Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Вівторок 8:00-19:00
 • Субота 9:00 – 17:00
 • Неділя 8:00 - 16:00
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця Тимчасово не працює
 • Середа Тимчасово не працює
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Підтримуйте гормональний баланс

Переоцінити роль гормонів для людини неможливо. В організмі жінки особливе значення мають статеві гормони, які важливі для формування жіночого фенотипу та підтримання її здоров’я протягом усього життя.

Статеві гормони представлені трьома основними групами стероїдних гормонів: естрогенами, андрогенами та прогестероном. Їхня концентрація та співвідношення обумовлюють циклічні та вікові зміни, що відбуваються в жіночому організмі. Синтез цих гормонів статевими залозами, наднирниками та плацентою регулюється центральною нервовою системою, гіпоталамусом та гіпофізом. Крім того, в метаболізмі стероїдних гормонів беруть участь не тільки залози, в яких вони синтезуються, а й периферичні тканини (особливо жирова) та печінка. Тому треба пам’ятати, що гормональне здоров’я жінки залежить від благополуччя всіх цих органів та систем. Залежно від вікових періодів статеві гормони мають неоднаковий вплив на наш організм.

Дівчина у полі

Препубертатний та пубертатний періоди

Що відбувається в організмі

Дитинство – це найбільш відповідальний час, коли закладається фундамент жіночого здоров’я. Розвиток гормонозалежних органів починається з 6 років і продовжується до 12-14. Основні гормональні зміни в цей період обумовлюють формування жіночого фенотипу. В 6-10 років, під дією андрогенів, ініціюються пубертатні процеси – збільшення зросту, розширення кісток таза, округлення сідниць. Андрогени також стимулюють функцію сальних залоз та волосяних фолікулів. Із пубертатного періоду (9-10 років) до періоду статевого дозрівання значно збільшується дія гонадотропних гормонів та синтез естрогенів. Саме естрогенам належить основна фемінізуюча дія: під їхнім впливом підсилюється кровопостачання органів малого таза, відбувається формування статевих органів, відкладання в організмі жирової тканини за жіночим типом (на животі, стегнах). У цей же час, на тлі критичної жирової маси, ініціюється менархе – перша менструація. Приблизно з 10 років розпочинається розвиток молочних залоз, що також знаходиться під складним гормональним впливом. Найбільш точною ознакою статевого дозрівання є поява менструації, яка настає в середньому у 12-14 років.

На що звернути увагу

В цей період дівчаткам особливо не можна захоплюватись схудненням. Якщо кількість жирової тканини недостатня, синтез статевих гормонів не може проходити як слід. Такий гормональний збій може в подальшому призвести до серйозних проблем із репродуктивним здоров’ям.

Репродуктивний вік

Що відбувається в організмі

Встановлення регулярного овуляторного менструального циклу говорить про те, що жінка увійшла в свій репродуктивний вік. Тепер вона здатна виконати свою найголовнішу природну місію: зачати, виносити та народити дитину. Роль біологічного годинника в менструальному циклі належить яєчникам, а всі основні події залежать від активності домінантного фолікула. В першу фазу менструального циклу відбувається ріст домінантного фолікула, який у подальшому розривається, і відбувається вихід яйцеклітини – овуляція. Далі настає фаза гормональної активності жовтого тіла. Всі ці процеси насправді є складним ланцюгом, який має чітку гормональну залежність. Одночасно зі змінами в яєчниках під дією гормонів у матці також відбуваються циклічні зміни в ендометрії, направлені на підготовку його до імплантації та настання вагітності. В разі ненастання вагітності відбувається регрес жовтого тіла та відторгнення функціонального шару ендометрію – менструація. Таким чином, у репродуктивному періоді під впливом статевих гормонів здійснюються всі процеси, що забезпечують настання вагітності, її розвиток, нормальні пологи і перебіг післяпологового періоду, лактацію, відновлення менструальної функції, а також формують лібідо.

На що звернути увагу

Одним із найбільших ворогів жінок у репродуктивному віці є стрес. Надмірні навантаження на роботі, бажання всюди встигнути, жорсткі дієти та тренування заради ідеальної фігури – все це може призвести до гормонального дисбалансу та проблем із зачаттям. Якісний відпочинок, помірні фізичні навантаження, раціональне харчування та багато позитивних емоцій – ось що підтримує репродуктивне здоров’я жінки.

Вагітність

Що відбувається в організмі

З настанням вагітності в жіночому організмі відбувається справжня гормональна революція. Відтепер фаворитом стає гормон прогестерон. Саме він готує матку до вагітності, а також сприяє утриманню імплантованого ембріона. Прогестерон підтримує в центральній нервовій системі домінанту – установку на вагітність, стимулює розвиток молочних залоз, а також пригнічує імунітет, перешкоджаючи відторгненню плідної яйцеклітини. Отже, без прогестерону вагітність була б неможливою! Але у цього гормона є й свої недоліки: він сприяє затриманню в організмі солей та рідини, погіршує настрій та призводить до роздратованості. Під час вагітності підвищується також рівень естрогенів. Їх синтезують як наднирники плода, так і плацента. Естрогени стимулюють зростання матки, беруть участь у процесі пологів, сприяють видаленню з організму надмірної рідини, розслаблюють судини та нормалізують артеріальний тиск. В цілому, в організмі вагітної жінки проходить дуже багато гормональних змін, які спрямовані на підтримання здорової вагітності та вчасних пологів.

На що звернути увагу

Гормональні порушення під час вагітності можуть призвести до дуже небажаних наслідків, таких як частий та сильний біль у нижній частині живота, кров’яні виділення і навіть загроза переривання вагітності. Ці симптоми в жодному разі не можна залишати без уваги – в таких випадках треба негайно звертатись до лікаря! Гарна пологова діяльність, лактація та відновлення організму жінки після пологів – все це також цілком залежить від стану гормональної системи. Саме тому під час вагітності необхідно перебувати під контролем акушерів-гінекологів, які пильно слідкують за станом жінки. Аналіз крові на гормони, УЗД та ряд інших досліджень допомагають своєчасно виявити гормональний збій та уникнути його негативних наслідків. Крім того, вагітним жінкам слід уважно ставитись й до свого настрою. Дуже часто першою ознакою гормонального збою є різкі зміни в емоційному плані. Капризи вагітних жінок, плаксивість, роздратованість – це сигнал гормональних негараздів. Отже, якщо вас щось пригнічує чи занадто дратує, довіртеся своєму лікарю – можливо річ не тільки в поганому настрої.

Менопауза

Що відбувається в організмі

По завершенні репродуктивного періоду (45-55 років) жінка вступає в перименопаузу та менопаузу. Саме по змінах у цей період можна прослідкувати, що роль статевих гормонів не обмежується лише регуляцією менструальної функції, а насправді є дуже багатогранною. Так, естрогени забезпечують судинорозширюючу дію, беруть участь в формуванні та збереженні кісткової маси, мають активну трофічну дію на слизові оболонки статевих органів та сечовивідних шляхів, чинять позитивний вплив на інтелектуальну функцію. По мірі згасання функції статевих органів та зниження рівня стероїдних гормонів розвиваються симптоми, характерні для клімактеричного періоду. Це можуть бути проблеми з серцево-судинною системою, погіршення стану шкіри та слизових оболонок, розвинення остеопорозу, погіршення загального самопочуття. Але це зовсім не кінець життя! Усі ці неприємності можна скорегувати вчасною гормональною підтримкою, здоровим способом життя та оптимізмом!

На що звернути увагу

Добре відомо, що оптимістично налаштовані жінки, які вміють радіти життю, набагато легше переносять період менопаузи та довше зберігають гарне здоров’я і привабливість. Приємне спілкування, подорожі, улюблене хобі, фітнес, танці, йога – усе це допоможе вам насолоджуватись життям у будь-якому віці!

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.