Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Відверта розмова про гігієну жінки

Організм жінки проходить довгий і складний шлях розвитку, перш він стає підготовленим до відповідальної функції – материнства. Цей шлях охоплює декілька вікових періодів, починаючи з внутрішньоутробного періоду і закінчуючи статевим дозріванням.

Традиційно, тема інтимної гігієни майже не обговорювалася, дівчинка-підліток, в кращому випадку, могла отримати пораду від мами або від подружки, уникаючи відвідування лікаря.

Гігієна жінки – це цілий комплекс заходів, які сприяють нормальному функціонуванню жіночої статевої системи. Вона є частиною особистої гігієни і профілактики гінекологічної патології.

Любі мами, згадайте, яке перше запитання ви задаєте лікарю-неонатологу при виписці з пологового будинку?

 • «Як підмивати дитину ?»
 • «Скільки разів в день дівчинку мити милом?»
 • «Чи не пошкодимо ми пліву при глибокому підмиванні?»

Цих питань дуже багато, але з кожним днем батьки самі встановлюють режим гігієни дівчинки. А треба пам’ятати, що новонароджена дівчинка – це маленька жінка. Як часто потрібно мити статеві органи? Обмивати зовнішні статеві органи, область заднього проходу, сідниці, стегна необхідно кожного разу після фізіологічних відправлень, особливо після акту дефекації. Після підмивання обережно висушити шкіру рушником (пелюшкою), потім нанести на статеві органи дитяче масло. В разі необхідності, можна зрідка використовувати вологі серветки, однак це не може замінити водні процедури.

Дівчинка росте… Стає старшою, починає бігати, брати іграшки до рота, будувати «пасочки» в улюбленій пісочниці, яка є «улюбленою» не тільки для дітей, але й для домашніх тварин (котів та собак). А як ми любимо пляжитися на сонечку… Приїхавши на море або річку, багато мам вважають, що дитині необхідно добре засмагнути. Панамку на голову надягають обов’язково, а ось трусики надівати не обов’язково. Нехай тільце засмагає. А що потім? Звідки у дівчинки в 3-5 років з’являються виділення зі статевих органів? Чому вони після відпочинку на морі, в річці, погравши в пісочниці, через деякий час звертаються до дитячого гінеколога? А все треба починати з дитинства. Недарма кажуть: «Бережи здоров’я змолоду».

Мамочки! Не дозволяйте своїм маленьким дочкам грати в пісочниці, відвідувати пляжі без трусиків, брати постійно пальці до рота. Адже запальні процеси геніталій можна попередити самостійно. Візьміть з собою на пляж запасні (3-4) трусики. Привчіть дитину мити руки відразу після туалету, після горшку, на якому дитини щойно сиділа, перед їжею і т.д.

Маленьку дівчинку підмиває мама, дівчинка старше 5 років може робити гігієнічні процедури самостійно. Важливо правильно її цьому навчити, не забувати контролювати. Підмивати зручніше під струменем води в напрямку спереду назад для уникнення потрапляння калових мас на статеві органи. Для підмивання використовують дитяче мило (зараз прекрасно використовувати мило з оливковою олією, що продається в аптеці). Туалет статевих органів необхідно здійснювати 1-2 рази на день (за необхідністю).

Дівчинка росте… ЇЇ вже починає цікавити не пісочниця, її вже починає цікавити власне тіло. В 8-10 років у дівчинки настає період статевого дозрівання. Починають працювати потові і сальні залози, з’являються білі, тому гігієна повинна бути більш ретельна. Треба привчити дівчинку приймати душ щоденно (а в літній час краще 2 рази в день). В цьому віці можна користуватися дезодорантом і щоденними гігієнічними прокладками, які будуть створювати відчуття гігієни і свіжості протягом дня і захищати білизну.

Час так швидко спливає, що мама не помітила, як її дівчинка не тільки подорослішала, але вже й почала менструювати. С появою першої менструації (менархе), а найчастіше це відбувається у віці 12-14 років, дівчинка перетворюється на дівчину. Гормональні зміни в організмі дівчини приводять до значного збільшення фізіологічних білей. В нормі – вони прозорі, мають рідку консистенцію, без запаху. Їхня кількість змінюється в залежності від фази менструального циклу. Після менструації їх мало, в середині менструального циклу – їх багато, перед менструацією їхня кількість зменшується, але вони стають більш густими. Збільшення кількості білей вимагає і більш частого туалету зовнішніх статевих органів. В цьому віці добре використовувати гелі для інтимної гігієни (краще купувати їх в аптеці). Гігієнічні прокладки рекомендується змінювати не рідше 2-3 раз на день, під час менструальних виділень їхня частота повинна бути 4-6 раз на день. Частота зміни гігієнічних засобів залежить від характеру виділень, кількості і здатності убирати вологу.

А як бути з тампонами? Можна їх використовувати незайманим? Строків початку використання тампонів не існує. Іноді навіть 12-річні дівчатка самостійно вирішують використовувати тампони. У дівчаток старше 13 років гіменальний отвір піддатливий і великий настільки, що в разі необхідності можливо введення лікарських кульок, свічок. В дні менструації отвір в дівочій пліві стає більшим і розтяжним, порівняно з іншими днями циклу.

Середній вік початку використання тампонів дівчатами в США – 14 років. В багатьох країнах незайманості надається символічне значення. Стан незайманості помилково вважають пов’язаним з цілісністю дівочої пліви або її втратою. Використання тампонів не моє стосунку до втрати цнотливості. Той факт, що дівчина вводить тампон, так само як і вагінальні лікувальні кульки або палички, зовсім не значить, що внаслідок цієї маніпуляції вона «втратила цнотливість». Про цей підхід мають знати не тільки самі дівчата, але і її батьки, майбутній чоловік, інші люди.

Необхідно підкреслити, що протягом менструації раціонально використовувати тампони в поєднанні з гігієнічними прокладками; причому прокладки більш прийнятні в домашніх умовах, а тампони – в шкільні години. Вікових обмежень для використання тампонів немає. Обирати треба той вид тампонів, який по мірі вбирання збільшується в довжину і має аплікатор, що полегшує введення і робить його гігієнічним. Їх варто міняти не рідше, ніж через 4-8 годин. Не забувайте мити руки перед заміною тампонів і прокладок. Інтерес підлітків до використання піхвових тампонів дуже великий, однак в період становлення менструальної функції варто рекомендувати зовнішні гігієнічні засоби. Прокладок зараз досить багато… «з крильцями», «без крилець», «на липучках» та інші.

Підбиваючи підсумок нашої розмови про гігієну жінки, хочеться побажати всім дівчаткам, дівчатам і жінкам міцного здоров’я, чистоти не тільки зовнішньої, але й духовної.