Маленька дівчинка залазить на коліна до тата і, обійнявши його тоненькими ручками, довірчо шепоче на вушко: «Татку, коли я виросту, я вийду за тебе заміж»… І це – найбільш щира і зворушлива похвала, яку батько може почути від доньки. Це значить, що тато для дівчинки – найкращий, найулюбленіший чоловік на світі.
Як же татові побудувати з донькою довірливі стосунки, як правильно її виховувати?
Ні дня без любові
Є така думка, що синів потрібно виховувати, а доньок – любити. Маленьким принцесам подобається, коли їм говорять ласкаві слова і компліменти. І це варто робити якомога частіше. Але, виказуючи доньці схвалення, бажано уникати слів «молодець», «розумниця». Для дівчинки набагато важливіше кожну секунду відчувати, що близькі, і особливо, тато, її люблять. І саме про свою любов варто знову і знову говорити: «Я так тебе люблю! Ти моя принцеса! Ти найкраща! Ти просто красуня!». Мабуть, найголовніше, що повинен дати доньці батько – це відчуття опори. Якщо дівчинка може на нього покластися, відчуває, що він ніколи її не кине і зможе захистити, вона буде зростати впевненою в собі і життєрадісною.
Разом веселіше
Зустрічаються тати, які розмірковують приблизно таким чином: «От якби в мене був син, я би з ним грався і займався, а виховання доньки – мамина задача». Але дівчинці увага батька не менш важлива, ніж хлопчику. Не варто думати, що «дівчачі» ігри – це виключно ляльки і ведмежата. Донька з захопленням розділить будь-яку татову витівку, чи то будівництво траси до перегонів або кидання подушками. Адже саме в галасливій, енергійній, «чоловічій» грі тато якби передає доньці частину своєї сили, впевненості і почуття невразливості. Ось тато підкидає маленьку сильними руками… Ось читає перед сном «Карлсона», тому що в дитинстві це була його найулюбленіша книжка… Всі ці моменти стануть для дівчинки цеглинками, з яких вибудовуються щасливі дитячі спогади. Спільна гра в ранньому дитинстві – початок дуже важливих стосунків батька і доньки.
Милі ритуали
У тата з донькою повинні бути свої маленькі секрети, свої милі ритуали. Це стане ще одним способом зближення. Адже ніщо так не об’єднує, як спільна таємниця. Що це за ритуали? Може, кататися на якій-небудь «секретній» гойдалці? Або час від часу влаштовувати променад біля ставка, щоб погодувати качок. Або приходити в одне й те саме кафе – спробувати «особливого» морозива або інших солодощів? Таке проведення часу з татом буде дарувати доньці миті непідробного щастя! Це об’єднає їх, наповнить спілкування радістю і сенсом.
На власному прикладі
Психологи стверджують, що вплив батька на життя доньки формує її самооцінку і впевненість в собі. Коли маленька підросте, у неї з’являться свої погляди на світ. І, досить можливо, ці погляди будуть відрізнятися від батьківських. Але поведінка тата, його ставлення до життя завжди будуть слугувати для неї прикладом побудови власних стосунків. Так що, шановні тата, намагайтесь уникати лицемірства, будьте з доньками чесними і щирими, навіть якщо вони зовсім маленькі. Якщо ви вмієте визнавати свої недоліки і помилки, ви станете для доньки реальним позитивним прикладом спілкування з оточуючими. Намагайтесь побудувати таку модель стосунків, яка б відображала ваш підхід до багатьох життєвих питань і дозволяла б дівчинці вчитися у вас правильного рішення виникаючих проблем. За словами німецького педагога Х. Райнпрехта, «в хвилини життєвих труднощів тільки донька може повернути чоловікові впевненість і потяг до життя, залізши на коліна і проникливо прошепотівши: «Татко, я люблю тебе більше всіх на світі!»
Костянтин Крючков, акушер-гінеколог клініки ISIDA, батько трирічної доньки
Моя дружина, будучи вагітною, спостерігалася в ISIDA, і я категорично заборонив колегам повідомляти мені стать дитини. Коли ж народилось дівчисько, ми були нескінченно щасливі, адже мріяли про донечку Сонечку ще задовго до того, коли маленька з’явилася на світ. Як треба виховувати дівчинку? Слово «виховувати» мені не подобається в принципі – нагадує про шкільне дитинство. Дітей треба не виховувати, а любити! І постійно, щодня говорити їм про свою любов. Ще один важливий для мене момент – ніколи не зривати на крихітці свої негативні емоції, оскільки крик – це ознака безпомічності батьків.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.