Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Мамологія як профілактика раку грудей

Більшість захворювань молочної залози проходить безсимптомно. Ми не хочемо вас лякати, наша мета – лише пояснити всю серйозність ситуації, адже своєчасне діагностування – це реальна можливість вилікувати захворювання. Для чого ходити на прийом до мамолога і як часто треба це робити? На питання відповідає Ковальчук Святослав Игоревич, лікар мамолог-онколог клініки ISIDA.

Які симптоми повинні привернути увагу і насторожити жінку в першу чергу? Коли і як часто необхідно звертатися до лікаря на огляд?

Існують певні правила огляду молочних залоз. Для жінок до 40 років при первинному огляді обов’язкове проведення клінічного огляду мамологом, гінекологом або хірургом, а також виконання УЗД молочних залоз. Після обстеження лікар повинен пояснити пацієнтці, яка у неї норма, і навчити правилам самообстеження, які проводить жінка самостійно раз на місяць. В разі, коли патології грудей не виявлено, лікар рекомендує лікарський огляд 1 раз на рік і УЗД молочних залоз 1 раз на рік, а також самообстеження молочних залоз 1 раз на місяць. У віці 40 років і старше, крім огляду лікаря 1 раз на рік, основним методом дообстеження є мамографія, а УЗД молочних залоз – додатковим. Всі методи обстеження повинні проводитися до 10-12 дня місячного циклу, тобто не перед місячними і не під час місячних, а потрібно почекати, доки вони закінчаться.

Які ще захворювання молочної залози (крім раку) найчастіше зустрічаються у жінок?

Всі захворювання молочних залоз можна умовно розділити на доброякісні (мастопатії) і злоякісні (рак і саркома). Рак відрізняється від саркоми тканиною, з якої виростає пухлина, і методами лікування.

Наскільки серйозний діагноз мастопатія? Які його перші симптоми?

Вчені нарахували більше 26 назв мастопатій. З них тільки чотири захворювання є певною мірою небезпечними – це фіброаденоми, вузлові форми фіброзної мастопатії, які не піддаються медикаментозній терапії, кіста, в якій наявні внутрішні розростання тканин, кровоточивий сосок або внутрішньопротоковий папіломатоз. Тобто це захворювання, які в невеликому відсотку випадків здатні переродитися в рак.

В яких випадках відбувається мастектомія (видалення) молочних залоз?

Видалення всієї молочної залози виконується в разі розповсюдження ракового процесу, при локалізації пухлини в області ареоли, в разі мультицентричного росту ракової пухлини. В наш час такі операції використовуються все рідше. Основна тенденція – це виконання органозберігаючих операцій або в разі, коли це неможливо – підшкірна мастектомія з одномоментною реконструкцією молочної залози або імплантатом, або переміщеними тканинами з інших ділянок тіла.

Яке ваше ставлення до народних методів лікування молочних залоз?

На жаль, у випадку раку молочної залози лікування у цілителів з використанням нетрадиційних методів лікування часто приносить велику шкоду пацієнткам. Це стосується випадків, коли пацієнтка починає самолікування травами або іншими методами, не проконсультувавшись з лікарем-онкологом. Для лікування мастопатій всі методи добрі в тому випадку, коли пацієнтка відвідала лікаря, пройшла повноцінне мамологічне обстеження і виключила захворювання, які потребують хірургічного втручання.

Чи змінилось ставлення до раку в останні роки, або ж пацієнтки як і раніше сприймають його не як діагноз, а як вирок?

На жаль, навіть в останні роки до раку молочних залоз жінки ставляться як до вироку. Основні причини тому – недостатня проінформованість жіночого населення про останні досягнення науки і викривлена подача інформації ЗМІ про рак як про безвихідь.

Яке місце займає Україна по захворюваності раком молочної залози?

Рак молочної залози займає перше місце в структурі онкологічних захворювань серед жіночого населення України. Кожні 30-35 хвилин реєструється новий випадок захворювання, кожну годину вмирає від раку молочної залози одна жінка. Найбільша захворюваність в світі реєструється в США. Вона складає 100-110 випадків на 100 тисяч жіночого населення. В Україні цей показник складає 62 випадки на 100 тисяч жіночого населення. Даний показник наближається до середньоєвропейського.

Як щодо спорту – він дійсно потрібний для мінімізації ризику захворювання?

Прямої залежності, звісно, немає. Але доведено, що жінки з зайвою вагою, а саме ожирінням, знаходяться в групі підвищеного ризику.

Які рекомендації ви могли б дати жінці для того, щоб мінімізувати ризики захворювання?

Специфічної профілактики раку молочних залоз, на жаль, доки що немає. Тобто немає вакцини, яку можна було б ввести один раз за життя і гарантовано позбавитися від ризику захворювання. Єдиним методом профілактики є регулярні обстеження у лікаря і самообстеження молочних залоз з метою найбільш ранньої діагностики передракової патології, її своєчасне лікування, усунення факторів ризику виникнення мастопатій і раку молочної залози.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.