Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Ожиріння і вагітність

Ожиріння називають епідемією XXI сторіччя. За даними ВОЗ, більше 300 мільйонів жінок в світі страждають цим захворюванням, і цифра ця зростає щодня. Про те, як ожиріння відображається на репродуктивній функції жінки і виношуванні вагітності, журналісту інтернет-видання «Обозреватель. Женский день» розповіла Лариса Бикова, лікар-ендокринолог вищої категорії медичного центру «ІСІДА-IVF».

Ларисо Михайлівно, що таке ожиріння?

Ожиріння – це хронічне порушення обміну речовин, яке проявляється надлишковим розвитком жирової тканини. Хоча ожиріння і визначається як надлишок жиру в організмі, це комплексний стан, пов'язаний з рядом патологій. При ожирінні значно підвищується ризик захворіти на цукровий діабет 2 типу, серцево-судинні захворювання, артеріальну гіпертензію та інсульт.

Які фактори впливають на розвиток захворювання?

Фактично ожиріння – це результат вживання з їжею такої кількості калорій, яка перевищує їхні витрати, тобто підтримання позитивного енергетичного балансу протягом тривалого часу. Фактори розвитку ожиріння мають широкий діапазон і можуть впливати як разом, так і окремо. Найбільш розповсюдженими з них є генетична схильність, переїдання і гіподинамія, а також порушення ендокринної системи.

Може ожиріння перешкоджати настанню вагітності або виношуванню дитини?

Порушення репродуктивної функції – розповсюджений симптом, який супроводжує збільшення маси тіла. При ожирінні спостерігаються різні порушення менструальної функції, зміна циклу овуляції, що неминуче приводить до ендокринного безпліддя. В гінекологічній ендокринології цілий ряд симптомів пов'язаний з ожирінням. Прикладами можуть слугувати нейроендокринний синдром періоду статевого дозрівання і післяпологовий нейроендокринний синдром – одним з основних симптомів цих патологій є збільшення маси тіла. Також зростанням ваги часто супроводжується синдром полікістозних яєчників. При лікуванні всіх захворювань, які супроводжуються ожирінням, першим етапом є зниження маси тіла.

Чи можливе схуднення, якщо і у жінки є ендокринне порушення?

Основною причиною ожиріння є хронічне надходження в організм надмірної кількості енергії. Будь-яка генетична схильність повинна бути підкріплена харчовим фактором – надлишковим харчуванням, вживанням їжі після шостої вечора, гіподинамією. Якщо жінка впевнена, що харчується правильно і веде здоровий спосіб життя, практикує фізичні навантаження, і при цьому вага не зменшується, то необхідно йти до лікаря. Спеціаліст призначить їй обстеження, щоб зрозуміти, чи потребує проблема медикаментозного втручання чи буде достатньо лікувальної фізкультури і малокалорійної дієти. Вагітні жінки з надлишковою масою тіла змушені уважно слідкувати за вагою, оскільки ожиріння може бути перешкодою для виношування і стати причиною розвитку гестаційного діабету і гіпертонії. Підвищення тиску під час вагітності – один з симптомів пізнього токсикозу. Це дуже грізне ускладнення, яке інколи приводить до необхідності дострокового завершення вагітності.

Чи може ожиріння розвитися в процесі вагітності?

Звичайно. В період вагітності жінка в будь-якому разі їсть більше, ніж витрачає енергії. Буває так, що перші місяці вагітності супроводжуються загрозою переривання, тому жінка змушена знаходитися на фізично-обмежувальному режимі. Якщо при цьому у неї немає раннього токсикозу, присутній апетит, і вона не обмежує себе в їжі, то на фоні низької рухливості може виникнути ожиріння.

Скільки кілограмів нормально набрати під час вагітності?

Це індивідуальний показник. При нормальному індексі маси тіла на момент зачаття за вагітність можна набрати 12 кг. Але якщо жінка завагітніла, маючи надлишкову вагу, то їх краще не набирати кілограми. Контролем за вагою займається акушер-гінеколог, у якого стоїть на обліку вагітна. Якщо жінка набирає вагу, харчуючись досить помірно, це може означати виникнення прихованих набряків – досить загрозливого ускладнення вагітності. Контролювати процес дозволяє зважування. У другій половині вагітності зважування відбувається раз в два тижні, а далі по ситуації, як лікар вважає за потрібне. Лікар може призначити жінці розвантажувальні дні, в які віддається перевага низькокалорійним продуктам одного виду. Така практика є досить дієвою.

Ожиріння – це дуже шкідливий стан організму. Вагітність в поєднанні з ожирінням загрожує викиднем, ускладненнями у вигляді пізнього гестозу в другій половині вагітності, слабкістю пологової діяльності, пологовим травматизмом для мами і плода. Тому варто уникати висококалорійних продуктів, більше рухатись і досягнути нормалізації ваги до настання вагітності, на етапі її планування.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.