- РОЗУМНИЙ РЕЖИМ
- ОСНОВНІ МОМЕНТИ
- ВАЖЛИВІ НЮАНСИ
- Вікторія Пахомова, мама трьох дітей 4,4 року; 2,5 року; 2 місяці
Звичайно, народження малюка – велика радість. Але... і велике випробування для мами. Стільки нових турбот і обов'язків! Як розподілити час, щоб приділити увагу всім – і малюкові, і чоловікові, і дому, і собі?
РОЗУМНИЙ РЕЖИМ
Ще не так давно з приводу розпорядку дня малюка проходили запеклі суперечки, що краще: жорсткий регламент або життя без певних рамок? Сьогодні більшість педіатрів і молодих мам прийшли до думки, що цим протилежним моделям є хороша альтернатива – гнучкий режим дня, який передбачає чергування годувань, сну і неспання з урахуванням біоритмів дитини, які формуються ще у внутрішньоутробному періоді життя. Спостерігаючи за малюком, мама може відзначати властиві лише йому особливості: коли він краще засинає, як довго спить, коли просить поїсти, а коли охоче грає. Це і стає основою режиму дня.
Плюсів встановленого розпорядку чимало – як для малюка, так і для всієї родини:
- Сприяє повноцінному розвитку дитини, правильному функціонуванню травної та нервової систем.
- Дисциплінує – поступово привчає малюка до порядку і самостійності.
- Заощаджує тимчасові ресурси батьків, перш за все мами. Завдяки цьому вона може не тільки доглядати за малюком, але і приділяти увагу чоловікові, домашнім обов'язкам, піклуватися про своє здоров'я та красу.
ОСНОВНІ МОМЕНТИ
Так чим же наповнений день немовля, а значить, і його мами?
ГОДУВАННЯ Немовлята їдять 10-12 разів на добу, через кожні 2-3 години. Перші місяці розпорядок годувань буде змінним. Намагатися витримувати жорсткий режим (кожні 3 години, як іноді радять бабусі) не варто, адже для малюка грудне молоко – не тільки їжа і питво, але і контакт з мамою, який дає йому відчуття захищеності, спокою, радості. Для жінки також чимало плюсів: добре налагоджена лактація економить час, зберігає здоров'я молочної залози. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, інтервали між годуваннями чіткіші – кожні 3-3,5 години, і дати дитині пляшечку може не тільки мама, але й тато, бабуся або няня.
СОН Немовля спить дуже багато – 17-18 годин на добу. Вже з другого місяця життя сон переважно переводиться на нічні години, а неспання – на денні. Щоб малятко не плутало день і ніч, потрібно дотримуватися деяких ритуалів. Наприклад, вночі при годуванні і зміні підгузка використовуйте приглушене світло, а після – не «розігруйте» дитину. Для денного сну не створюйте особливу – «тиху» – атмосферу. Вранці та вдень – обіймайте малюка, розмовляйте з ним, наспівуйте пісеньки. У міру його зростання періоди неспання збільшуються – цей час використовуйте для розвитку: ігор, спілкування.
ГІГІЄНІЧНІ ПРОЦЕДУРИ Умивання, зміна підгузка, купання, масаж... Ці щоденні ритуали допомагають дитині легше звикнути до режиму дня, оскільки є якимись маркерами: вимиваємося вранці, насолоджуємося масажем вдень, купаємося ввечері, перед сном. До слова, профілактичний 5-10-хвилинний масаж може робити не тільки фахівець, а й сама мама після нескладного навчання. Якщо дитина голодна або вередує, краще перенесіть сеанс на інший час, адже процедура повинна приносити малюкові тільки позитивні емоції. Важливо дотримуватися послідовності дій, а не суворо-відведеного часу.
ПРОГУЛЯНКИ Зазвичай з дитиною гуляють двічі на день по 1,5-2 години, загальний час прогулянок – 3-4 години (звичайно, з поправкою на погоду). З немовлям до 6 місяців зручно гуляти, коли він спить, а для більш старшої дитини краще, якщо прогулянка доводиться на час неспання, адже це нові враження і знайомство з навколишнім світом. Гуляти з коляскою може як мама, так і інші члени сім'ї. У кожного варіанту є свої плюси: активний рух на свіжому повітрі зміцнює здоров'я і допомагає швидше повернути свою допологову форму, а вільні дві години вдома – спокійно зайнятися своїми справами.
ВАЖЛИВІ НЮАНСИ
Щоб молода мама легше адаптувалася в новій ролі і навчилася правильно розподіляти час, досить дотримуватися деяких рекомендацій:
- Налаштуйтеся на позитив. Занепокоєння про малюка є природним, проте не варто впадати в паніку щоразу, коли він поплаче. Дуже скоро Ви навчитеся розрізняти види плачу дитини (від голоду, дискомфорту, нудьги) і будете почувати себе впевненіше. Спілкуйтеся з тими, у кого позитивний досвід батьківства.
- Регулярно відпочивайте. Вагітність і пологи – серйозне випробування для організму, тому для мами дуже важлива турбота про себе. Намагайтеся висипатися (разом з малюком або коли він на прогулянці), не відкладайте візити до лікаря, якщо Вас щось турбує.
- Делегуйте повноваження. Домашні клопоти і закупівлю продуктів цілком можна передоручити помічниці. Якщо Ви дуже втомлюєтеся, варто подумати про те, щоб найняти няню.
Це зручний варіант і для того, щоб провести вечір з чоловіком в ресторані або театрі – адже, ставши батьками, ви не перестали бути парою! Обов'язково виділяйте час особисто для себе: відвідати перукаря або косметолога, сходити до спортзалу, пообідати з подругами... Гарний настрій після таких невеликих «канікул» забезпечений, і він, безумовно, передасться і малюкові.
Вікторія Пахомова, мама трьох дітей 4,4 року; 2,5 року; 2 місяці
Важливо, щоб діти могли зайняти себе і допомогти один одному – мої старші самі їдять, одягаються, складають речі та іграшки. З першою дитиною спочатку було важко, з другим і третім – простіше)). До того ж у нас є няня, так що можу на пару годин відлучитися. Молодим мамам хочу дати декілька порад. По-перше, намагайтесь організувати режим немовля так, щоб він був комфортний і для малюка, і для всієї родини. При цьому враховуйте індивідуальність дитини. Наприклад, якщо моя старша донька спала на прогулянці тільки у русі, то середній син цього не вимагав. По-друге, не привчайте немовля засинати на руках – добре, якщо після годування він просто полежить в ліжечку і потім засне. Я не поспішаю брати дитину на руки: знаю, що дитина заспокоїться сама, намагаюся не обділяти увагою старших дітей, щоб не було ревнощів. По-третє, не відмовляйтеся від годування груддю – цей процес економить час, а нові технології дозволяють запастися молоком про запас, зцідивши і заморозивши його, щоб мама могла виїхати на пару днів, як я це планую зробити зараз.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.