Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Діти з пробірки

Запишіться на первинну онлайн-консультацію із хорошим лікарем-репродуктологом зі знижкою 50%. Онлайн Консультація Репродуктолога

Про естракорпоральне запліднення можна почути багато різних домислів, а як все відбувається насправді, нам розповіла спеціаліст з лікування безпліддя, лікар-репродуктолог клініки ISIDA.

Що це за технологія, коли дітей отримують з пробірки?

Так інколи говорять про ЕКЗ – екстракорпоральне запліднення. «Екстракорпоральне» означає «поза тілом», тобто робота зі статевими клітинами чоловіка і жінки відбувається поза організмом. Ми виймаємо яйцеклітини, беремо сперму і проводимо необхідні для запліднення маніпуляції в лабораторії. Правда, все відбувається не в пробірці, а в іншій спеціальній посудині – чашці Петрі. Саме в ній поєднуються яйцеклітина і сперматозоїд, утворюючи ембріон, який потім пересаджують в матку. Таким чином жінка вагітніє і народжує малюка, якого можна в певному сенсі вважати «дитиною з пробірки».

Коли потрібен такий мудрований шлях до материнства?

В нормі запліднення в організмі жінки відбувається в маткових трубах. Але інколи вони з різних причин відсутні або непрохідні, і виникає так зване абсолютне безпліддя, коли вагітність природнім шляхом настати не зможе ніколи. Тоді використовується ЕКЗ, і чашка Петрі грає роль маткової труби. Інший випадок абсолютного безпліддя – чоловічий, коли в спермі немає сперматозоїдів, вони виявляються тільки в тканині яєчка при біопсії. Без допомоги медиків запліднення також не відбудеться. Бувають і інші показання до ЕКЗ, такі як ендокринний, матковий, ендометріальний фактор, а інколи і нез'ясовне тривале безпліддя, коли не вдається досягнути вагітності природнім шляхом. Ще ми звертаємося до ЕКЗ, коли у пацієнтів є генетичні порушення. Щоб народилися здорові дітки, необхідно позбавитися «поломок» і вибрати ембріони з правильним набором хромосом, а це можливо тільки в лабораторних умовах.

Значить, для ЕКЗ потрібно просто здати яйцеклітину і сперму?

Не зовсім просто. Все починається з обстеження пари. Є затверджений перелік необхідних аналізів. Обстежень досить багато, але вони необхідні, щоб ефективність ЕКЗ була високою, і щоб в результаті мама і малюк були здоровими. В клініці при необхідності ми лікуємо гінекологічні захворювання: видаляємо «хворі» маткові труби, поліпи ендометрію, міоми матки. І тільки потім, почекавши, при необхідності, певний час, можемо починати програму.

Чоловіки також проходять обстеження?

Так, вони роблять флюорографію, спермограму, аналізи крові, у них обов’язково перевіряється каріотип (хромосомний набір). У 10-13% виявляються хромосомні порушення, які часто бувають причиною невиношування або безпліддя, тому потрібно втручання генетиків.

Скільки триває підготовчий етап обстеження?

Не менше місяця, адже кров для аналізу одних гормонів здають в першій фазі циклу, інших – у другій. В принципі, можна все зробити за два-три підходи в лабораторію і до спеціалістів. Але це якщо все в нормі. А коли виявляються якісь відхилення, то на лікування в кожному випадку потрібен різний час.

Після цього вже можна здавати яйцеклітину?

Так, але не відразу. Коли жінка готова до вагітності, починається протокол – прийом лікарських препаратів для стимуляції росту яйцеклітин. Зазвичай щомісяця дозріває тільки одна, але, щоб шанси на запліднення були вищими, потрібно декілька. Тому кожній жінці індивідуально в залежності від показників і рівня гормонів підбирають препарати для ін’єкцій, які активують ріст фолікулів. Існують різні протоколи, довгий – близько місяця, короткий – близько 15-20 днів. В результаті дозріває декілька яйцеклітин, які для ЕКЗ треба вийняти з яєчника.

Як це роблять?

За допомогою пункції. Клітини з яєчників забирають тоненькою голочкою через піхву під внутрішньовенним наркозом. Чоловік здає сперму, далі яйцеклітинами і сперматозоїдами займаються спеціалісти - ембріологи, вони проводять запліднення і отримують ембріони. Після цього визначається час їхнього перенесення в матку, зазвичай, це від 2 до 5 діб.

Всі ці процедури безпечні для жінки?

Інколи внаслідок гормональною стимуляції виникає гіперстимуляція – збільшення яєчників в розмірі, болі в животі, відчуття роздутості. В таких випадках ми не робимо перенесення і заморожуємо ембріони, а коли стан пацієнтки нормалізується, розморожуємо і робимо перенесення без ризику для її здоров’я.

Перенесення проходить без наркозу?

Так, це не боляче, пацієнтка може бачити весь процес на УЗД. Після перенесення рекомендується максимальній спокій, пацієнтка протягом однієї-двох годин лежить у відділенні, потім рекомендується 2-3 дні побути вдома. Дуже часта помилка наших пацієнток – думати, що ембріони можуть «випасти» з матки. Це, звичайно, не так, а побути вдома і полежати потрібно для того, щоб жінка не нервувалася і не займалася важкою фізичною працею – від цього скорочується матка, що дійсно може зашкодити приживленню ембріона. Вагітність, що настала після ЕКЗ, вже нічим не відрізняється від звичайної.

Скільки ембріонів переносять?

Не більше двох, це регламентовано наказом Міністерства охорони здоров’я. Зрідка ми переносимо три, але тільки на основі рішення консиліуму лікарів, для цього мають бути строгі показання. Два ембріони збільшують шанси на настання вагітності, а ймовірність імплантації обох і отримання двійні – близько 20%. За статистикою, двійню виношують успішно в 80-86% випадків. Тому наша мета – один здоровий малюк.

Яка ефективність ЕКЗ?

З першої спроби вагітніють 40-50% пацієнток, але є значна різниця по вікових групах і по факторах. Найлегший випадок – трубний фактор у молодих жінок, тоді ймовірність успіху дуже висока. Кількість спроб необмежена, але, звичайно, ми хочемо отримати вагітність з першого разу. На жаль, близько 15% пацієнток повертаються до нас більше двох разів, не отримавши бажану вагітність. Пройти такий шлях і не отримати результат важко у всіх відношеннях, в тому числі, і психологічно. Радує те, що дуже часто «психологами» один для одного стає подружжя: чоловіки підтримують дружин, а дружини – чоловіків. Адже часто безпліддя буває поєднаним, у кожної другої пари діагностуються відхилення паралельно і в чоловічій, і в жіночій статевій сфері. При ЕКЗ практично все навантаження (організація процесу, обстежень, прийом медикаментів) лягає на жінку. Буває, що абсолютно здорова жінка йде на ЕКЗ заради коханого чоловіка, у якого немає шансів стати батьком. Коли сперма поганої якості, ЕКЗ доповнюється ІКСІ – методом, при якому заздалегідь відібраний життєздатний сперматозоїд під мікроскопом вводиться в яйцеклітину за допомогою спеціальних мікрохірургічних інструментів. Сперма вважається здатною до запліднення, якщо в одному мілілітрі міститься не менше 20 мільйонів сперматозоїдів, а для ІКСІ достатньо одного. Ця методика часто використовується для жінок старше 35-37 років, коли оболонка яйцеклітини потовщується, і сперматозоїдам важко її подолати.

Чи правда, що при ЕКЗ можна «замовити» дитину бажаної статі?

Є такий спосіб – передімплантаційна генетична діагностика, PGD. Після екстракорпорального запліднення можна взяти на аналіз бластомер (мікроскопічний «шматочок» ембріона), визначити його стать і відібрати для перенесення тільки майбутніх хлопчиків або дівчаток. Але така процедура – це все ж таки травма для ембріона, після PGD ймовірність настання вагітності нижче. Крім того, в природі є баланс – народжується 49 дівчаток і 51 хлопчик на сотню, змінювати його не потрібно і навіть небезпечно. Генетична діагностика повинна проводитися тільки за медичними показаннями. За допомогою PGD можна отримати здорову дитину, ось що важливо. А вибір статі краще довірити природі.