Підготовка до вагітності необхідна, адже на успішне зачаття і подальший розвиток малюка впливає стан здоров'я і мами, і тата.
Попереднє обстеження обох партнерів дозволить оцінити можливі загрози, пов’язані із захворюваннями в анамнезі, та виключити ризики ймовірних інфекцій. З чого починати, розповідають фахівці різних напрямів клініки ISIDA.
ЗАВЧАСНО І КОМПЛЕКСНО
Олеся Гавриш, акушер-гінеколог клініки ISIDA, розповідає про підготовку вагітності майбутньої мами.
«Підготовку організму до вагітності майбутній мамі варто розпочинати за 3-6 місяців до запланованого зачаття. Важливо пройти комплексне обстеження:
- УЗД внутрішніх органів і молочних залоз;
- тестування на приховані інфекції;
- гормональний скринінг;
- перевірка урогенітального здоров’я.
Якщо результати не викликають занепокоєння, жінці достатньо дотримуватися базових рекомендацій здорового способу життя: відмовитися від шкідливих звичок, уникати стресу та налагодити повноцінне харчування. У пріоритеті – свіжі овочі та фрукти, зелень, молочні продукти, пісні риба та м’ясо.
Водночас особливу увагу варто приділити фолієвій кислоті – вітаміну В9. Ця поживна речовина знижує ризик розвитку у малюка вроджених вад центральної нервової, сечовидільної та серцево-судинної систем, а також шлунково-кишкового тракту та кінцівок. Прийом вітамінного препарату рекомендовано розпочати за кілька місяців до запланованого зачаття і продовжувати до 12-го тижня вагітності.
А от вживання чаю, кави і кока-коли слід обмежити, оскільки кофеїн пригнічує репродуктивну функцію. Також не варто недооцінювати згубний вплив алкоголю, тютюну, наркотиків та стресових ситуацій. У рамках планування вагітності він зростає в рази, створюючи несприятливі умови для зачаття та виношування дитини.»
БАТЬКО ТЕЖ МАЄ ЗНАЧЕННЯ
Дмитро Новіцюк, уролог клініки ISIDA, розповідає про те, що має зробити ще до зачаття майбутній батько.
«Готуватися до вагітності майбутній тато має так само відповідально, як і мама. Процес передбачає комплексний підхід: обстеження на ймовірні інфекції, УЗД сечостатевої системи та проведення спермограми.
Такі методи діагностики дозволять оцінити стан фертильної функції чоловіка та вчасно виявити порушення, які в повсякденному житті себе ніяк не проявляють. Наприклад, ускладнення із зачаттям можуть бути спровоковані патологічними змінами у спермі, запальними процесами в органах творення статевих клітин, відсутністю сперматозоїдів узагалі.
Тобто чоловік може не відчувати жодних проблем із сексуальною активністю, однак це не є гарантією успішного зачаття. І в такій ситуації без фахової допомоги не обійтися. Водночас майбутньому татові не варто зловживати саунами та гарячими ваннами. В умовах підвищеної температури дозрівання сперматозоїдів уповільнюється, знижується їх ефективність.
Серед додаткових негативних чинників:
- шкідливі звички;
- малорухливий спосіб життя;
- тісна натільна білизна;
- жирна їжа;
- стреси.
За три місяці до запланованої події (саме стільки часу потрібно для оновлення чоловічих статевих клітин) варто мінімізувати вплив цих чинників та приділити особливу увагу харчуванню. В раціоні мають переважати продукти, багаті на рослинний білок, вітаміни Е, В, С та мікроелементи, серед яких кальцій, цинк та селен.
НЕ ВТРАЧАТИ НАДІЇ!
Ірина Лісна, психолог, завідуюча відділенням реабілітації та психологічної підтримки клініки ISIDA, розповідає про психологічні аспекти підготовки до вагітності.
«З родинами, які б’ють на сполох після кількох місяців ненастання вагітності, працювати доводиться рідше, ніж, скажімо, з парами, які не отримують бажаного результату протягом року-півтора. Та це не означає, що на початковому етапі спроб не виникає психологічних труднощів.
Надмірне хвилювання, спричинене саме нетерпінням, може проявитися вже після перших місяців очікування запланованої вагітності. Такий стан не варто ігнорувати, адже емоційна рівновага – одна з головних умов на шляху до батьківства. Налаштувати думки на позитивний лад допоможуть кілька порад.
- Мінімізуйте значимість термінів настання вагітності. Не призначайте конкретні періоди.
- Створіть у родині сприятливий емоційний фон. Хибно перетворювати спроби завагітніти на виснажливу працю із суцільними правилами та заборонами. Насолоджуйтеся самим процесом.
- Позбудьтеся нав’язливого бажання завагітніти. Ліпше зосередьте увагу на новому захопленні чи проекті, в якому можна реалізуватися.
Якщо парі не вдається завагітніти протягом року-півтора, на зміну нетерпінню може прийти відчай. Він проявлятиметься у панічних станах, самостійно впоратися з якими досить складно. Водночас важливо усвідомити, що ненастання вагітності протягом такого періоду не вважається безпліддям.
Це може бути особливістю фертильності пари.
Не варто допускати, щоб період очікування був сповнений страхом, низькою самооцінкою, агресією та зацикленістю – ці чинники стають додатковими перепонами на шляху до вагітності. Тож набагато ефективніше створити для майбутнього малюка такі умови, щоб йому хотілося прийти у цей світ – де є радість, терпіння та свідоме ставлення до батьківства.
За жодних обставин не втрачайте віри в успіх і здатність радіти життю!
Виникли питання? Зателефонуйте до клініки ISIDA за номерами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 і ми з радістю відповімо на всі Ваші запитання. Або поставте своє запитання за допомогою спеціальної форми – у виринаючому вікні під час відвідування нашого сайту.**
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.