевих партнерів, паління «хазяйки» і так далі, знаходять для себе підходящі умови існування і вбудовуються в геном епітелію шийки матки. Цей процес означає виникнення передраку (дисплазії) шийки матки, який з часом може стати раком. Інші, менш агресивні, типи вірусу також можуть приживатися в організмі хазяїна, викликаючи менш трагічні наслідки у вигляді кондилом (бородавок) статевих органів. Однак, не все так вже й погано – на честь нашої імунної системи треба сказати, що в більшості випадків вона все ж справляється самостійно, і вірус транзитом, що триває від декількох місяців до декількох років, залишає організм, не завдаючи шкоди. При чому «на честь» вірусу треба відмітити, що якщо він вже знайшов для себе сприятливий ґрунт, дії його – справді катастрофічні, причому, на жаль, навіть молодий вік «хазяйки» не гарантує врятування в цьому випадку. Поки що, на жаль, 1:0 на користь ВПЛ.

Для чого ж вакцинація?

Серед всього різноманіття типів ВПЛ найбільш агресивними є штами 16 і 18 – вони викликають близько 70% всіх випадків раку шийки матки. Крім того, одна з вакцин працює проти 6, 11 типів, які викликають статеві кондиломи. В результаті введення повної курсової дози в організмі утворюються антитіла, які захищають організм від потрапляння вірусу. Вважається, що антитіла є досить стійкими, щоб забезпечити тривалий захисний ефект. Досі продовжуються дослідження стійкості і тривалості імунітету, на сьогодні доведеним є строк не менше 5 років, а передбачуваний – набагато довший. Крім того, продовжуються дослідження (однак, поки що немає достовірних даних) про можливу лікувальну ефективність вакцини при вже наявній на момент її введення дисплазії шийки матки. Отже, 1:1.

Якщо ми вже вирішили, що вірус папіломи може потрапляти в статеві шляхи при статевому контакті (навіть першому і єдиному!) і викликати ураження навіть у юних дівчат, розумно говорити про вакцинацію до початку статевого життя. Тому основною цільовою групою в разі позитивного рішення (батьків) про проведення щеплення повинні бути дівчатка 9-12 років. Чи можна вакцинувати в більш старшому віці? Безумовно, однак, перед цим необхідно дати пацієнтці інформацію про те, що передбачувана ефективність вакцини у жінок, які живуть статевим життям, буде нижче з двох причин. По-перше, висока ймовірність того, що пацієнтка вже стикалась з ВПЛ і має захисні антитіла, причому ця ймовірність вище, чим старший вік. По-друге, в момент вакцинації пацієнтка може теоретично вже мати недіагностовану важку дисплазію або початковий рак. При цьому, зрозуміло, її надії на захист не виправдаються. Мабуть, по 1 очку прихильникам і противникам вакцинації, разом – 2:2.

Для двох різних типів вакцин графік проведення щеплення дещо відрізняється, однак в обох випадках – це трикратне введення препарату протягом 6 місяців. Як і перед будь-яким щепленням, в день проведення рекомендується огляд лікаря-терапевта (педіатра) або сімейного лікаря для виключення загальних протипоказань. Тестування на носійство ВПЛ напередодні щеплення не є обов’язковим. Які недоліки можливої вакцинації? Хочу відмітити серйозну небезпеку, яка чатує на пацієнтку в разі ненадання важливої інформації або її нерозуміння. Деякі дами асоціюють вакцинацію зі страховим полісом, який дає їм довічну гарантію від раку шийки матки, і з цієї причини припиняють профілактичні огляди з цитологічним дослідженням мазків з шийки матки, що є фатальною помилкою: скринінг на рак шийки матки після проведення вакцинації жодного разу не зупиняється! Що стосується серйозних побічних ефектів – достовірні повідомлення про них поки що відсутні (з врахування досить недовгого використання препаратів у світі), в незначному відсотку випадків можуть виникати незначні місцеві реакції.

Якщо ж розглядати обговорюване противниками втручання в імунну систему з усіма наслідками при проведенні цієї, як і будь-якої іншої вакцинації, – нерозумно стверджувати, що втручання немає. 3:2 проти вакцинації. При цьому на іншій шальці терезів опиняється не гарантія, але можливість захистити себе і своїх близьких від настільки важкого захворювання – 3:3. Рішення же кожен приймає самостійно.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.

Пологовий, у якому безпечно: ISIDA Медмістечко