Висококваліфіковані досвідчені спеціалісти Центру лікування невиношування вагітності докладають усіх можливих зусиль, щоб правильно визначити причини невдачі та за можливості оминути непрості моменти. На щастя, складні стани стають дедалі більш контрольованими.
Переважна більшість втрат є випадковою, не пов’язаною з хронічними станами, без підвищеного ризику повторення в майбутньому. Такі пацієнтки не завжди потребують складних обстежень, тим паче медичних втручань. – каже Ксенія Хажиленко, акушер-гінеколог, генетик, лікар ультразвуковой діагностики клініки ISIDA. – Проте звернення до фахівця з невиношування буде не зайвим, адже ретельний аналіз ситуації допоможе виявити причини проблеми та здійснити кроки в напрямі її подолання. Найкраще рішення – звернутися за консультацією до фахівців поза станом вагітності, адже своєчасна корекція може значно покращити ситуацію.
Суть проблеми
Невиношуванням вагітності називають її самовільне переривання або припинення розвитку до терміну вчасного розродження, тобто до 37 тижнів. Для клінічної практики важливим є розподіл втрат: до 22-х акушерських тижнів – це самовільні викидні, а ті, що протягом 22-37 тижнів, – це передчасні пологи. Клінічно підтверджений відсоток втрат вагітностей – 15-20%.
Причини невиношування вагітності
Втрати вагітностей бувають випадковими (спонтанними) та закономірними. Такий розподіл важливий для оцінювання ризику повторення.
Найчастішою причиною викиднів є генетичні збої. Вони призводять до самовільного переривання більше половини вагітностей до 12 тижнів. Порушення процесу передачі спадкової інформації під час запліднення трапляється навіть частіше, ніж нормальний його перебіг.
Поширеною причиною випадкових втрат вагітності є шкідливі чинники, вплив яких визначається не лише ступенем їх агресивності, а й насамперед терміном вагітності. Здебільшого це інфекційне ушкодження плода, спричинене гострою реакцією на атаку вірусів або бактерій. Інші шкідливі чинники (токсичні, стресові) призводять до втрат вагітності значно рідше і, певна річ, не можуть впливати на дітонародження в майбутньому.
Причини повторних викиднів (крім хромосомних патологій):
- спадкові або набуті схильності до підвищення згортання крові (тромбоутворення);
- порушення форми і функції матки та шийки вродженого або набутого походження;
- розлади щитоподібної залози та імунної системи.
Завмерла вагітність: що важливо знати
Втрата вагітності в будь-якому терміні є серйозним психологічним випробуванням. На жаль, інколи через це на другий план відходить належне медичне консультування, мета якого – отримати вкрай цінну інформацію щодо завмерлої вагітності, яка буде корисна для подальшого планування. Тож важливо зосередити увагу на декількох аспектах.
Переважна більшість викиднів має випадкову причину і не є проявом патології. Якщо розглядати ситуацію з позиції природного відбору, це радше прояв нормального функціонування здорового організму.
Ймовірність повторення подібної ситуації в майбутньому вкрай низька, а шанс успішного виношування наступної вагітності завжди вищий, ніж перспектива її втрати.
Доцільність хромосомного дослідження завмерлої вагітності обумовлена частотою генетичної патології серед причин втрат на малому терміні. Можливість такого дослідження існує лише в разі інструментального спорожнення (вишкрібання) матки в певному терміні, зазвичай після 6 тижнів вагітності. Матеріал після цієї процедури слід того ж дня скерувати до спеціалізованої цитогенетичної лабораторії. Провести дослідження після самовільного повного або медикаментозного переривання завмерлої вагітності майже неможливо.
Якщо потрібне детальне обстеження
Повторні втрати вимагають ретельнішого аналізу. Проведення первинного скринінгового обстеження передбачає такі моменти.
- Аналіз історії втрат. Пошук невипадкових причин зазвичай планується після виключення спорадичних.
- Виключення маткових аномалій. Діагностика матки та ендометрію за допомогою УЗ – це обов’язковий етап для всіх пацієнток. При підозрі на серйозний матковий фактор може бути призначена гістероскопія для діагностики або усунення патології (поліпи, окремі вузли, перетинка, внутрішньоматкові спайки тощо), а також додаткове іммуногістохімічне дослідження ендометрію для виявлення можливих причин порушення процесу імплантації ембріона.
- Дослідження хромосомного набору батьків. Наявність результату хромосомного дослідження перерваної вагітності може значно полегшити висновки та зняти потребу в подальших обстеженнях.
- Аналіз на антифосфоліпідні антитіла та спадкові схильності до тромбозів – залежно від даних про перебіг і термін вагітності, а також від додаткової інформації про загальні захворювання, сімейну історію та інші ризики.
- Визначення функції щитоподібної залози. Нерідко пацієнткам, які планують вагітність, призначається скринінгове обстеження функції щитоподібної залози у вигляді аналізу на тиреотропний гормон (ТТГ) та, за показаннями, на автоімунні антитіла (АТПО, АГГТ), інколи УЗД.
- Імунологічні тести є непростими та важкооцінюваними, тож їх призначають лише за наявності ознак відповідного механізму втрат вагітностей.
Спостереження в Центрі лікування невиношування вагітності
Ми дбаємо про максимальний комфорт, наші спеціалісти здійснюють прийом щодня, а зробити всі необхідні обстеження та стати на спостереження можна в усіх амбулаторно-поліклінічних відділеннях ISIDA. До послуг наших пацієнток:
- дослідження будь-якого напряму, включно з генетичним, морфологічним та імунологічним – на базі власної потужної клініко-діагностичної лабораторії;
- консультації експертів з питань екстрагенітальної патології;
- ендоскопічне хірургічне обстеження і лікування в умовах гінекологічного відділення ISIDA;
- застосування всіх необхідних допоміжних репродуктивних технологій, у тому числі – з використанням передімплантаційної генетичної діагностики;
- психологічна підтримка та комфортні умови спостереження вагітності.
Маєте труднощі з зачаттям або виношуванням дитини? Зателефонуйте в клініку ISIDA за телефонами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 і ми з радістю відповімо на всі Ваші запитання. Або задайте своє питання за допомогою спеціальної форми - у спливаючому вікні при заході на наш сайт.**
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.