Про сучасні можливості та нові підходи в сфері андрології розповідає Євгенія УЛАЄВА, ембріолог клініки ISIDA, ендокринолог - фахівець з чоловічого фактору безпліддя.
Євгенія Григорівна, розкажіть, як андрологія стала Вашою додатковою спеціалізацією?
Поглиблений інтерес з'явився на грунті ембріології. Пыд час роботи стали виникати питання: що залежить від яйцеклітини, а що - від сперматозоїда, і які заходи ми можемо прийняти для збільшення у наших пацієнтів шансів на успіх.
Існує думка, що проблеми із зачаттям залежать як від жіночого, так і від чоловічого фактора - 50 на 50. Це вірно?
У науково-популярній літературі про це часто згадується, проте як лікар я можу стверджувати: такий розподіл э відносним. Звичайно, існують важкі фактори чоловічого безпліддя, коли ми можемо сказати, що причина невдачі криється в чоловічому організмі. Але таких випадків не так і багато - не більше 10% пар, які до нас звертаються. В інших - безпліддя носить відносний характер (субфертильність), а це означає, що при певних умовах батьківство можливо. І не тільки з допомогою ЕКЗ, але і природним шляхом.
Який підхід потрібен в роботі з такими пацієнтами?
Якщо виявлена проблема, це ще не означає, що на ній треба зациклюватися. У деяких ситуаціях висока фертильність жінки може компенсувати малу кількість сперматозоїдов або їх знижену рухливість. Тому необхідний комплексний підхід.
У ISIDA - колосальний досвід в репродукції. Чи впливає репутація клініки на те, які категорії пацієнтів звертаються до андролога?
Ніде правди діти, до нас часто приходять люди з непростим анамнезом - вже побували у багатьох лікарів. На жаль, нерідко діагноз залишається неуточненим, оскільки багато чоловічих захворювань протікають поволі, наприклад, хронічний епідидиміт (запалення придатка яєчка): чоловік відчуває себе абсолютно здоровим, у нього ніколи не було приводу звертатися до уролога, а рухливість сперматозоїдів знижена. Виявилося, що в юності він захоплювався активними видами спорту, і мікротравми були неминучими, що і призвело до змін. Є приховані генетичні захворювання, при яких всі зовнішні ознаки чоловічого розвитку є, однак репродуктивна функція не в порядку. Тому дуже бажано, щоб батьки обов'язково відвідували з 12-13-річним підлітком уролога, щоб переконатися в тому, що ситуація не потребує корекції.
Але ж у сучасної медицини стає все більше можливостей?
Вони розширюються з кожним днем! З'являються нові методи, нові висновки. Наприклад, при зниженій рухливості сперми можна використовувати препарати, які поліпшують її якість. А при малій кількості сперматозоїдів на допомогу приходить екстракорпоральне запліднення з методикою ІКСІ (введення сперматозоїда всередину яйцеклітини). При відсутності в еякуляті сперматозоїдів їх можна спробувати добути шляхом біопсії яєчка.
І навіть ці тонкі маніпуляції - не межа?
У деяких чоловіків навіть біопсія дає негативний результат. Раніше в таких випадках рекомендували використовувати донорську сперму. Але останнім часом з'ясувалося, що є група пацієнтів, які можуть піддаватися гормональної терапії. Завдяки цьому сперматіди (попередники зрілих клітин) «дорощують» до сперматозоїдів і працюють з ними в програмі ЕКЗ. У цьому досить новому в медицині напрямку я і працюю. Ще років 7-10 тому ми сказали б, що в подібній ситуації допомогти не можемо, - а сьогодні вже є діти, що народилися після такої допоміжної методики.
Як відбувається вибір методу лікування, способу допоміжних технологій?
Ми обговорюємо оптимальну стратегію разом з пацієнтом. Я намагаюся зрозуміло і докладно все роз'яснити. Сьогодні є доступ до величезних масивів інформації, так що рекомендую пацієнтам почитати про захворювання. Завдання лікаря - підказати і зорієнтувати в потрібному напрямку. При цьому ми разом враховуємо всі нюанси: емоційні, фінансові, релігійні. Так, наприклад, для однієї пари важливо отримати вагітність якомога швидше - вона віддасть перевагу ЕКЗ. А інша буде готова йти довгим шляхом, але все ж спробувати зачати дитину природним способом.
Чи позитивний настрій відіграє роль?
Звичайно! До лікування чоловіків, які здаються безнадійними, мене привів пацієнт, який дуже хотів власну дитину. У нього виявили тільки сперматіди, і я повинна була пояснити: обираючи стимуляцію, ми діємо частково наосліп. Але пара була готова спробувати. Коли нам вдалося отримати сперматозоїди, це здавалося фантастикою! Потім, після народження здорової дівчинки, щасливий батько сказав: «А я знав, що у Вас все вийде!» Лікарі - не святі, ми нічого не можемо обіцяти. Але якщо люди сповнені внутрішньої впевненості і рука об руку йдуть до своєї мети, нам іноді здається, що їм допомагає хтось зверху ...
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.