Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

«Гормон вагітності» або хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ)

Клініка ISIDA робить подарунок майбутнім мамам – пропонує скористатися такими спеціальними пропозиціями:

«ISIDA test drive» – це можливість отримати безкоштовно першу консультацію лікаря-гінеколога у відділеннях клініки ISIDA:

А також – пройти УЗ-дослідження в цих відділеннях.

Скориставшись спеціальною пропозицією «ISIDA test drive», Ви отримуєте можливість особисто ознайомитися з клінікою ISIDA, сформувати власну думку про рівень професіоналізму фахівців клініки, рівень сервісного обслуговування тощо. Ця спеціальна пропозиція дійсна тільки для пацієнток у першому триместрі вагітності, які ще жодного разу не були в клініці ISIDA.

Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) – «гормон вагітності», починає утворюватися тканинами хоріона на 8 день після овуляції і через день після імплантації заплідненої яйцеклітини. Про роль цього гормону розповідає завідуюча амбулаторним відділенням клініки ISIDA Лівобережна, акушер-гінеколог Оксана Морозова.

Оксано Тимофіївно, розшифруйте, будь ласка, назву гормону.

«Хоріонічний» – тому що він виробляється хоріоном (це оболонка ембріона, з якої в подальшому утворюється плацента), «гонадотропін» – оскільки діє на статеві органи (гонади) матері, налаштовуючи їх на підтримку вагітності.

Які функції «гормону вагітності»?

Функції його численні: він підтримує розвиток і функціонування жовтого тіла вагітності до 7 тижнів, бере участь в продукції стероїдів у плода, формуючи його стать, вважають, що він має імунносупресивні властивості, попереджаючи відторгнення чужорідного для імунної системи матері плода.

Як змінюється рівень ХГЛ під час вагітності?

В перші тижні його рівень подвоюється приблизно кожні 2-3 дні (від 48 до 72 годин). Збільшення рівня ХГЛ на 60% за два дні також вважається нормою. Зі збільшенням строку вагітності швидкість росту рівня ХГЛ падає. При досягненні рівня 1200 мОд/мл рівень ХГЛ звичайно подвоюється кожні 3-4 дні (від 72 до 96 годин). Після 6000 мОд/мл подвоєння відбувається в середньому кожні 3 дні (96 годин).

Максимальний рівень ХГЛ спостерігається в 8-10 тижнів, потім повільно знижується до 16 тижнів і залишається на одному рівні до 34 тижнів, далі слідує другий пік ХГЛ, значення якого неясне, можливо, це один з механізмів запуску пологової діяльності.

Як можна визначити ХГЛ?

За аналізом крові або сечі. Якісна реакція на визначення ХГЛ в сечі лежить в основі роботи тесту на вагітність (тест-смужки). Більш точним є кількісне визначення ХГЛ в сироватці крові в умовах лабораторії. Справа в тому, що лабораторія видає не тільки рівень ХГЛ в мОд/мл, але й надає референтні інтервали для кожного тижня вагітності, а також гарантує якість результату завдяки використанню контрольних сироваток і участі в різних схемах контролю якості лабораторних досліджень.

Hg4_laboratoriya1

Чому в інструкціях до домашніх тестів на вагітність пишуть визначення «бета- ХГЛ»?

Справа в тому, що за структурою ХГЛ є глікопротеїном, складається з альфа- і бета-субодиниць. Альфа-субодиниця практично ідентична всім глікопротеїнам (тіреотропний гормон, фолікулостимулюючий гормон, лютеїнізуючий гормон), а бета-субодиниця унікальна для кожного гормону. Тому тести на бета- ХГЛ є більш специфічними, ніж тести на ХГЛ. Про наявність вагітності можна судити саме по позитивному бета- ХГЛ тесту.

Зауважу, що тільки за результатами лабораторних досліджень – за якісного визначення хоріонічного гонадотропіну – можна простежити «правильне» наростання бета-ХГЛ у перші тижні вагітності, що означає – хоріон розвивається нормально і є сприятливою прогностичною ознакою нормального розвитку та функціонування плаценти у цій вагітності. Далі, говорячи про ХГЛ, я буду мати на увазі саме бета- ХГЛ, хоча в деяких лабораторіях донині можуть виконувати визначення ХГЛ (і альфа-, і бета-), тому в направленні на аналіз необхідно врахувати цей нюанс.

Якщо в аналізах спостерігаються відхилення від приведених Вами нормальних цифр ХГЛ…

…то трактувати їх необхідно дуже обережно і краще доручити це лікареві!

По-перше, тому що для кожного своя норма: для однієї пацієнтки нормальним буде наростання ХГЛ на 60% за 48 годин, а для другої на 100-200% (в 2-3 рази) за той же час. А ось негативні емоції і думки про те, що з плодом «щось не так» нікому не принесуть користі!

Також вважаю безглуздим визначати строк вагітності за рівнем ХГЛ – надто великий діапазон норми не дає надії на правильну відповідь. І для чого, якщо є перевірені способи за датою останньої менструації і по УЗД?

Hg4_gormon1

Підіб’ємо підсумки. Коли ж ми можемо використати аналіз на ХГЛ і про що він нам розповість?

Відповім за пунктами:

 • При дуже малому строкові вагітності, коли ще безсильне УЗД, ХГЛ-тест дасть відповідь про наявність або відсутність вагітності.
 • При невідповідності строку затримки місячних і УЗД-картинки ХГЛ дозволить відрізнити порушення менструального циклу від вагітності малого строку.
 • Він допоможе підтвердити підозру за УЗД на завмерлу (яка не розвивається) вагітність в строку до 6 тижнів (ХГЛ не зростає або знижується), в більш пізньому строку для постановки діагнозу достатньо УЗД.
 • ХГЛ дозволить запідозрити позаматкову вагітність (однак, діагноз має бути підтвердженим на УЗД)
 • ХГЛвикористовується в програмах скринінгу на хромосомну патологію (рівень ХГЛ буде підвищений при синдромі Дауна, наприклад). Але навіть для того, щоб потрапити в групу ризику по даній патології, одного підвищеного рівня ХГЛ недостатньо!

Оцінка рівня ХГЛ використовується в діагностиці і контролі ефективності лікування трофобластичних захворювань (хоріоепітеліоми, пухирний заніс).

Ось, мабуть, і всі ситуації, коли ми можемо використовувати аналіз крові на ХГЛ. Ще раз нагадаю, що краще звернутися за трактуванням аналізу до лікаря, щоб уникнути зайвих хвилювань від некоректного трактування результату. Також відмічу, що рівень ХГЛ може ще бути підвищеним при багатоплідній вагітності (результат зростає пропорційно кількості плодів), пролонгованій вагітності, ранньому токсикозі вагітних, гестозі, цукровому діабеті, прийомі синтетичних прогестинів і пониженим при загрозі переривання вагітності, хронічній плацентарній недостатності, переношуванні вагітності, і все це потрібно враховувати при оцінці результату.

В клініці ISIDA аналіз ХГЧ проводиться в клініко-діагностичній лабораторії. Її унікальність полягає в тому, що вона є підрозділом клініки жіночого здоров'я. Працюючи в тісному контакті з лікарями акушерами-гінекологами, репродуктологами, терапевтами наші лаборанти своєчасно надають всю необхідну інформацію про стан здоров'я пацієнтів - від профілактичних обстежень до планування вагітності, від моменту зачаття і постановки на облік до пологів.

Підтвердити вагітність за допомогою аналізу ХГЧ ви можете і в клініці ISIDA за допомогою спеціального пакета «Експрес-тест на вагітність» . Він включає в себе аналіз на визначення рівня ХГЛ у крові, УЗД і консультацію акушера-гінеколога.

Скористатися пакетом ви можете, заповнивши форму на сайті, або зателефонувавши в контакт-центр клініки ISIDA: 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Якщо у Вас після прочитання статті виникли питання до лікаря, Ви можете задати їх за допомогою форми питання-відповіді на нашому сайті і ми з задоволенням відповімо на них. Бажаємо Вам лише позитивних новин!