Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Фундамент імунітету

Корисні мікроорганізми шлунково-кишкового тракту (ШКТ), беруть участь у травленні, синтезують необхідні з'єднання, допомагають боротися з інфекціями і грають провідну роль у формуванні захисних функцій організму.

Вчені отримують все нові дані про цей дивовижний мікросвіт. Якщо раніше вважалося, що маля народжується зі стерильним кишечником, то зараз фахівці вже довели, що заселення шлунково-кишкового тракту немовляти починається ще в материнській утробі. Більш того, виявляється, що набір мікроорганізмів зумовлений генетично! Це свідчить про те, що норма у співвідношенні бактерій для кожної людини є індивідуальною. Проте, існують загальні рекомендації, які допоможуть підтримати баланс кишкової мікрофлори – еубіоз.

Питання діагнозу

Ще нещодавно діагноз «дисбактеріоз» був дуже популярним серед педіатрів і вони концентрували увагу на те, щоб усунути цей недугу у малюків. Сучасна медицина розставляє акценти дещо інакше. Порушення балансу мікрофлори – дизбіоз – вже не вважається самостійним захворюванням. Його розглядають як вторинний синдром, який виникає через хронічні хвороби, стреси, інфекції, довготривале застосування антибіотиків повторними курсами. У дітей дисбаланс іноді виникає навіть від того, що центральна нервова система ще не дозріла і не може повноцінно регулювати моторику кишечника.

Взагалі, є безліч причин дисбіозу. Тому лікарі підкреслюють роль двох напрямків: підтримки норми і усунення причин, що порушують її.

Альтернатива ліків

Фармацевтика пропонує десятки, а то і сотні способів поліпшити мікрофлору за допомогою пробіотиків (препарати, які містять бактерії) і пребіотиків (речовини, що створюють сприятливі умови для корисних мікроорганізмів). Однак першим кроком у профілактиці та терапії повинна стати дієта, або функціональне харчування. Даний підхід був запропонований японськими фахівцями в 80-х роках минулого століття. На думку експертів, продукти, багаті біоактивними компонентами – вітамінами, мінералами, харчовими волокнами, антиоксидантами, поліненасиченими жирними кислотами та іншими цінними сполуками, у ряді випадків можуть розглядатися як альтернатива медикаментозної терапії. Що це означає на практиці?

Для найменших

Найкраще харчування для немовлят створила сама природа. Материнське молоко містить більше за 100 біологічно активних речовин, і багато хто з них сприяють формуванню мікрофлори. Наприклад, вуглеводи у молоці на 90% представлені бета-лактозою, яка починає розщеплюватися в товстому кишечнику і стимулює ріст біфідофлори. Цьому сприяють і природні пребіотики – неперетравлювані вуглеводи, що створюють корисним мікроорганізмам комфортні умови. А стафілококовий фактор, який міститься в молоці, перешкоджає розвитку цієї інфекції в кишечнику дитини.

Якщо ж малюк перебуває на штучному вигодовуванні, найкраще рішення – адаптовані суміші, що містять пребіотики (галакто- і фруктоолігосахаріди), а також корисні мікроорганізми. Важливим є і своєчасне введення прикорму.

Золоті правила

Для здоров'я дитини просто обов'язковим є збалансований раціон харчування, що відповідає віку. Після року необхідно відрегулювати режим, приймати їжу 4-5 разів на день, без перекусів. Таким чином буде встановлено ендогенний (спричинений внутрішніми причинами) біоритм травлення: організм, знаючи про те, що їжа надійде в певний термін, у потрібний час почне вироблення ферментів. Що ж стосується конкретних продуктів, то їх можна поділити на три групи.

1.Стимулюють зростання корисної мікрофлори свіжі фрукти, овочі,соки-фреші, крупи, борошно грубого помелу. Рекомендуються нежирні сорти м'яса і риби, кисломолочні продукти з живими бактеріями.

2.Агресивними до природної мікрофлори ШКТ є макаронні вироби з борошна вищого ґатунку, солодощі, морозиво, шоколад, консервовані овочі та фрукти, рибні та м'ясні консерви. З обережністю слід ставитися до свинини і баранини. Субпродукти – печінку і нирки – можна споживати лише в обмеженій кількості.

3.Надають бактерицидну дію фрукти, ягоди, зелень. Лідери серед «борців» з патогенами – чорна смородина, горобина, брусниця, журавлина, гранат, шипшина, кріп, петрушка.

Надають бактерицидну дію фрукти, ягоди, зелень

За порадою лікаря

Безумовно, є випадки, коли необхідні медикаменти, що коректують мікрофлору. Незважаючи на те, що вони відпускаються без рецепта, їх використовують тільки за рекомендацією лікаря. Перш за все, пробіотики повинні містити штами мікроорганізмів, дія яких клінічно доведена, бути кислото- і атибіотикостійкими і безпечними! При їх призначенні необхідно враховувати вікові особливості мікрофлори. Так, у дітей, щ перебувають на грудному вигодовуванні в кишечнику живуть головним чином Bifidobacterium bifidum. Дитина зростає – характер кишкової мікрофлори змінюється. Так що призначення малюку препарату зі штамами, що містяться у дорослих людей, буде нефізіологічним, а значить, недоцільним. Необхідно враховувати вид патології, адже при деяких захворюваннях, таких як, наприклад, лактозна недостатність, будуть небажані пробіотіки, що містять лактозу.

Лікування всіх захворювань потрібно починати з дієтотерапії. При цьому дуже важливим є комплексний підхід. Поряд з функціональним харчуванням для корекції дисбіозу потрібно лікувально-охоронний режим: прогулянки на свіжому повітрі, повноцінний сон, комфортна психологічна атмосфера.