Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Пренатальний скринінг

Клініка ISIDA робить подарунок майбутнім мамам – пропонує скористатися такими спеціальними пропозиціями:

«ISIDA test drive» – це можливість отримати безкоштовно першу консультацію лікаря-гінеколога у відділеннях клініки ISIDA:

А також – пройти УЗ-дослідження в цих відділеннях.

Скориставшись спеціальною пропозицією «ISIDA test drive», Ви отримуєте можливість особисто ознайомитися з клінікою ISIDA, сформувати власну думку про рівень професіоналізму фахівців клініки, рівень сервісного обслуговування тощо. Ця спеціальна пропозиція дійсна тільки для пацієнток у першому триместрі вагітності, які ще жодного разу не були в клініці ISIDA.

Незважаючи на те, що словосполучення «пренатальний скринінг» давно перестало бути екзотичним, у майбутніх мам нерідко виникають питання стосовно допологової діагностики. Сьогодні будь-яку інформацію можна отримати в Інтернеті, але де гарантія, що вона виявиться об’єктивною? Саме тому в наш час дуже цінні думки експерта. Про те, що представляє собою пренатальний скринінг, для чого він потрібний і від чого залежать його результати, розповідає Яна Рубан, кандидат медичних наук, лікар акушер-гінеколог, генетик, спеціаліст з ультразвукової діагностики, завідуючий відділом пренатальної діагностики клініки ISIDA.

Яно Анатоліївно, що таке «пренатальний скринінг»?

Це комплекс діагностичних заходів, які дозволяють виявити серед всіх вагітних жінок тих, хто входить до групи високого ризику хромосомної патології або вроджених аномалій розвитку плоду. Сучасний пренатальний скринінг має дві складові: ультразвукове дослідження (УЗД) плоду і біохімічний аналіз крові вагітної жінки на вміст специфічних білків.

В які строки вагітності необхідно проходити дослідження, коли вони найбільш інформативні?

Перша частина пренатального скринінгу проводиться на 11-13 тижні. Протягом цього строку майбутній мамі необхідно пройти УЗД і здати аналіз крові (так званий «подвійний тест») на асоційований з вагітністю плазменний протеїн (РАРР-А) і хоріонічний гонадотропін. Друга частина пренатального скринінгу проводиться з 16 до 18 тижня і включає потрійний тест – аналіз крові на альфафетопротеїн, хоріонічний гонадотропін, незв’язаний естріол. Ультразвукові дослідження, проведені в рекомендовані строки, дозволяють виявити ознаки хромосомної патології і вроджені вади розвитку плоду, а також можливі відхилення в перебігу вагітності.

А що представляють собою біохімічні дослідження?

Йдеться про оцінку рівня в сироватці крові майбутньої матері певних білків, які виробляються організмом плоду, плодовими оболонками і плацентою. Зміни рівня цих речовин можуть свідчити про ризик наявності у плоду хромосомної патології або дефектів розвитку нервової системи та інше. Отримавши дані УЗД і біохімічного аналізу крові, лікар за допомогою спеціальної програми оцінює індивідуальний ризик жінки при даній вагітності. Якщо сумарний ризик народження дитини з хромосомною патологією перевищує 1:300, жінка потрапляє в групу ризику.

Це означає, що дитина обов’язково має певну патологію?

Ні! Це свідчить про необхідність дообстеження – проведення інвазивної діагностики (амніоцентеза, біопсії плаценти або хоріона, кордоцентеза).

Як проводиться інвазивна діагностика і наскільки вона безпечна?

Перш за все, варто пам’ятати, що інвазивні дослідження здійснюються виключно за строгими показаннями, у невеликої кількості майбутніх матерів. В умовах операційної шляхом проколу передньої черевної стінки під контролем УЗД лікар набирає матеріал для дослідження – ворсинки хоріона або плаценти, навколоплідні води (амніоцентез) або кров плоду (кордоцентез). Після цього отримані зразки тканин досліджуються в лабораторії і встановлюється точний діагноз.

Бувають ускладнення?

В клініках високого рівня, в тому числі і в ISIDA, процент ускладнень – дуже низький: до 0,5-1%.

Давайте повернемося до ультразвукової діагностики. Як діє ультразвук? Як будується зображення при проведенні дослідження?

При УЗД пучок ультразвукових хвиль, досягнувши різних тканин організму (з різною акустичною щільністю), проходить через певні зміни: одна частина продовжує розповсюджуватись в новому середовищі, інша – відбивається. Відбиті ехосигнали потрапляють в спеціальні системи, після чого з’являються на екрані монітора у вигляді зображення зрізів тіла. Зображення, яке отримується при дослідженні, може бути різним в залежності від режимів роботи УЗ-апарату:

Двомірне (або В-режим) – стандартне, в результаті якого отримується набір «зрізів» об’єкта дослідження. Дозволяє оцінити структуру органів. М-режим – одномірний режим сканування, який використовується для оцінки серця. Доплерографія – спеціальний режим ультразвукового дослідження, який дозволяє оцінити швидкість кровотоку в судинах. Об’ємна реконструкція (3-D) і в режимі реального часу (4D) – УЗД дозволяє отримати додаткову інформацію про плід, а також допомагає в діагностиці багатьох вад розвитку.

Чи безпечний ультразвук при вагітності?

Важливо розуміти, що діагностичний ультразвук виробляється в імпульсному режимі: кожен імпульс ультразвуку триває близько 0,000003 секунди, кількість імпульсів за 1 секунду – 1000. Таким чином, якщо проводити УЗД протягом доби, сумарний вплив ультразвуку буде складати лише 86 секунд!

Американський інститут ультразвуку на питання про безпечність УЗД при вагітності відповідає наступним чином: «На даний момент немає відомих і доведених шкідливих наслідків від використання ультразвукового дослідження при вагітності. Широке використання діагностичного ультразвуку протягом багатьох років не виявило жодних негативних наслідків». Однак, зважаючи на теоретичний вплив на плід, при кожному додатковому ультразвуковому дослідженні треба чітко визначати показання для дослідження.

До речі, якщо перший в світі апарат УЗД був створений в 1935 році, то вже з 1958 року було почато використання УЗД в акушерстві.

Багато вагітних цікавиться, чим відрізняється вагінальний доступ при УЗД від традиційного, через черевну стінку?

Для кожного виду дослідження використовуються різні датчики з різною частотою і глибиною проникнення хвиль. Вид огляду обирається залежно від того, яку інформацію хоче отримати лікар, і в якому строку проводиться УЗД. Іноді для покращення якості візуалізації та уточнення діагнозу доводиться поєднувати обидва види дослідження.

Від чого залежить точність ультразвукового дослідження?

Якість ультразвукової діагностики залежить від кваліфікації спеціалістів, від класу обладнання, від використання в роботі міжнародних рекомендацій (Fetal Medical Foundation, ISOG). Вищою інстанцією при постановці кінцевого діагнозу і вибору тактики ведення вагітної є високоспеціалізовані лікувальні заклади III-го рівня, такі як перінатальні центри. Клініка ISIDA також відноситься до вищого, третього рівня надання допомоги вагітним.

Коли на УЗД можна побачити двійню?

Візуалізація плідного яйця можлива після 4 тижнів вагітності, і вже з цього строку можна встановити кількість плідних мішків. Однак, чітко візуалізувати ембріонів і підрахувати їхню кількість можна, починаючи з 5-6 тижнів. В цьому строку можна не тільки встановити наявність серцебиття, але й підрахувати частоту серцевих скорочень.

Які особливості УЗД, коли жінка виношує двійню?

При багатоплідній вагітності УЗД проводиться частіше, ніж при одноплідній, оскільки існує ризик специфічних ускладнень (фето-фетальний синдром, синдром затримки розвитку плоду і т.д.).

Деякі майбутні мами дивуються, нащо потрібна ультразвукова діагностика на великих строках вагітності?

УЗД в строку після 30 тижнів дозволяє не тільки оцінити стан плоду, але й виявити певні аномалії розвитку, які в силу своїх особливостей проявляються саме на цих етапах. Багато порушень піддаються успішній хірургічній корекції (наприклад, деякі вади серця, дихальної системи і т.д.). Лікування є більш ефективним, коли воно здійснюється своєчасно, тобто попередній план розробляється ще при вагітності після консультації з дитячим хірургом.

Ви згадували УЗД з допплерометрією. Розкажіть про нього детальніше.

Допплерометрія – це додатковий метод ультразвукового дослідження, який дозволяє оцінити характер і швидкість кровотоку в судинах. При вагітності шляхом допплерометрії досліджують маткові артерії, артерії пуповини, аорту плоду, середньомозкову артерію плоду, венозний протік і кровотік в вені пуповини. Зміни показників кровотоку можуть свідчити про можливі відхилення в стані плоду або про критичну ситуацію, яка вимагає невідкладних пологів.

А що таке кардіотокографія, або КТГ?

Це метод оцінки стану плоду на основі реєстрації частоти його серцевих скорочень або їхніх змін в залежності від скорочень матки і активності самого плоду. При виконанні КТГ використовують спеціальні датчики, які фіксують на передній черевній стінці вагітної жінки. Нині КТГ є обов’язковою частиною комплексної оцінки стану плоду разом з ультразвуковим дослідженням і допплерометрією, і проводиться, починаючи з 30 тижнів вагітності. Також КТГ використовується в пологах.

В клініці ISIDA УЗД і пренатальний скринінг проходять тільки ті майбутні мами, які стоять у вас на обліку?

Ми приймаємо всіх! Крім програм спостереження вагітності (в які, звичайно, входить пренатальна діагностика в повному обсязі), існують окремі програми «Ультразвукова діагностика для вагітних», «Акушерський скринінг», «Акушерський скринінг для пацієнтів після лікування безпліддя», а також «Пренатальна інвазивна діагностика».

Розкажіть при них детальніше, будь ласка.

Програмою «Ультразвукова діагностика для вагітних» передбачено проведення трьох акушерських УЗД з допплерометрією, а також фото- і відеозапис процесу УЗД на DVD-диск.

Дослідження, які входять в програму «Акушерський скринінг», направлені на всебічну оцінку стану органів і систем плоду. Цією програмою передбачені наступні послуги: всі необхідні УЗД, біохімічні дослідження, а також, в разі необхідності, проведення інвазивної діагностики для визначення хромосомного набору плоду.

Програма «Акушерський скринінг для пацієнтів після лікування безпліддя» додатково включає консультацію лікаря-репродуктолога.

Програма «Пренатальна інвазивна діагностика» передбачає консультацію лікаря-генетика, УЗД перед проведенням інвазивної процедури, власне, процедуру з визначенням хромосомного набору майбутньої дитини, цитогенетичні дослідження. Також в цю програму входить повторне УЗД, незалежно від строку вагітності.

Є лікарі, які вважають, що УЗД – це чисто медична процедура, і неохоче відповідають на питання мам. Інші готові зробити з УЗД-діагностики свято для вагітної жінки. Як чините ви і чому?

В першу чергу УЗД – медичне дослідження. З врахуванням рухливості плоду, процедура досить непроста, вимагає уваги і зосередженості лікаря. Тому зайві розмови можуть заважати дослідженню. Але цілком природно, що батьки хочуть «побачити» свого майбутнього малюка і зрозуміти, як він змінюється, що з ним відбувається. Також вони хочуть почути коментарі після проведеного дослідження. Тому в нашій клініці після завершення медичної частини дослідження обов’язково проводиться обговорення результатів з батьками і запис на DVD.

Часто батьки задають питання, чому не завжди виходить 3D або 4D зображення обличчя майбутнього малюка?

Тільки тому, що існують певні об’єктивні причини: плід не завжди лежить як нам зручно, може бути маловоддя, міоматозні вузли великих розмірів і т.д. Необхідно пам’ятати, що в плані безпеки УЗ-дослідження не повинно перевищувати мінімально необхідний час.

Чи брати на УЗД чоловіка або когось з близьких родичів?

Це індивідуально, за побажанням пари, при чому обов’язково – взаємним (нема нічого гірше, ніж майбутній батько з телефоном в руках під час огляду). Іноді тати навіть більш емоційні і радісні у виявленні своїх емоцій, ніж мами. І в більшості випадків, це підтримка для вагітної жінки, відчуття єднання і спільної радості. Головне – тиша і увага під час медичної частини огляду. А для питань і емоцій ми обов’язково залишаємо час.

І, нарешті, якщо мама чекає не першого малюка, чи треба брати на УЗД старшу дитину?

Це також індивідуально. Все залежить від віку дитини і її характеру. Діти молодшого віку непосидючі і їм важко висидіти на місці. Тут як раз і знадобиться хтось з дорослих: «знайомство» з новим членом родини відбудеться протягом декількох хвилин, і дитину можна відправити погуляти. Ті, хто старші, з задоволенням щось малюють нам на пам'ять.