Встановлюючи межі дозволеного, дорослі допомагають дітям зрозуміти та прийняти правила, заведені в навколишньому світі. Але, для того щоб заборони діяли, вони мають бути...
...Зрозумілими. Тільки-но малюк почав самостійно пересуватися, наглядати за ним необхідно з подвоєною увагою. Спершу захист від контакту з небезпечними предметами цілком залежить від дорослого, але згодом дитині, що вже трохи підросла, необхідно дати пояснення, до чого можуть призвести заборонені ігри. Передусім це стосується дослідницького інтересу до розеток, швидкого бігу східцями, самостійних розваг біля басейну та інших ситуацій, які можуть спричинити плачевні результати. Така стратегія буде важливою і в майбутньому, коли малюк уже опанує основні правила безпеки. Розуміючи, чому не можна, дитина сприйматиме обмеження усвідомлено, розуміючи, якими можуть бути наслідки.
...Послідовними. Якщо колись було прийнято рішення сказати «ні», то воно має залишатися незмінним. Звісно, батьківському серцю складно протистояти відчайдушному плачу. Але якщо мама, тато та близькі беззаперечно виконуватимуть всі вимоги маленького вариводи, плач та інші істеричні прояви дуже скоро стануть інструментом впливу на дорослих. Найголовніше в ситуаціях, коли засмученому малюку несила впоратися з емоціями – самим не втратити душевної рівноваги. Дитині потрібно пояснити, що Ви розумієте її стан, а також допомогти розібратися з власними переживаннями і скоріше вийти з цієї ситуації. Відверніть увагу маляти, запропонуйте альтернативу забороненій дії. Наприклад, замість того щоб гратися китайським фарфором, порадьте взяти дитячий пластиковий посуд. Замість того щоб купувати соту ляльку, можна зшити плаття одній із її попередниць – і т. ін.
...Узгодженими. Якщо між рідними немає спільних поглядів щодо принципових моментів у вихованні, і від мами, тата, бабусь із дідусями та няні дитина отримує зовсім різну інформацію, вона може розгубитися... А потім, освоївшись, почати віртуозно маніпулювати близькими. Підлаштовуючись під родичів і вихователів, малюк шукає свою вигоду, нехтуючи вимогами. І нерідко вчителями в цій «грі» стають самі дорослі. Скажімо, «погана» мама забороняє з'їдати кілька порцій морозива за раз, а «хороша» бабуся – дозволяє. Скасування встановлених обмежень у жодному разі не має бути способом купити любов дитини.
...Раціональними. У своїх діях батьки дуже часто керуються стереотипами, нав'язаними їхніми рідними. При цьому моделі поведінки відтворюються на підсвідомому рівні. Не меншу роль відіграють і батьківські страхи, що виникли внаслідок власних помилок і травм. Але часи змінюються, і ситуація, в якій зростає дитина, може бути зовсім іншою! Тому, перш ніж забороняти, варто спочатку самим замислитися: «А чому не можна?». Якщо для обмеження немає серйозних підстав – наприклад, школяреві, котрий мешкає в спокійному районі, категорично не дозволяють самостійно ходити додому, –виставлені бар'єри не дадуть дитині шансу на самостійність. Загалом, дорослі мають усвідомлювати свої мотиви, а діти – причини, через які їм не дозволяють ті чи інші дії.
...Підтвердженими власним прикладом. «Не виховуйте дітей, однаково вони будуть схожими на вас. Виховуйте себе!» – у цих словах зосереджено всю суть педагогічного процесу. Теоретизувати про правильні вчинки можна нескінченно, але їх не сприйматимуть серйозно, якщо батьки самі не дотримуються встановлених правил. Очевидно, що заборона на тютюн, почута від батька-курця, не матиме дії, так само, як і табу матері-ласунки на цукерки.
У перший рік життя маля слід оточити увагою – це необхідно для гармонійного розвитку, формування базової довіри до світу. Згодом, у процесі дорослішання, стануть актуальними моменти, пов'язані з дисципліною. Дорослі матимуть встановити рамки, необхідні для безпеки дитини. Найкращий варіант для цього – забороняючи щось, одразу пропонувати дозволене альтернативне рішення, кожне суворе «не можна» доповнювати поясненням: «А це можна».
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.