За даними ВООЗ, близько мільйона людей щодня заражаються інфекціями, що передаються статевим шляхом. Фахівці навчилися ідентифікувати близько тридцяти видів шкідливих мікроорганізмів. Про те, які симптоми їх появи в організмі і що заважає ефективному лікуванню, розповідає експерт ISIDA.
Інфекції, що передаються статевим шляхом, умовно можна розділити на три групи за ступенем ризику. До найбільш небезпечних інфекцій, які передаються статевим шляхом, відносяться – вірус імунодефіциту людини, гепатити B і C, сифіліс та гонорея. Представники другої категорії можуть призвести до серйозних ускладнень: хламідіоз, герпетична інфекція II типу, трихомоніаз, вірус папіломи людини, уреаплазмоз і мікоплазмоз. Третя група об'єднує легкі і найбільш поширені інфекції – кандидоз і бактеріальний вагіноз.
Бути напоготові
Основні симптоми статевих інфекцій безпосередньо залежать від того, який саме збудник потрапив в організм людини, а також від стану імунної системи. Однак, в більшості випадків після закінчення інкубаційного періоду хвороби проявляються схожими ознаками:
- виділеннями, які з часом стають все більш інтенсивними;
- наростаючим свербінням і печінням в інтимних зонах. Можуть з'явитися плями або невеликі виразки;
- дискомфортом або болем при сечовипусканні;
- збільшенням лімфатичних вузлів.
Коли йти до лікаря
Іноді захворювання, що передаються статевим шляхом, не виявляються, зачаївшись в очікуванні слушної нагоди – місцевого або загального збою в роботі імунної системи. Тому, навіть при незначних, але підозрілих змінах в самопочутті – легкий біль внизу живота, збій менструального циклу, необхідно звернення до фахівця. Слід пам'ятати, що тривалий інфекційний процес може спровокувати хронічну форму хвороби і сприяти поширенню запального процесу. Одне з найсерйозніших можливих ускладнень – безпліддя.
Відкриваючи очі
Незважаючи на стрімке зростання інформованості, все ще існує ряд хибних уявлень, що сприяють поширенню інфекцій і перешкоджають ефективному лікуванню.
Тому, не варто розраховувати на те, що...
- Передача захворювання можлива лише при повноцінному статевому акті. Це невірно, оскільки в ряді випадків для інфікування досить контакту слизових. А це означає, що інфікування може статися під час прелюдії – навіть в тому випадку, коли продовження не було.
- Інфекція завжди дає про себе знати. Підступність багатьох ЗПСШ якраз у тому і полягає, що хвороба може протікати безсимптомно, аж до того моменту, поки не з'являться ускладнення. Саме тому перевірка на поширені інфекції вважається важливою складовою профілактичних оглядів.
- Широкий асортимент аптечних засобів дозволяє вирішити проблему самостійно і уникнути незручності при спілкуванні з лікарем. Самостійно поставлений діагноз і самолікування – найбільш небезпечний з усіх можливих сценаріїв. У кращому випадку, самостійне призначення ліків виявиться марним. У гіршому – ускладнить перебіг хвороби.
- Протизаплідні таблетки успішно протистоять статевим інфекціям. Насправді, гормональних препаратів, що запобігають інфікуванню, не існує. Атаку збудників захворювань допоможуть припинити тільки бар'єрні контрацептиви. Однак навіть вони не гарантують 100% захисту.
- Зрошення теплою підкисленою водою або слабким розчином марганцівки зупинить інфекцію. На жаль, подібні маніпуляції можуть призвести до протилежного ефекту – патогенним мікроорганізмам буде легше проникнути вглиб організму.
ISIDA застерігає
Більш 290 мільйонів жінок у світі страждають від змін, викликаних вірусом папіломи людини. Інфікування щорічно призводить до 530 000 випадків захворювання на рак шийки матки.
Експерт Наталія АЛІПОВА, лікар акушер-гінеколог клініки ISIDA Оболонь
Своєчасне звернення і лабораторні дослідження гарантують правильне встановлення діагнозу і високу ефективність лікування. Основною умовою профілактики захворювань, що передаються статевим шляхом, є моногамні відносини і використання бар'єрних методів контрацепції.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.