Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Подвійна вагітність – подвійне материнство

Таню, чим Вам запам’яталось спостереження вагітності в клініці ISIDA?

Чесно кажучи, не дуже люблю лікарні, і під час вагітності мені хотілося максимального комфорту, уваги лікарів-професіоналів і відсутності черг, де в очікуванні прийому можна заразитись якою-небудь інфекцією (моя вагітність випала на осіннє-зимовий період). ISIDA повністю виправдала мої очікування. Все було на рівні: прийоми завжди вчасно, без черг. Лікарі – чудові спеціалісти. УЗД, аналізи, огляди – все якісно і оперативно.

Що можете сказати про свого лікаря?

Мене спостерігала Повх Людмила Володимирівна – прекрасний лікар. Я дотримувалася всіх її рекомендацій: намагалася не набирати велику вагу; проходити всі необхідні огляди. Як результат – вагітність пройшла як «по маслу», у мене не виникло жодних ускладнень. Думки були тільки хороші: в основному, радість, що стану мамою відразу двох малюків. Звичайно, напередодні пологів я трохи хвилювалась, але ці тривоги не затьмарили період очікування в цілому.

Таню, які моменти вагітності виявились найяскравішими?

Я з нетерпінням чекала перших поштовхів малят у животику, і коли я їх відчула, була, без перебільшення, у захваті. Ще мені дуже сподобалось ходити на УЗД, де я могла бачити малят, їхні рухи, як вони штовхали один одного ніжками і махали ручками.

Якими Ви хотіли бачити свої пологи?

У мене був плановий кесаревий розтин за медичними показаннями. Я хотіла, щоб операцію проводили досвідчені лікарі, щоб я почувалася в повній безпеці. Ще я дуже хотіла, щоб діток виклали на груди татові, оскільки через операцію вони не зможуть лежати на мені. І, звичайно, була налаштована при першій можливості прикласти дівчаток до грудей, щоб погодувати молозивом.

Як все пройшло насправді?

Мене оперували Дікусарова Світлана Миколаївна і Іванюта Олена Веніаміновна, а наркоз робив дуже позитивний лікар-анестезіолог Чечельницький Олег Євгенович. Велике спасибі їм і їх команді за відмінну роботу!

Чи був присутній поруч Ваш чоловік?

Так, це було одним з ключових наших очікувань від пологів. Підтримка чоловіка значила для мене дуже-дуже багато. Він першим побачив діток, потік малюків показали мені. Потім дівчаток виклали на груди чоловікові, і він дві години провів з ними і зі мною в одній палаті. Малята затихли у тата, розслабились і мирно спали. Мені їх давали на перші годування по черзі, а потім знову повертали татові. Я впевнена, що це найкращий варіант адаптації новонароджених діток після пологів. Так що, коли я кажу своїм друзям, що пологи пройшли прекрасно, я не перебільшую. Так і було.

Згадайте перші дні вдома…

Спочатку було непросто. Дітки плачуть, хочуть їсти, спати, і все б нічого, але їх одразу дві Допомагали чоловік, батьки чоловіка, моя мама. Вони відмежували мене від усіх побутових турбот, і я могла займатися лише своїми дітками. При першій можливості я намагалася поспати, потім поїсти. Багато робилось просто автоматично: погодувала груддю, потримала на руках, дітки заснули, я заснула, плач малюків і знову все спочатку. Але так сумбурно лише в перші тижні.

Якими емоціями був забарвлений той час?

Маша і Саша – мої перші діти, і мені було непросто призвичаїтись до думки, що я вже мама. Емоцій було дійсно багато: радість від того, що пологи позаду, а з малюками і зі мною все гаразд. І сум, коли жаліла саму себе в непрості хвилини: коли малюки, бувало, плачуть обоє, а їх двоє, і я не знаю, яку брати на руки, і при цьому сама сильно хочу спати, а розмірковувати складно. Іноді охоплював страх: чи все я роблю правильно? Не упускаю чогось важливого? Потім ми з доньками почали розуміти одна одну, призвичаїлись до нового життя, і все налагодилось.

Розкажіть про грудне вигодовування двійні.

Ще до народження маляток я налаштувалась на те, що буду їх годувати грудьми. Дуже важливою подією для мене виявився курс «Грудне вигодовування від А до Я» в клініці ISIDA. Треба сказати, що я не планувала відвідувати Школу майбутніх батьків. Але досвід знайомої, яка народила раніше за мене, переконав в необхідності отримання інформації у досвідчених спеціалістів. Завдяки курсу і безпосередньої допомоги після пологів Вікторії Нестерової (лактаційного консультанта) я до цього часу годую дочок грудьми. Віка показувала, як правильно прикладати малюків, як краще їх тримати біля грудей, враховуючи, що їх двоє. Завдяки порадам Віки у мене не виникло проблем з грудьми при приході молока.

Були труднощі з годуванням? Як Ви їх вирішували?

В перший день вдома, коли дівчатка плакали і не могли заснути, у мене, зізнаюсь, була спокуса дати їм суміш, але я все-таки дала груди, вони заснули і більше до думок про суміш я не поверталась. До речі, мені дуже допомогла подушка для годування двійні, я її купила ще до пологів. Це чудовий винахід, а для мам двійнят – незамінний. В перший місяць одна за дівчаток гірше брала груди і погано набирала вагу. Я її догодовувала своїм молоком за допомогою ложечки та шприца. На другому місяці все налагодилось.

Коли Ви ввели підгодовування?

Як і заведено, в 6 місяців (до цього я годувала діток виключно грудьми). Зараз донькам 10 місяців, вони їдять все, що належне в цьому віці, плюс грудне вигодовування 2-3 рази в день і вночі. Я не можу сказати, що годувати грудьми двійню – це легко. Мені було складно перші 3 місяці, а також з нічним годуванням. Але це 100% можливо! Потрібно бажання мами, розуміння, для чого це потрібно, і гарна підготовка перед пологами. Також необхідна підтримка близьких людей, особливо чоловіка.

Хто Вам допомагав в перший час? А зараз?

Спочатку, як я вже казала, мені допомагав чоловік, батьки чоловіка, приїжджала моя мама. Але наші батьки живуть в іншому місті, тому весь час допомагати не можуть. Зараз у мене є чудова помічниця Олена – вона і няня для малюків, і мої «другі руки» по дому. Звичайно, мені допомагає чоловік, коли він не на роботі. Особливо його допомога була потрібна в перші місяці, коли у діток болять животики… Хоча ні! З двійнею допомога чоловіка потрібна завжди, коли чоловік здатен допомогти!

Зараз, коли доньки підросли, вони схожі одна на одну?

Саша і Маша зовсім не схожі між собою: ні за зовнішністю, ні за характером. І ця різниця у зовнішності і характері була видна від самого народження.

Чи Ви ведете щоденник, в якому описуєте розвиток малюків?

Я намагаюсь робити замітки і фіксувати значимі події. Поки всі записи без особливої системи. Ось підростуть діти, тоді, можливо, оформлю все у вигляді щоденника.

Чи Ви хочете ще дітей?

Поки ще рано про це говорити, але скоріше так, чим ні :)

Таня, що Ви можете сказати мамам, які щойно дізналися, що очікують на двійню, і перебувають в розгубленості?

Майбутні мами двійняток – це подвійно щасливі жінки. Під час вагітності не варто слухати «страшилки» і різні історії про складнощі «подвійної» вагітності. Важливо обрати надійну клініку для спостереження за вагітністю, знайти свого лікаря і довіряти йому. Дуже хочу порадити ще під час вагітності подумати про помічників – з двійнею це не розкіш, а необхідність. Допомагати може і чоловік, і батьки, і подруги – будь-яка підтримка з двійнятами буде на користь. Щоб успішно годувати двійню грудьми, необхідно заздалегідь зібрати інформацію про годування, знайти хорошого консультанта. А найголовніше – треба пам’ятати, що ви здатні стати найкращою мамою для своїх дітей. Тоді у вас все точно вийде!