Жіночий організм «розрахований» природою на виношування однієї дитини, тому вагітність більш ніж одним малюком потребує дуже уважного ставлення лікарів і деяких доповнень до звичайного графіку обстежень. Про спостереження за багатоплідною вагітністю розповідає Яна Рубан, лікар акушер-гінеколог, завідуюча відділом пренатальної діагностики клініки ISIDA.
На розсуд клініки і лікаря для мами, що виношує більше одного малюка, встановлюється більш частий режим відвідування. В клініці ISIDA прийнятий такий режим відвідувань: 1 раз в 2 тижні в першому триместрі, 1 раз в 10-14 днів – в другому триместрі, 1 раз на тиждень – в третьому триместрі. Однак, в кожному випадку графік відвідувань складається індивідуально.
Особливої уваги вимагає вага майбутньої мами близнюків. Якщо при одноплідній вагітності прибавка маси тіла складає 10-12 кг (в залежності від вихідної маси тіла вагітної), то при виношування двох дітей прибавка повинна складати 15-20 кг. Така майбутня мама повинна більш ретельно контролювати свій раціон. Необхідно оптимізувати прийоми їжі, уникати вживання легкозасвоюваних вуглеводів, збільшити кількість білків, клітковини, вітамінів та мікроелементів, особливо заліза.
Мамам, що виношують близнюків, нерідко призначають додаткові УЗД. Особливо це важливо при підозрі на відхилення від нормального перебігу вагітності, для вибору правильної тактики ведення вагітності. Під час ультразвукових досліджень проводиться фетометрія (вимірювання розміру плоду), оцінка стану плаценти і навколоплідних вод, допплерометрія (дослідження матково-плацентарного і плодово-плацентарного кровотоку). Ці дослідження дозволяють вчасно виявити плацентарну недостатність, затримку розвитку одного або обох плодів, а також ознаки фето-фетального трансфузійного синдрому (ФФТС).
Розвиток ФФТС у монохоріальної двійні зумовлений наявністю судинних анастомозів, які приводять до патологічного скидання крові від одного плода до іншого. Внаслідок цього один плід стає донором, у нього виникає анемія, затримка розвитку, маловоддя. У плода-реціпієнта розвивається еритремія, кардіомегалія, неімунна водянка, багатоводдя. В наш час при своєчасній діагностиці проводиться лазерна внутрішньоутробна коагуляція анастомозів, що в більшості випадків забезпечує народження двох здорових дітей.
Для своєчасного виявлення істмико-цервікальної недостатності і її наступної хірургічної корекції проводиться цервикометрія (ультразвукове дослідження шийки матки). Мамам, що очікують двійню, цервікометрію починають проводити в більш ранньому строку вагітності, ніж «звичайним» вагітним, і, як правило, виконують її частіше.
Важливим моментом в спостереженні за багатоплідною вагітністю є менша точність біохімічного скринінгу (данні цього аналізу, спрямованого на виявлення маркерів хромосомної патології, розраховані для одноплідної вагітності).
В 30 тижнів вагітності мамам двійнят проводиться профілактика препаратом дексаметазоном респіраторного дистреса у майбутніх новонароджених. Необхідність цього заходу зумовлена тим, що двійні, як правило, з’являються на світ раніше строку, визначеного для одноплідної вагітності.
Крім того, жінкам, що виношують двійню, пропонують планову госпіталізацію в 37-38 тижнях – для поглибленої оцінки стану матері і плодів, складання плану пологів. Пологи двійнею можуть бути як фізіологічні, так і проводитись шляхом кесаревого розтину.
Пам’ятка для мами:
- Вагітним двійнею обов’язково необхідно носити бандаж.
- При багатоплідній вагітності необхідний більш частий відпочинок і більш серйозне обмеження фізичного навантаження (як варіант допускається тільки плавання в некритичні строки і при відсутності протипоказань).
- При появі наступних симптомів: набряки, головний біль, підвищений тиск при вагітності, погіршення зору, різі при сечовипусканні, кров’янисті виділення будь-якого кольору і інтенсивності – негайно звертайтесь за медичної допомогою, оскільки у вагітних двійнею подібні симптоми розвиваються раніше і швидше ніж при одноплідній вагітності, і є більш небезпечними.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.