Апендици́т (лат. appendicitis) – це запалення червоподібного відростка сліпої кишки (апендикса).
Гострий апендицит – найбільш розповсюджене хірургічне захворювання у вагітних. Апендицит під час вагітності зустрічається у 0,03-5,20% випадках.
Найчастіше апендицит виникає в I і II триместрах вагітності, рідше в III триместрі.
В першій половині вагітності переважає катаральна (проста) форма апендициту. Деструктивні форми (флегмонозний, гангренозний, перфоративний апендицит) частіше спостерігається в III триместрі і після пологів.
Клінічна картина гострого апендициту залежить від строку вагітності і вираженості патологічного процесу в червоподібному відростку. Особливо складні його діагностика і лікування в другому і третьому триместрі.
Труднощі діагностики пов’язані з тим, що збільшена матка зміщує внутрішні органи з їхніх типових місць, особливо це стосується такої рухливої частини кишечника, як червоподібний відросток. Апендикс може відсуватися і вверх, до печінки, і вниз – до органів малого тазу. Крім того, нудота, блювання і деякі інші симптоми апендициту можуть спостерігатися і при нормальній вагітності. Діагностика апендициту викликає ускладнення і поза вагітністю, тому для діагностики його у вагітної потрібен висококваліфікований хірург і додаткові методи у вигляді ультразвукового дослідження і лапароскопії. Часті ситуації, при яких хвору на апендицит лікують в амбулаторних умовах від зовсім інших захворювань, забуваючи про можливість гострої хірургічної ситуації.
Розвитку апендициту при вагітності сприяє зміщення сліпої кишки з червоподібним відростком в результаті росту матки, що приводить до його перегину і розтягнення, погіршення кровопостачання, порушенню спорожнення. Цьому сприяє і схильність до закрепів, внаслідок чого виникають застій кишкового вмісту і підвищення вірулентності кишкової мікрофлори.
Найбільш розповсюдженими ознаками у вагітних при гострому апендицитові є гострий біль у животі, який набуває постійного ниючого характеру і перемішується в місце локалізації відростку (правий боковий відділ живота, праве підребер’я), нудота, блювота, підвищення температури тіла і зміни в загальному аналізі крові – лейкоцитоз.
Відмічають посилення болю при перевертанні з лівого боку на правий бік.
Прояви захворювання в I триместрі такі самі, як у невагітних , але діагностика може бути ускладнена. Симптоми гострого апендициту – нудота, блювота, болі внизу живота можуть бути ознаками раннього токсикозу і загрози викидня. З більшою ймовірністю на апендицит вказують підвищення температури тіла, обкладений білим нальотом язик, локальна болючість при пальпації в правій здухвинній області.
Менш виражена клінічна картина гострого апендициту в II і III триместрах у зв’язку з атиповим розміщення червоподібного відростка. Після 20 тижнів вагітності сліпа кишка з червоподібним відростком зміщується вверх і назад зростаючою маткою, а наприкінці вагітності апендикс может бути ближче до правої нирки і жовчного міхура. З другої половини вагітності больові відчуття менш виражені, відсутнє напруження прямих м’язів живота у відповідь на пальпацію, слабко виражені симптоми подразнення очеревини, що пов’язано з розтягненням передньої черевної стінки у вагітної; можу бути відсутнім виражений лейкоцитоз. Встановленню правильного діагнозу сприяють виявлення у вагітної позитивних симптомів Образцова ( болісне напруження м’язів правої здухвинної області при опусканні піднятої правої ноги), Сітковського і Бартомьє-Міхельсона (при положенні на лівому боці пальпація правої здухвинної області супроводжується вираженою болючістю).
При появі одного або декількох симптомів вагітна жінка має звернутися до акушера-гінеколога, а акушер-гінеколог залучає до підтвердження діагнозу «апендицит» хірурга.
При постановці діагнозу «апендицит» правильною тактикою є рання апендектомія. Вона дозволяє уникнути ускладнень і рятує як життя матері, так і дитини.
Гострий апендицит може бути причиною ускладнень вагітності – самовільного викидня, передчасних пологів. Як неускладнений, так і ускладнений апендицит не є показаннями до переривання вагітності незалежно від строку.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.