Рак молочних залоз займає перше місце у структурі онкологічних захворювань серед жіночого населення
Щороку жовтень оголошується місяцем боротьби з раком молочної залози, починаючи із 1993 року. Однак офіційна статистика свідчить про те, що за останні двадцять років в Україні захворюваність на цей вид раку виросла майже втричі.
Чому кількість хворих на рак молочної залози зростає, як часто потрібно відвідувати мамолога, хто знаходиться у групі ризику, на ці та інші запитання відповіла лікар-мамолог, хірург-онколог та пластичний хірург Навроцька Світлана.
Наскільки актуальною є проблема розвитку раку молочної залози в Україні?
В нашій країні рак молочних залоз займає перше місце у структурі онкологічних захворювань серед жіночого населення. Офіційна статистика свідчить про те, що кожного року реєструється близько 16 тис. нових випадків раку молочної залози. За останні двадцять років захворюваність на цей вид раку виросла майже втричі.
Чим це зумовлено?
На жаль, у нас відсутня культура регулярних профілактичних візитів до лікаря-мамолога. Жінки звертаються за допомогою лише тоді, коли їх щось турбує. Але рак молочної залози – патологія, яка на перших стадіях розвитку не супроводжується симптоматикою. Пухлину можна виявити лише під час проведення ультразвукової діагностики, мамографічного скринінгу, магнітно-резонансної томографії. Поява будь-яких симптомів свідчить про прогрес захворювання, тобто мова йде вже не про першу-другу стадію розвитку раку молочних залоз.
Як часто жінка має відвідувати лікаря-мамолога?
Загалом жінкам рекомендується відвідувати мамолога раз на рік, якщо вони мають середній ризик розвитку раку молочних залоз. Тобто у родичів першої лінії не було цієї патології. До 40 років пацієнткам традиційно проводиться ультразвукова діагностика, після 40 років щороку рекомендується робити мамографічний скринінг. Якщо у жінки є генетична схильність до раку, обстеження потрібно проводити частіше. В ідеалі кількість щорічних візитів до мамолога треба визначати в індивідуальному порядку після проведення детального первинного обстеження.
Чому до 40 років – це УЗД, а після 40 років – мамографія?
Молочна залоза – це орган, який з роками змінює свою структуру та щільність. До 40 років, коли молочна залоза має досить високу щільність, її можна обстежити під час проведення ультразвукової діагностики. Після 40 років молочна залоза втрачає щільність, а завдяки мамографії її можна максимально чітко візуалізувати. До того ж після 40 років ризик розвитку молочної залози зростає в декілька разів. Тому мамографія, яка є скринінговим методом, дозволяє розгледіти ознаки захворювання на ранніх стадіях розвитку. Однак, якщо є необхідність, мамографію можна провести жінці і в 35 років. Вибір методів обстеження залежить не лише від віку пацієнтки, а й від стану її здоров’я.
Наскільки ефективним є самообстеження грудей в домашніх умовах?
Насамперед потрібно розуміти, що самообстеження грудей – це додатковий метод обстеження молочних залоз, який не заміняє ультразвукову діагностику, мамографію та інші методи діагностики. Американська спілка хірургів молочної залози (ASBrS) відмічає, що багато жінок покладаються виключно на самообстеження. Це призводить до того, що рак молочної залози діагностується вже на пізніх стадіях розвитку. В домашніх умовах жінка може візуально спостерігати за станом грудей. Щодо пальпації, то я б не радив на неї покладатися. Невеликі новоутворення до 5 мм, які знаходяться в протоках молочних залоз, можна не розгледіти навіть під час проведення мамографії. Для цього проводиться ендоскопічна маммодуктоскопія.
Які симптоми мають насторожити жінку та змусити відвідати лікаря-мамолога позапланово?
На перших стадіях розвитку рак молочних залоз розвивається безсимптомно. І це найголовніша проблема. Якщо з’являються симптоми, це означає, що хвороба прогресує. До тривожних симптомів належить:
- збільшення та деформація молочних залоз;
- поява нових ущільнень;
- непрозорі (жовтуваті) або кров’янисті виділення із соска;
- болючість та потовщеність соска;
- поява виразок на сосках;
- стягнення, провалювання або усихання сосків;
- збільшення підпахових або надключичних лімфатичних вузлів.
Хто знаходиться у групі ризику раку молочних залоз?
Факторами ризику раку молочної залози, крім жіночої статі, є:
- перенесення раку молочної залози родичами першої лінії (мама, сестра, бабуся, тітка);
- раніше перенесений рак молочної залози або рак яєчників;
- пізні перші пологи;
- відсутність вагітності та пологів впродовж життя;
- вік – після 40 років ймовірність захворювання раком грудей збільшується в декілька разів;
- початок менструального циклу до 12 років (середньостатистичний вік статевої зрілості – від 13 до 15 років);
- пізнє настання менструальної паузи – після 55 років;
- цукровий діабет;
- гіпертонічна хвороба;
- хронічний панкреатит;
- захворювання щитоподібної залози, печінки, яєчників, тіла матки;
- зайва вага, ожиріння;
- систематичне паління та зловживання алкогольними напоями;
- проживання в умовах погіршеної екологічної ситуації (радіаційний вплив).
Як бути тим, хто входить до цієї групи ризику?
Жінкам, які входять до групи ризику, потрібно відвідувати мамолога частіше рекомендованої норми. Якщо раком молочної залози хворіли родичі першої лінії, необхідно обов’язково пройти генетичне тестування BRCA1 і BRCA2. Позитивний тест свідчить про те, що жінка має надзвичайно уважно слідкувати за станом свого здоров’я. Тому генетична схильність до раку молочних залоз – це один із найвагоміших ризиків. У всіх інших випадках жінка також має працювати над усуненням ризиків – відмовитися від паління, нормалізувати вагу, займатися лікуванням хронічного панкреатиту, гіпертонічної хвороби тощо.
Своєчасне діагностування раку грудей збільшує шанси на повне одужання?
Так, звісно. Чим раніше рак був діагностований, тим більше у жінки шансів зупинити хворобу. Згідно зі статистичними даними, кожна п’ята смерть від раку молочних залоз зумовлена пізнім візитом до мамолога. Саме тому так важливо своєчасно проходити обстеження, а не покладатися лише на самообстеження.
Доброякісні пухлини можуть трансформуватися у злоякісні?
Найчастіше у жінок діагностують доброякісні пухлини – фіброаденоми, які зазвичай не трансформуються у рак молочних залоз. Однак фіброаденома розкладається на два слова «фібро» та «аденому». Фібро – це фіброз, аденома – тканина молочної залози. У такому випадку ми говоримо про наявність, як і фіброзної тканини, так і тканини пухлини молочної залози. Власне, у тканині пухлини може почати розвиватися аденокарцинома грудної залози (злоякісна пухлина). Тому за фіброаденомою необхідно уважно спостерігати. Якщо вона хвилює пацієнтку, її можна видалити.
Як виявляється злоякісна пухлина?
Проводиться пункційна біопсія або трепан-біопсія.
Рак грудей – це той діагноз, який не готова почути жодна жінка. Як налаштувати себе на позитивну хвилю після озвучення такого діагнозу?
Жінка, у якої діагностували рак молочних залоз, не повинна закриватися від людей та світу. Вона повинна розуміти, що лікар – це не просто людина, яка допомагає їй боротися із захворюванням, а її друг. Вона може довіряти йому та покладатися на нього. Рак молочних залоз – це безперечно складний діагноз, але він не повинен вводити жінку у депресію. Вона має готовою до боротьби за своє життя. Це вкрай важливо!
Дякуємо Вам за розмову!
Читайте також Секвенирование генів BRCA1,2 - визначення генетичної схильності до виникнення раку грудей і яєчників
Хочете бути впевненими в здоров'я своїх молочних залоз? Бажаєте переконатися в тому, що у Вас відсутній генетична схильність до виникнення онкопатології молочної залози або яєчників? Запишіться на консультацію до фахівців клініки ISIDA: зателефонуйте номером 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Або задайте нам своє питання і ми обов'язково на нього відповімо.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.