Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Де ж лелека?

Запишіться на первинну онлайн-консультацію із хорошим лікарем-репродуктологом зі знижкою 50%. Онлайн Консультація Репродуктолога

Андрію Петровичу, чому бажана вагітність іноді не настає?

Причин інфертильності, на жаль, багато. Чому не виходить завагітніти? Коли у пари не виходить завести дитину, проблема може бути як в жінці, так і в чоловікові, практично 50 на 50.

Чи можна уникнути цих проблем?

Далеко не завжди. Деякі з них вроджені. Наприклад, у жінок це зменшений розмір матки або зміни її форми, у чоловіків – крипторхізм. Також безпліддя часто пов’язано з факторами, які важко контролювати. Чоловіче – з перенесеними в дитинстві вірусним паротитом (свинкою), різними травмами. Жіноче – з інфекціями, які викликають запалення і як наслідок – спайковий процес в маткових трубах. Такі сліди, наприклад, залишає хламідіоз, який є найбільш розповсюдженим захворюванням, яке передається статевим шляхом. Крім того, сильно впливає на здатність завагітніти гормональний фон. Дисбаланс гормонів викликає полікистоз і багато інших неприємностей, а вплинути на нього, як ви розумієте, складно: задіяні багато зовнішніх і внутрішніх причин.

Але що ми все-таки можемо зробити для збереження фертильності?

Намагатися бути здоровими. Шкідливі звички часто погано позначаються на організмі в цілому і на репродуктивній функції зокрема. Це стосується і чоловіків, і жінок. Паління, зловживання спиртним погіршує якість сперми і яйцеклітин – інформація широковідома, але висновки кожен має зробити сам для себе. Хронічний стрес впливає на гормональний фон – це серйозна проблема, поки що неоцінена. Багатьом зараз потрібно вчитися розслаблятися, щоб зберегти здоров’я. Значна зайва вага також може перешкоджати вагітності, але, принаймні, цю причину можна подолати самостійно. Дуже актуальна проблема – екологія, погіршення якості води і продуктів, але вирішувати її потрібно глобально. Можна довго перераховувати «винуватців», а в результаті ми опиняємося перед фактом: близько 20% подружжів сьогодні безплідні, тобто приблизно кожна п’ята.

Як ставиться діагноз «безпліддя»?

Він ставиться в тому разі, коли вагітність не настає протягом року при регулярному статевому житті без запобігання не менше трьох разів на тиждень. Якщо жінці більше 35-ти років, то почати турбуватися про можливе безпліддя варто вже після півроку невдалих спроб. Справа в тому, що з віком частота настання вагітності як природнім шляхом, так і за допомогою репродуктивних технологій знижується. Це пов’язано з вичерпанням овулярного резерву яєчників, зі старінням яйцеклітин. Адже яйцеклітинам стільки, скільки жінці – вони закладаються ще внутрішньоутробно. І їхня кількість визначена генетично: від 200 до 400 штук. Щомісяця яєчники віддають одну яйцеклітину, резерв поступово вичерпується і закінчується приблизно до 50 років. Ось чому жінкам таршого віку краще швидше звернутися за допомогою, щоб не втрачати час.

Куди треба звертатися?

Багато іде в жіночу консультацію за місцем проживання, де можна зробити деякі аналізи і отримати певне лікування, яке інколи приводить до бажаного результату – вагітності. Але не у всіх випадках. Справа в тому, що там немає матеріально-технічної бази для повноцінного обстеження жінки. Тому доцільніше відразу звертатися в спеціалізовану клініку, щоб зекономити час і поставити точний діагноз. До нас, в клініку ISIDA, іноді приїжджають пацієнти, які до цього безуспішно ходили по лікарях роками, уявіть їхній психологічний стан.

Скільки часу необхідно для обстеження і виявлення точної причини безпліддя?

Існує алгоритм обстеження подружжя. Треба сказати, що всі клініки репродуктології працюють відповідно до наказів Міністерства охорони здоров’я і дотримуються затвердженого переліку необхідних аналізів. Їхній список вам обов’язково видадуть. Є такі аналізи, які робляться від 4 до 6 тижнів. Тому попередній етап обстеження триває до 1,5-2 місяці. Можна звертатися в різні заклади, але зручно, коли практично всю діагностику проходять в стінах однієї спеціалізованої клініки, такої як ISIDA: у нас є потрібні спеціалісти і обладнання. Коли пацієнтка добре обізнана про стан свого здоров’я і причини безпліддя, вся інформація їй зрозуміла, і вона приймає усвідомлені рішення, тільки тоді може бути призначена успішна програма лікування.

Чоловікові також потрібно здавати аналізи?

Звичайно, адже в половині випадків вагітність не настає через чоловіче безпліддя. До того ж, чоловіка обстежувати простіше: спермограма – доступний і недорогий аналіз, тому завжди починати треба з нього. А якщо спермограма нормальна, тоді призначають аналізи жінці – їх близько 20-ти: гормональний фон, УЗД внутрішніх органів і багато іншого. В переліку обов’язково є перевірка на основні інфекції, адже навіть банальна молочниця може бути перешкодою в подоланні безпліддя.

Чи існує статистика – що найчастіше є причиною жіночої інфертильності?

Основні причини: маткові порушення – 5-10% випадків, проблеми з трубами – 15-20%, гормональний фактор – 30-40%. Ще 10-15% приходиться на так зване «безпліддя неясного ґенезу», коли всі аналізи в нормі, а вагітність не настає. Скоріше за все, в таких випадках в гру вступають тонкі імунологічні моменти. Є дослідження, які показують, що інколи матка може сприймати ембріон як чужорідне тіло. Оскільки в ній є місцевий імунітет, то він активується і відторгає запліднену яйцеклітину. Пацієнтці призначають додатковий аналіз – імунограми. Після чого імунолог проводить корекцію спеціальними препаратами – трохи знижує активність захисту, тоді підвищується ймовірність завагітніти.

Варто ще згадати про психологічний фактор. У тих, хто довго не може завагітніти, іноді розвивається зацикленість, а це той же затяжний стрес. Підвищується артеріальний тиск, виробляються гормони стресу, які можуть викликати скорочення матки, – все це впливає на успіх програми лікування безпліддя. Так що деяким потрібні не тільки спеціальні процедури, але також консультація психолога і заспокійливі.

Журнал «Наталі», жовтень 2014 г.