Очікуючи на народження дитини, батьки у своїй уяві малюють ідилічну картину подальшого сімейного життя. Проте початковий період для молодої мами непростий, тому до можливих психологічних труднощів варто підготуватися заздалегідь.
У мріях молода мати світилася від радості, у неї на руках лежало рожевощоке маля, поруч задоволений чоловік... Та що робити, якщо насправді мама, замість того, щоб щасливо посміхатися, готова розплакатися будь-якої миті? Не хвилюватися, адже це цілком природне та переборне явище. Вважається, що частота післяпологової депресії досягає 15%. Однак, за деякими оцінками, пригнічений стан після пологів переживають 6 породілей із 10. Фахівці наголошують: у післяпологовий період жіноча психіка дуже вразлива.
«Смуток третього дня»
Це ще одна назва материнської меланхолії, оскільки пік такого негативного стану припадає на 3-5-й день після пологів. Підвищена емоційність найчастіше виявляється у втомі, плаксивості, погіршенні апетиту, порушенні сну. Навіть слова розради легко можуть викликати у мами сльози. Цей стан зумовлений гормональними змінами й не має жодного стосунку до психічних захворювань, адже жінка доглядає за немовлям, піклується про нього. Трохи підтримки, сердечне ставлення з боку медичного персоналу та родичів – і незабаром все буде гаразд!
Однак слід пам'ятати, що додатковий стрес може спровокувати перехід материнського смутку в депресію, і це нерідко відбувається навіть через кілька місяців після пологів. У такому разі симптоми виявляються інтенсивніше, жінка втрачає інтерес до щоденних занять, переживає відчуття непотрібності та провини без видимої причини, відчуває цілковитий занепад сил. Післяпологову депресію має діагностувати лікар. Особливе занепокоєння викликають такі моменти, як почуття відчуження від дитини, друзів і родичів, втрата зв'язку з реальністю – це прояви найважчих розладів.
Чому так відбувається?
Психологічний чинник – це ступінь емоційності конкретної жінки.
Депресивний стан цілком можливий, якщо людина схильна боятися
серйозних змін у житті, не готова брати на себе відповідальність. Але це зовсім не означає, що пригнічений стан не матиме впливу на впевнених у собі «залізних» леді – адже у післяпологової депресії є передумови, що не залежать від характеру. Фізіологічна причина полягає у специфіці процесів, пов'язаних із народженням дитини. Під час виношування малюка жіночий організм виробляє безліч гормонів для підтримання вагітності. Одразу після пологів їх кількість різко зменшується. А система нейронних зв'язків не встигає так швидко пристосуватися до змін, і це позначається на настрої та самопочутті молодої мами.
Допомога ISIDA
Профілактика депресивних станів у ISIDA починається ще під час вагітності. Фахівці ретельно збирають дані про можливу схильність пацієнток до тривожних станів. Консультації та заняття з психологом допоможуть розпізнати ускладнення та знайти шляхи їх вирішення.
Варто зазначити, що пройти психологічну підготовку можуть обоє. Партнерські пологи практикуються і під час природного перебігу процесу, і коли необхідно проведення кесаревого розтину. Можливість адекватного знеболення, впевненість у професіоналізмі медиків, забезпечення всім необхідним і домашня атмосфера в клініці в післяпологовий період – все це гарантує спокій сімейної пари.
Домашнє завдання
- Розплануйте день з урахуванням відпочинку та спілкування. Поспіть, доки дрімає маля, а потім вирушайте разом із ним на прогулянку, спілкуйтеся з друзями. Компанія інших матусь буде не лише приємною, а й корисною, адже в розмовах про те, як ростуть діти, завжди можна почути щось для себе корисне.
- Залишайте час на свої захоплення і догляд за собою. Це непросто, але Ви пройшли через пологи, а це набагато складніше, чи не так?
- Проводьте час удвох із коханим. Відверто поговоріть, особливо якщо виникає роздратування. З'ясування причини проблеми – це щонайменше половина її вирішення.
- Ставтеся до всього з гумором. Намагайтеся більше усміхатися та жартувати, це знімає напруження і покращує настрій.
- Дайте чоловікові відчути, що Ви його кохаєте і цінуєте, що він Вам потрібен. Не забувайте подякувати і похвалити своїх близьких за допомогу. Разом із рідними та друзями Ви зможете подолати всі труднощі.
- Народження дитини – найкраща подія в житті сім'ї, і водночас це чимале навантаження. Щоб природна втома та легкий смуток, викликані надлишком емоцій, не взяли гору над радісними переживаннями, потрібно підготуватися до важливого періоду, дотримуватися порад фахівців, які допоможуть подолати непростий стан. І тоді в депресії не залишиться жодного шансу – Ви впораєтеся!*
Курси клініки ISIDA
Народження нового життя
Ваш гарний настрій, спокій, гармонія з собою та близькими – все це має значення для успішних пологів і щасливого батьківства. Підготуватися до цієї події Вам допоможе курс «Народження нового життя». Ви дізнаєтеся про зміни, що відбуваються протягом вагітності, зрозумієте, як проходить процес пологів. На заняттях Вам розкажуть не лише про фізіологічний бік вагітності та родового процесу, а й про психологічну складову.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.