Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Вівторок 8:00-19:00
 • Субота 9:00 – 17:00
 • Неділя 8:00 - 16:00
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця Тимчасово не працює
 • Середа Тимчасово не працює
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Що небезпечно для жіночих грудей

Жіночі груди – символ плодючості і материнства, об’єкт гордості і захоплення, джерело творчого натхнення. Про те, які фактори сприяють здоров’ю грудей, а які – підвищують ризик розвитку захворювань, журналісту інтернет-видання «Обозреватель. Женский день» розповів Микола МІНЕНКО, лікар хірург-онколог, керівник Центру маммологїі клініки ISIDA.

Миколо Володимировичу, чому виникають захворювання грудей?

Груди (молочні залози) представляють собою орган-мішень, який реагує на більшість гормональних процесів жіночого організму. Максимально спрощуючи, можна сказати, що на груди негативно впливають три фактори.

 • Перший– це забої і гематоми, в результаті яких у зрілих жінок можуть початися процеси, що приводять до утворення ракової пухлини.
 • Другий – лактостаз (закупорка молочного протоку) і мастит (гнійний запальний процес, до якого приводить нелікований лактостаз). Ця проблема особливо характерна для жінок, які вперше народили, в перші два-три місяці годування: неправильне прикладання дитини до грудей, великі проміжки між годуваннями – цього достатньо, щоб виникло ущільнення, піднялась температура, з’явився біль. Якщо вчасно не вжити заходів, утворюється абсцес, який доводиться розкривати у хірурга. В області внутрішньої травми виникає рубцева тканина, яка може приводити до пухлиноподібних утвореннь.

 • Ну і третє, що інколи шкідливо для грудей, – це контраст температур, холод. Цей фактор більш небезпечний для жінок, які мають фіброзно-кістозну мастопатію або просто звичайну кісту (кулька, наповнена рідиною). Наприклад, обливання холодною водою або пірнання після сауни в холодний басейн. У 18% жінок в протоках грудей знаходяться мікроби, які нічим себе не проявляють, але якщо цим мікробам створити сприятливі умови, вони почнуть активно розмножуватися і агресивно поводитись, викликаючи запальні процеси, гнійники і т.д.

Чи можна з цього зробити висновок, що загартовувальні процедури, такі як контрастний душ, не тільки не корисні, але й шкідливі для жіночих грудей?

В більшості випадків загартовування корисне, однак це потрібно робити поступово, попередньо обстеживши груди за допомогою ультразвуку. Проте при фіброзно-кистозній мастопатії, а також при наявності в тканині грудей мікроорганізмів холод виступає провокатором запалення.

Які фактори сприяють розвитку захворювань грудей?

Вчені підрахували, що існує більше 80 факторів ризику, які можуть приводити до доброякісних захворювань молочних залоз, а інколи навіть раку грудей. Окрім трьох вже названих факторів, які прямо впливають на тканину грудей, клітини молочних залоз реагують на 16-18 гормонів жіночої ендокринної і репродуктивної систем. Якщо гормональний статус збалансований, то проблем не виникає, але відомо більше 120 причин, які можуть порушити цей баланс, в результаті чого реакція виникає тільки в тканинах грудей.

Що ж це за причини?

 • Перше місце займають негативні емоційні переживання, стреси. Це може бути як сильне потрясіння, яке запускає механізми гормональних порушень, або хронічний стрес, при якому постійно підтримується дисбаланс гормонів.

 • На другому місці – група причин, пов’язаних з гінекологічними проблемами, – запалення придатків, полікістози, аборти, прийом великих доз гормональних препаратів та деякі інші.

 • Третя група причин – ендокринні. Щитоподібна залоза, гіпофіз, наднирники, печінка, підшлункова залоза та інші органи беруть участь у виробленні та/або виведенні гормонів з організму. У повних жінок дуже часто підвищений рівень жіночого статевого гормону естрогену, а чим вище його рівень, тим більше ризик виникнення раку грудей. Також вищі шанси захворіти на рак грудей у жінок, що страждають цукровим діабетом.

 • Четверта причина, про яку раніше було не прийнято говорити, – це інтимна сфера життя. Між тим, для здоров’я грудей це дуже важливий момент. Нерегулярне статеве життя, нефізіологічне завершення статевого акту, відсутність оргазму і все, що з цим пов’язано, погано позначається на стані молочних залоз. Проводились дослідження, які довели, що регулярне потрапляння чоловічого сімені в жіночий організм є профілактикою раку. Справа в тому, що андрогени (чоловічі статеві гормони) деякою мірою приводять до «угамування» естрогенів (жіночих статевих гормонів), в результаті чого переривається ланцюжок патологічного впливу естрогенів на клітини молочної залози. Тому для здоров’я грудей статеве життя повинно бути регулярним та успішним. Крім перерахованих факторів ризику, варто згадати раннє настання місячних, пізній клімакс, пізня вагітність і пологи (після 28 років), відсутність вагітності, відсутність годування грудьми і т.д. Важливу роль грає спосіб життя. Доведена пряма шкода кофеїну для жіночих грудей. Від кави, шоколаду, чаю та інших кофеїновмісних продуктів підвищується рівень гормону пролактину, і це може призвести до змін в грудях аж до пухлин, фіброаденоми, а також викликати утворення кіст і виділень із сосків. Іноді високий рівень пролактину стає причиною безпліддя. Також з факторів способу життя для грудей дуже небезпечні погане харчування, паління і зловживання алкоголем.

Обстеження грудей

А що позитивно впливає на стан грудей?

Здоровий спосіб життя, правильне харчування продуктами, що не містять консервантів, антибіотиків і гормональних препаратів. Заняття спортом, позитивні емоції, регулярне статеве життя і побільше «жіночого щастя». Для грудей корисні овочі, фрукти, вітаміни групи А, групи Е і групи В. Бажано вживати вітаміни в сирому вигляді – в овочах і фруктах, а не купувати вітамінні комплекси, які містять синтетичну суміш. Доведено, що комплекси полівітамінів з мікроелементами не завжди добре впливають на організм, тому краще вживати їх в натуральному вигляді.

Чи можна робити масаж грудей?

Масаж може бути як корисним, так і шкідливим для грудей, тому спочатку краще обстежитися. Якщо є будь-яке пухлиноподібне утворення, то масажувати груди шкідливо і небезпечно, а якщо жодних змін немає, то можна робити легкий масаж в косметичному салоні або самостійно. А ще за допомогою ніжного масажу можна збільшити груди в розмірі, тому чоловікам не варто нехтувати цим видом пестощів. Повторюся: йдеться про здорові груди. Потрібно обов’язково проходити планові профогляди (огляди у лікаря-мамолога або гінеколога), тому що при наявності пухлини масажем та іншими розповсюдженими діями можна погіршити стан.

Чи не шкідливі для грудей навантаження – віджимання і заняття в тренажерному залі?

Такі заняття допустимі, хоча нерідко після них починають боліти груди. Високе навантаження на м’язи грудей приводить до утворення молочної кислоти, яка подразнює нервові закінчення і викликає креатуру і інколи набряк грудей. Але на ризик розвитку мастопатій і пухлин такі заняття не впливають.

Яким повинен бути ліфчик, і скільки годин на день його можна носити? Чи він потрібний?

Носіння ліфчику необхідно, якщо у вас великі груди, інакше вони будуть набрякати і приводити до появи масталгії (болісності грудей). Ліфчик має бути підібраний таким чином, щоб кісточка жодним разом не тиснула на тканину грудей. Постійний тиск приводить до порушення кровопостачання та іннервації тканин. В таких місцях можуть виникати як доброякісні зміни, так і рак, це доведений факт. Тому не повинно бути жодної зовнішньої компресії на тканинах грудей, ліфчик повинен просто підтримувати – це його основна функція. Ще один момент – жінка не повинна цілодобово знаходитися в бюстгальтері, тілу необхідно відпочивати від нього хоча б під час сну.

З якого віку і як часто необхідно відвідувати мамолога?

Починаючи з повноліття, огляд у мамолога необхідно проходити раз на рік. Для жінок до 40 років окрім огляду обов’язково робити ультразвукове дослідження грудей. Окрім обстеження, якщо жодних проблем не знайдено, пацієнтка повинна навчитися робити самообстеження молочних залоз, а хороший лікар хоча б коротко зобов’язаний розповісти про основні правила цієї нескладної процедури.

Самообстеження краще проводити в домашніх умовах. Воно займає лише 5-10 хвилин. Але на сьогоднішній день це основний метод профілактики раку молочної залози. В Україні 70-80% всіх вперше виявлених пухлин грудей діагностують самі жінки. Візит до мамолога 1 раз на рік і регулярне самообстеження 1 раз на місяць до 10-12 дня місячного циклу (але не під час місячних) – в Україні «золотий стандарт» обстеження грудей для жінок у віці до 40 років.

Для жінок у віці 40 років і старше «золотим стандартом» повинен стати візит до мамолога 1 раз на рік, мамографія, як основний метод дообстеження, і УЗД грудей, як додатковий метод. Мамограма – це спеціальне рентгенологічне обстеження грудей.

 • У віці від 40 до 50 років вона проводиться 1 раз в 2 роки.
 • У віці 50 років і старше її можна виконувати 1 раз на рік.

УЗД грудних залоз

Мамографія і УЗД грудних залоз – це різні методи обстеження. Але вони взаємодоповнюють один одного. Якщо говорити максимально спрощено, то мамографія краще бачить злоякісні зміни грудей, а УЗД – доброякісні (кісти, фіброаденоми, ліпоми, лімфатичні вузли, кровотік і т.д.). Для жінок молодого віку мамографія, крім того, що малоінформативна (структура тканин молодих жінок така, що мікрозлоякісні процеси побачити вкрай складно), вона ще й небезпечна рентгенівським опроміненням. Тому мамографію в молодому віці виконують тільки за строгими показаннями – коли є підозра на рак грудей.

Як проводиться самообстеження грудей?

Самообстеження складається з двох частин: огляду грудей в дзеркалі і прощупування. При огляді в дзеркалі жінку повинні насторожити зміни форми, розмірів і кольору молочної залози, набряк, підсилення венозного малюнку, втягування шкіри або соска. При прощупуванні можуть виявитися виділення з соска (які бувають будь-якого «кольору веселки», але особливо небезпечні виділення крові).

При яких симптомах, помічених під час самообстеження, необхідно поспішити до лікаря?

До лікаря необхідно йти, коли виявлено будь-які зміни в стані грудей, яких раніше не було. При злоякісних пухлинах, як правило, знаходять ущільнення в грудях або лімфовузол під пахвами, під або над ключицею.

У багатьох жінок груди з віком стають різного розміру, виходить, це тривожний симптом?

Не зовсім. Дві третини жінок мають різні розміри грудей. Це залежить від спадковості, гормонального статусу. Часто груди змінюються в розмірі після пологів. Так що можуть бути різні варіанти. Насторожити мають різкі зміни розміру однієї з грудей за короткий проміжок часу.

В чому заключається діагностика захворювань грудей?

Перша задача лікаря – вияснити, чи є у жінки проблема чи ні. Якщо вона є, це може бути пухлина або не пухлина. Основна мета лікаря – не пропустити пухлину. Якщо пухлини немає, а є якийсь різновид мастопатії, важливо визначити її тип. Наукова назва мастопатії – дисгормональна гіперплазія або фіброзно-кістозне захворювання, тобто гормонозалежні зміни тканини грудей. Знаючи причини, лікар визначається з подальшими діями – буде це лікування, профілактичний захід, спостереження або додаткове обстеження.

Перша задача лікаря – вияснити, чи є у жінки проблема чи ні

Як лікують доброякісні захворювання грудей?

Основна маса доброякісних утворень грудей – мастопатій, лікуються консервативно, тобто лікарськими препаратами. Хірургічному видаленню підлягають тільки ті мастопатії, для яких існує ризик переродження в онкологію. З 26 назв мастопатій тільки 4 доброякісні пухлини мають певну небезпеку переродження в злоякісні.

Переконайтеся у відсутності прихованих, безсимптомно протікаючих захворювань молочної залози, пройшовши профілактичне обстеження у мамолога в клініці ISIDA. Запишіться на прийом, заповнивши форму на сайті, або зателефонувавши в контакт-центр клініки ISIDA: 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Якщо у Вас після прочитання статті виникли питання до лікаря, Ви можете задати їх за допомогою форми питання-відповіді на нашому сайті і ми з задоволенням відповімо на них. Піклуйтеся про себе і бережіть своє здоров'я!

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.