Розвиток дитини до року відбувається досить швидко. Інколи зовнішній вигляд малюка, його рефлекси, поведінка вселяють батькам тривогу. Щоб не тривожитися марно, дізнайтеся про основні «контрольні точки» в розвитку дитини у віці до року.
Розвиток дитини: перший місяць
- Перше, що зазвичай дивує недосвідчених батьків – велика голова малюка. Це нормально.
- Ручки і ніжки малюка в перший місяць життя зігнуті, кулачки стиснуті. Лікарі називають такий стан флексорною позою.
- Тіло новонародженого зазвичай вкрите пушковим волоссячком – лануго. З часом воно зникне само – «виваляється».
- Нігті малюка на пальцях рук і ніжок доходять до краю пальця, а іноді й довші.
- Брови та вії у більшості новонароджених погано розвинені, на обличчі чітко видно білі точки – так звані мілії.
- Колір очей у всіх новонароджених – сіро-блакитний.
- Дихання у новонароджених часте – до 60 вдихів-видихів на хвилину, серцебиття – 140-160 ударів на хвилину.
Органи чуття новонародженого
Новонароджена дитина добре розрізняє смак – від солодкого малюк заспокоюється, робить ковтальні рухи. Гіркий, солоний і кислий смак може викликати в малюка занепокоєння, плач.
Нюх новонародженого розвинений слабо, проте немовлята нерідко реагують на запахи, джерело яких знаходиться в безпосередній близькості (наприклад, малятку може не сподобатися запах крему для грудей). Дотик до свого тіла дитина відчуває досить добре, реагує навіть на легке подразнення шкіри, холодні руки. Зір дитини на першому місяці життя розвинений слабо – новонароджений сприймає тільки світло. Погляд не фіксується. Рухи очей нескоординовані, тобто в дитини спостерігається фізіологічна косоокість.
Розвиток дитини на першому місяці життя характеризується також низьким рівнем слуху. Але на сильні звуки дитина реагує – здригається, м'язи обличчя скорочуються, змінюється частота та глибина дихання.
Розвиток дитини – 1 місяць
Розвиток дитини в 1 місяць дарує батькам чимало радісних хвилин:
- в 1 місяць малюк, лежачи на животі, тримає голівку кілька хвилин;
- дитина усміхається, а коли не спить – агукає;
- якщо показати дитині цікавий для неї предмет, вона зафіксує на ньому погляд;
- поступово збільшуються проміжки часу, протягом яких дитина не спить;
- пупкова ранка в малятка в один місяць вже повністю зажила;
- в один місяць дитина найчастіше плаче через почуття голоду, і годування на вимогу (якщо малюк на грудному вигодовуванні) – найкращий спосіб заспокоїти крихітку;
- крик усе ще залишається основним способом комунікації малюка, приблизно до 6-ти тижнів дитина досягає піку так званої кривої крику.
Розвиток дитини в два місяці
У два місяці в дитини значно стабілізуються, зміцнюються ті навички, які тільки почали з'являтися в перший місяць життя:
- у два місяці дитина починає тримати голову вертикально, з цікавістю оглядає навколишню обстановку, повертаючи головку в різні боки;
- якщо на відстані 20-30 см показувати малюкові яскраву іграшку, він на досить довгий час зафіксує на ній погляд. Якщо повільно переміщати іграшку, малюк буде стежити за нею;
- якщо дитина не голодна і її не турбує біль у животі чи якісь інші проблеми, вона може досить довго та протяжно агукати, усміхатися.
Розвиток дитини в три місяці
- у три місяці в малюка нормалізується м'язовий тонус, зникає так звана флексорна поза, він уже впевнено тримає голівку;
- у три місяці дитина вже тягнеться по іграшку, періоди без сну стають дедалі тривалішими, малюк відповідає посиленням активності у відповідь на звернені до нього ласкаві слова;
- зменшуються прояви функціональних порушень травлення.
Розвиток дитини в чотири місяці
Розвиток дитини на четвертому місяці – це поява цілої серії дуже приємних для батьків навичок, поступове зникнення природних, але досить неприємних симптомів у стані малюка:
- у чотири місяці в дитини зникають кольки, це відбувається значною мірою завдяки дозріванню нервової системи;
- у чотири місяці дитина вже перевертається зі спинки на бік, а іноді й на животик;
- малюк вчиться користуватися своїми ручками – помітивши в зоні досяжності щось цікаве для себе, малятко намагається дотягнутися до предмета ручками;
- у відповідь на звернені до малюка слова, усміхнене обличчя в дитини яскраво виявляється «комплекс пожвавлення» – малюк охоче сміється, втягується в емоційне спілкування;
- у чотири місяці дитина безпомилково відрізняє маму від інших людей.
Розвиток дитини в п'ять місяців
У п'ять місяців дитина легко перевертається зі спинки на животик; якщо підтримувати її під пахви, вона досить міцно спирається на ніжки; диференціює людей – може заплакати, побачивши неприємну для неї людину, або виявити несподівану симпатію до людини незнайомої, але, на її думку, симпатичної.
Розвиток дитини в шість місяців
У шість місяців дитина вільно перевертається зі спинки на живіт і назад, повернувшись на бік, намагається сісти. У положенні лежачи на животі малюк спирається на витягнуті руки. Він легко впізнає близьких людей, не тільки членів сім'ї, а й друзів. Приблизно в шість місяців у житті крихітки починається досить складний період – прорізування зубів. Саме в цьому віці можуть прорізатися перші зуби – нижні центральні різці.
Розвиток дитини в шість місяців доходить до рівня, коли її плач може мати не тільки фізіологічні причини (голод, мокрі пелюшки, кольки тощо), але й яскраво виражений емоційний компонент – з'являються перші капризи, що потребують від мами неабиякого терпіння та правильного реагування.
Розвиток дитини в сім місяців
У сім місяців більшість дітей уже впевнено сидить із прямою спиною, підтягуючись на руках у ліжечку, намагається встати на ніжки. Сім місяців – початок періоду активного інтересу до іграшок, малюк вчиться перекладати їх із руки в руку, «дарувати» їх мамі. Утім, не менший інтерес, ніж іграшки, викликають у малюка і власні ніжки, наприклад, він залюбки грає з ними, лежачи на спині. В іграх малятка щоразу більше копіювання поведінки дорослих і потреби в їхній увазі.
Розвиток дитини у вісім місяців
У вісім місяців дитина починає повзати, самостійно лягає, сідає, піднімається. Добре лепече, чітко вимовляє склади «ба», «ма», «та».
Розвиток дитини в дев'ять місяців
У дев'ять місяців дитина вже вільно сидить, із підтримкою за руки стоїть, легко вступає в контакт із дорослими людьми, дуже цікавиться дітьми, повторюючи за ними їхні дії. Також дитина відповідає діями на прості запитання і прохання – «дай мені», «на». Перші спроби танцювати – один із найприємніших сюрпризів розвитку дитини в дев'ять місяців.
Розвиток дитини в десять місяців
У десять місяців дитина активно повзає, стоїть без підтримки, у неї з'являються перші слова. Малюк емоційно реагує на все нове, дивується. Кількість цілеспрямованих рухів у малятка збільшується, крихітка поступово вчиться користуватися дрібними предметами побуту, копіюючи поведінку дорослих.
Розвиток дитини в одинадцять місяців
В одинадцять місяців малюк робить кроки вперед із підтримкою за руки, виконує прості вимоги, прохання. Він уже орієнтується в поняттях «можна», «не можна»; у нього збільшується кількість слів. Дитина махає рукою на прощання.
Розвиток дитини в рік
У рік малюк ходить самостійно або з підтримкою за одну руку, словниковий запас становить 8-12 слів. Дитина активно грає іграшками, виконує нескладні завдання. В середньому в малюка 8 зубів, а його середня вага становить 10 кг, зріст – 80 см.
Шукаєте клініку, якій можна довірити спостереження за здоров'ям своєї дитини? Зателефонуйте за номерами 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 та запишіться на прийом. Можна також скористатися формою запису на прийом на нашому сайті. Ми будемо раді познайомитися з Вами та маленькими членами Вашої родини.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.