Зміни, пов'язані з вагітністю, стосуються всього організму. Не виняток і серцево-судинна система. Що відбувається з артеріальним тиском і як його контролювати?
У період вагітності до серцево-судинної системи пред'являються нові вимоги, пов'язані зі змінами, що відбуваються в організмі майбутньої мами: збільшується маса тіла жінки, матки і плаценти, відбувається зростання плоду, включається додатковий матково-плацентарний кровообіг. На судини під час вагітності впливає багато факторів: зміни гормонального фону і тонусу центральної нервової системи, зростання об'єму циркулюючої крові, збільшення висоти стояння діафрагми, підвищення тиску усередині черевної порожнини. До того ж, змінюється положення серця в грудній клітці і збільшується частота його скорочень. Всі зусилля організму спрямовані на поліпшення кровообігу в матці і плаценті, щоб забезпечити поживними речовини і киснем плід, що розвивається. Отож не дивно, що в умовах глобальної перебудови організму свідчення артеріального тиску змінюються.
Перший триместр
Хоча цей період проходить без суттєвих змін в роботі серцево-судинної системи, гормони прогестерон і естроген уже з перших тижнів вагітності сприяють розширенню судин. В результаті тиск прагне до зниження.
Особлива увага! Період з 4-го по 12-й тиждень може стати критичним, якщо у майбутньої мами активно проявляється ранній токсикоз. Зниження артеріального тиску, а також погіршення загального самопочуття може викликати дискомфорт.
Другий триместр
Цей період супроводжується максимальним зниженням артеріального тиску, пов'язаним зі зменшенням периферичного опору судин, формуванням матково-плацентарного кола кровообігу. Низькі показники артеріального тиску в цей час цілком закономірні і в нормі не завдають будь-яких незручностей.
Третій триместр
До 30 тижню об'єм циркулюючої крові досягає максимуму, і артеріальний тиск поступово підвищується, частіше за все не переходячи межі норми. Надалі зростання об'єму циркулюючої крові припиняється, кілька опускається дно матки, зменшується висота стояння діафрагми, і майбутній мамі стає легше. Артеріальний тиск вирівнюється і повертається до показників, які були до вагітності.
Особлива увага! З 28-ї по 32-й тиждень на серцево-судинну систему жінки припадає максимальне навантаження, тому в цей термін може погіршитися самопочуття у вагітних із захворюваннями серцево-судинної системи.
Пологи
Серцево-судинна система мобілізує всі свої резерви, щоб забезпечити родову діяльність, поліпшити кровообіг в системі мати-плацента-плід і дозволити мамі і малюкові успішно подолати цей період.
Особлива увага! У відповідь на фізичне напруження і біль збільшується частота серцевих скорочень і артеріальний тиск. Крім того, воно підвищується рефлекторно через стискання аорти і нижньої порожнистої вени, що знаходяться за маткою.
Якщо майбутня мама гіпотонік, в І-ІІ триместрах можна прогнозувати ще менші показники артеріального тиску. Слабкість і сонливість характерні для всіх вагітних, але у гіпотоніків симптоми виражені яскравіше.
Що робити? Дотримуватися прописаного лікарем питного режиму, сон − не менше 8 годин на добу. Причому, засинати краще не пізніше 22.00, оскільки з цього часу починають вироблятися гормони, які захищають організм від стресу і нормалізують обмін речовин. Також слід дрібно харчуватися, гуляти на свіжому повітрі, робити вправи. Підбадьоритися допоможе чай − чорний або зелений. Якщо низький тиск жінка переносить добре, у застосуванні препаратів необхідності немає. Але, у будь-якому випадку, стан вагітної повинен контролювати лікар.
Якщо майбутня мама гіпертонік, це захворювання може серйозно вплинути на вагітність і розвиток плоду. Гіпертонія може стати причиною затримки внутрішньоутробного розвитку малюка, ускладнень під час пологів або народження дитини з малою масою тіла, так як плід не отримує достатньої кількості кисню і поживних речовин.
Що робити? Слід уникати стресів, відмовитися від кухонної солі − вона затримує рідину і підвищує тонус судин. А ще виключити з раціону гострі страви, міцний чай і каву. Взагалі гіпертонія вимагає щоденного прийому ліків, і багато з них протипоказані у період виношування дитини, тому, не тільки з настанням вагітності, але і на етапі її планування, важливо обговорити з лікарем можливість заміни препаратів на ті, які не завдадуть шкоди майбутній дитині.
Буває, що під час вагітності розвивається небезпечний для мами і малюка стан − прееклампсія, або пізній гестоз. Його симптоми − високий артеріальний тиск, наростаючі набряки, білок в сечі. Прееклампсія може бути окремим захворюванням або розвинутися на тлі існуючої раніше гіпертонії. Тому, при будь-яких симптомах, пов'язаних з підвищенням тиску − головний біль, запаморочення, мушки перед очима, потемніння в очах, шум у вухах − необхідно звернутися до лікаря.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.