Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Вівторок 8:00-19:00
 • Субота 9:00 – 17:00
 • Неділя 8:00 - 16:00
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця Тимчасово не працює
 • Середа Тимчасово не працює
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Нове слово в жіночій гігієні

Останнім часом на жіночих форумах активно обговорюється засіб жіночої гігієни, що з’явився в аптеках та інтернет-магазинах і називається менструальна чаша (капа). Про цю цікаву новинку журналісту видання «Обозреватель. Женский день» розповідає акушер-гінеколог клініки ISIDA, кандидат медичних наук Фірсова Наталія Олександрівна.

Наталія Олександрівна, що представляє собою така чаша?

Менструальні чаші (капи) є сучасним гігієнічним засобом, який складає здорову конкуренцію прокладкам і тампонам. Капа – це ковпачок, який вводиться в піхву для збирання менструальних виділень. Сучасні чаші виробляють з термопластичного еластомера (медичного силікону), вони гіпоалергенні. Чаші випускаються діаметром від 3 см до 6 см, в залежності від розміру вони затримують від 15 до 30 мл крові. При правильному догляді одну капу можна використовувати від 5 до 10 років. Як правило, капи випускаються в трьох розмірах: S, М і L. Вони бувають різної жорсткості. Популярні виробники сучасних чаш – це Lunette, Mooncup, Divacup, Instead, Miacup, The Keeper.

Чи правда, що капи вигідно відрізняються від звичних засобів жіночої гігієни?

Це дійсно так. Можна відмітити багато переваг даного засобу гігієни, і перша з них – це екологічність. Звичайно, силікон розкладається повільніше, ніж бавовна і папір, але уявіть, що менше нашкодить навколишньому середовищу – одна чаша, яка використовується 5-10 років, або 2-3 тисячі прокладок або тампонів, які жінка використає і викине за той самий час.

Друга перевага – гіпоалергенність і безпечність для здоров’я. Більшість промислових прокладок і тампонів містять абсорбенти, ароматизатори, барвники, вибілювальні речовини і канцерогенні сполуки, які можуть провокувати подразнення і набряк статевих органів, а також алергічні реакції і загострення запальних захворювань органів малого тазу. Медичний силікон, з якого вироблена чаша, безпечний для організму, не вступає в контакт з виділеннями, не містить токсичних речовин і не викликає алергічних реакцій.

Ще одна серйозна перевага капи – бактеріологічна безпечність. Прокладки сприяють міграції і активному розмноженню бактерій, що може призвести до запалення сечостатевої системи і порушення природньої мікрофлори піхви. Тампони здатні викликати синдром токсичного шоку. При використанні менструальних чаш таких проблем не виникає. Застосування чаш мінімізує площину контакту менструальної крові з глікогеном стінок піхви, який є поживним середовищем для бактерій. Крім того, чаші не всотують виділення і не викликають сухості, що знижує ризик мікротравматизації слизової оболонки.

І остання досить важлива перевага цього засобу гігієни – економічність. Чаша експлуатується 5-10 років, і це дозволить значно зекономити, якщо перерахувати вартість прокладок і тампонів протягом аналогічного строку використання.

Виходить, у чаші є багато переваг. А як її дезінфікувати і як довго можна з нею ходити?

Дійсно, чаші зручні, місткі і прості у використанні. Стерилізуються у киплячій воді 2-5 хвилин або шляхом занурення у спеціальний дезінфікуючий розчин кімнатної температури на 15 хвилин. Носити чашу можна до 12 годин. Розкриваючись, капа створює вакуумний ефект, щільно притискаючись до стінок піхви. Протікати капи можуть лише в тому випадку, коли вони неправильно вставлені. При правильному положенні не підтікають навіть у воді, тому ідеально підходять для занять плаванням та іншими видами спорту.

Тепер давайте поговоримо про мінуси цього засобу жіночої гігієни. Чи вони є?

Тим, хто звик користуватися прокладками, може бути неприйнятно вводити чашу всередину, а прихильницям тампонів використання капи може здатися незручним. Це справа звички. Якщо вставити чашу неправильно, що може статись при перших введеннях, то є ймовірність забруднитись. Спочатку можуть бути труднощі як з введенням, так і видаленням чаші, особливо коли розмір підібраний неправильно. При видаленні чаші може виникати «розгерметизація», яка супроводжується звуком, якщо забули натиснути на чашу для випускання повітря. Застосування нового засобу потребує певних навичок і, звичайно, максимальної чистоти.

Кому не можна користуватися капами? Є протипоказання?

Небажано користуватися чашами, якщо у жінки довгі гострі нігті, оскільки можлива травматизація слизової піхви з розвитком запального процесу. Обмеженням для використання чаші є цнотливість – можна пошкодити дівочу пліву. Необхідною умовою для початку використання чаш є огляд гінеколога з метою виключення інфекцій, які передаються статевим шляхом, запальних процесів статевих органів, а також можливих протипоказань. Категорично заборонено використовувати чаші під час післяпологового виділення крові, при ерозіях шийки матки, дисплазіях, станах після хірургічного втручання на шийці матки, при запущених формах варикозної хвороби, опущення стінок піхви, пухлинних процесах. Для використання чаші при наявності внутрішньоматкової спіралі, опущенні стінок піхви (слабкого ступеня), синдромі слабкості сполучної тканини необхідний дозвіл лікаря.

Як визначити свій розмір капи?

Жінці самостійно складно підібрати розмір і ступінь жорсткості капи. Якщо тампони і прокладки обирають по здатності до абсорбції, то розмір чаші залежить ще й від віку жінки, еластичності м’язів піхви, кількості пологів, фізичної активності, положення шийки матки відносно інших органів малого тазу, чутливості сусідніх органів – сечового міхура і прямої кишки. Зверніться до гінеколога, він допоможе вирішити задачу підбора капи і відповість на питання, пов’язані з процесом її використання.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.