Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок – субота 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 21:00
 • Субота 9:00 – 21:00
 • Неділя 9:00 – 18:00

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)

Безкоштовна консультація репродуктолога Записатися

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)

Метод екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) у всьому світі вважається основним для лікування як жіночого, так і чоловічого фактора безпліддя. Першою дитиною «з пробірки», яка народилася в 1978 р., стала британська дівчинка Луїза Браун. За минулі десятиліття методика, застосована біологом Робертом Едвардсом і гінекологом Патріком Стептоу, значно удосконалилася. Сучасні методики екстракорпорального запліднення – це незрівнянно більші можливості.

Що таке екстракорпоральне запліднення

Класичний варіант екстракорпорального запліднення полягає ось у чому: з метою отримання кількох яйцеклітин жінці призначається стимуляція овуляції. Про те, як це робиться, Ви можете дізнатися, прочитавши статтю «Індукція овуляції». Потім отримані яйцеклітини в лабораторних умовах запліднюють сперматозоїдами майбутнього батька. Ембріологи, зафіксувавши запліднення, передають ембріон репродуктологам, які переносять його в порожнину матки, де він, якщо все йде добре, імплантується в її слизову і продовжує свій природний розвиток. Перенесення здійснюється зазвичай на 5-ту добу після запліднення.

Подальший перебіг вагітності нічим не відрізняється від природного. Застосування методу екстракорпорального запліднення жодним чином не позначається і на пологах: коли вагітність багатоплідна, лікар, оцінивши ризики, може призначити кесарів розтин, але показання до цього такі ж, як і при багатоплідній вагітності, що настала природним шляхом.

У деяких випадках класичний варіант ЕКЗ не призводить до бажаної вагітності. І на допомогу приходять складніші методики екстракорпорального запліднення.

ЭКЗ

Кому рекомендовано ЕКЗ

Екстракорпоральне запліднення ефективне за будь-яких форм безпліддя. А іноді (наприклад, за відсутності у жінки маткових труб або їх непрохідності, а також при важких формах чоловічого безпліддя) ЕКЗ є єдиною можливістю для сімейної пари народити дитину.

ЕКЗ при жіночому факторі безпліддя. При жіночому факторі безпліддя розрізняють абсолютні показання до проведення ЕКЗ (відсутність маткових труб або їх непрохідність), а також непрямі показники, наприклад, відсутність бажаного результату при використанні інших допоміжних репродуктивних технологій – методу індукції овуляції або внутрішньоматкової інсемінації, наприклад.

До заздалегідь запланованого ЕКЗ може також вдатися жінка, якщо вона хоче відкласти вагітність, присвятивши певну кількість років творчій самореалізації, кар'єрному зростанню тощо. У цьому випадку може бути використана кріоконсервація яйцеклітин або ембріонів. Кріоконсервація яйцеклітин і сперматозоїдів показана також у випадках, якщо чоловікові або жінці належить пройти через лікування хіміо- або радіотерапією, а також у деяких інших випадках.

ЕКЗ при чоловічому факторі безпліддя. У разі, якщо діагностичні дослідження показують порушення еякуляції, а також якщо дані спермограми свідчать про те, що сперматозоїди не володіють достатнім для запліднення рівнем рухливості, лікар-репродуктолог може рекомендувати більш складні й ефективні при чоловічому факторі безпліддя види ЕКЗ. Наприклад:

ICSI – мікроманіпуляційний метод, що застосовується при певних формах чоловічого безпліддя. Цей метод допомагає подолати всі бар'єри яйцеклітини і ввести сперматозоїд безпосередньо в цитоплазму яйцеклітини.

ТESA, MESA – методи, що застосовуються у випадках, якщо спермограма показує повну відсутність в еякуляті сперматозоїдів, здатних запліднити яйцеклітину. У цьому випадку за допомогою пункції (маніпуляція проводиться під наркозом) сперматозоїд витягується з яєчок або придатків, обробляється в лабораторних умовах і вводиться в яйцеклітину. Цей метод успішно застосовується в тих випадках, які відносно недавно вважалися абсолютним показанням до використання донорської сперми. Зараз завдяки методам ТESA і MESA подружжя отримало можливість народити рідну як для жінки, так і для чоловіка дитину.

Тому, щоб визначити доцільність ЕКЗ, а також рекомендувати найефективніший для конкретного випадку вид цього методу, лікар-репродуктолог обов'язково призначає низку досліджень, які треба пройти як жінці, так і чоловікові. Адже причиною сімейного безпліддя може бути як жіночий, так і чоловічий фактор (співвідношення приблизно однакове).

Як відбувається лікування методом ЕКЗ?

Екстракорпоральне запліднення – це метод, що складається з кількох етапів. У разі, якщо показанням до проведення ЕКЗ є тільки жіночий фактор безпліддя і не потрібне проведення вищеописаних методів ICSI, ТESA, MESA або використання своїх, раніше заморожених, яйцеклітин або яйцеклітин донора, то етапи ЕКЗ такі:

Перший етап ЕКЗ – підготовка організму жінки до гормональної стимуляції та стимуляція яєчників. Між 19-м і 23-м днем менструального циклу майбутній мамі вводиться препарат, що готує організм до гормональної стимуляції. Потім під контролем УЗД і контролем гормонального статусу організму відбувається стимуляція зростання фолікулів. Це робиться з метою отримання не однієї, як це зазвичай буває в природному циклі, а кількох яйцеклітин, придатних до запліднення.

ЭКО

Другий етап ЕКЗ – пункція фолікулів. Коли УЗД показує, що фолікули досягли необхідних розмірів, проводиться їх пункція. Для цього жінці зовсім не треба перебувати на стаціонарі – на всю процедуру, від моменту приходу до клініки і до завершення операції, жінці необхідно виділити кілька годин.

Третій етап ЕКЗ – запліднення отриманих у результаті пункції яйцеклітин. Ця маніпуляція проходить під контролем досвідчених лікарів-ембріологів клініки ISIDA в спеціальному інкубаторі з живильним середовищем. На п'яту добу після підтвердження факту запліднення здійснюється перенесення ембріонів в жіночий організм.

Четвертий етап ЕКЗ – перенесення ембріонів. Ця операція виконується під контролем УЗД за допомогою тонкого гнучкого катетера і є абсолютно безболісною. Після перенесення ембріона жінці призначають препарати, що допомагають створити для ембріона найсприятливіші умови для подальшого розвитку.

П'ятий етап ЕКЗ – діагностика вагітності. Найімовірнішим методом діагностики вагітності на ранніх термінах є метод ХГЛ – аналіз крові на хоріонічний гонадотропін людини. За рівнем цього гормону з дуже високим ступенем ймовірності вагітність можна підтвердити вже на 12-ту добу після перенесення ембріона. З цією метою на 12-14 добу майбутній мамі необхідно прийти в клініку та здати кров на аналіз.

Лікарі клініки ISIDA роблять усе можливе, аби звести до мінімуму ризики програми ЕКЗ. Синдром гіперстимуляції, багатоплідна або позаматкова вагітність – усі можливі ускладнення вагітності після проведення ЕКЗ знаходяться під контролем досвідчених фахівців, які мають великий досвід роботи.

У разі, якщо вагітність після перенесення ембріонів не настала, не треба впадати у відчай. Після першої спроби ЕКЗ у клініці ISIDA, за погодженням із подружжям, залишаються заморожені найбезпечнішим з усіх наявних методів заморозки – методом вітрифікації, ембріони. Їх використання під час наступних спроб ЕКЗ дає змогу уникнути в протоколі проведення ЕКЗ стимуляції яєчників і мінімізувати таким чином навантаження на жіночий організм. Заморозка эмбріонів

Які обстеження необхідні перед ЕКЗ

Перед проведенням ЕКЗ жінці необхідно пройти певні обстеження, перелік яких залежить від наявності раніше проведених діагностичних заходів. У клініці ISIDA необхідні обстеження можна зробити, уклавши договір на обслуговування в рамках пакета «Обстеження перед ДРТ для жінки». Або, якщо жінка раніше проходила якісь обстеження і вони не втратили ще своєї актуальності, перелік обстежень може бути зменшений (у цьому випадку в клініці ISIDA подружжю пропонують пакети «Обстеження перед ДРТ мінімальне»).

Докладніше про методи обстеження та підготовку до них ви можете прочитати в статтях Програма «Обстеження перед ДРТ для жінок» і «Обстеження перед ДРТ для чоловіків» .

Ефективність ЕКЗ

Клініка ISIDA має 25-річний досвід лікування безпліддя, результативність лікування (загалом з урахуванням усіх методик ДРТ) становить 46 %. Це дуже високий, дійсно європейський рівень ефективності, який демонструють не всі українські клініки. Протягом 25 років роботи після проведення методик ДРТ в ISIDA народилося понад 20 000 малюків.

Такі високі показники роботи стали можливими завдяки високому рівню професіоналізму всіх лікарів клініки ISIDA. Репродуктологи, ембріологи, біологи, андрологи клініки ISIDA регулярно проходять стажування в провідних клініках світу, беруть участь у роботі міжнародних конгресів і симпозіумів із репродуктології. Результатом поїздок лікарів клініки ISIDA за кордон, їхня участь у майстер-класах із роботи з яйцеклітинами, сперматозоїдами і ембріонами нерідко стає впровадження нової передової методики ЕКЗ.

Наприклад, передімплантаційна генетична діагностика (PGD) або передімплантаційний генетичний скрінинг, що застосовуються в рамках програми з екстракорпорального запліднення, дають можливість діагностувати генетичні та/або хромосомні патології ембріона ще до його імплантації в порожнину матки.

Ця методика дає змогу не лише підвищити результативність проведення ЕКЗ, а й знизити ризики появи на світ дітей із важкими генетичними захворюваннями. Справа в тому, що при екстракорпоральному заплідненні вагітність настає приблизно в третині випадків, і однією з причин невдачі може бути «відмова»матки в імплантації ембріона, який несе в собі генетичні ризики. Ця «система захисту» передбачена природою, подолати її неможливо, та й навряд чи потрібно.

Величезне значення для ефективності проведення ЕКЗ має також рівень точності діагностичних заходів. Клініка ISIDA регулярно проходить зовнішнє тестування якості роботи своїх діагностичних і ембріологічних лабораторій у провідних європейських клініках, що спеціалізуються на лікуванні безпліддя. Так, рівень роботи фахівців, які роблять спермограму, в 2017 році був підтверджений клінікою при Вестфальському університеті ім. Вільгельма (м. Мюнстер, Німеччина). Ця клініка – одна з найбільш шанованих медичних установ Європи. Оцінки, виставлені її експертами в процесі зовнішнього тестування, мають дуже велику вагу.

Якщо Ви відчуваєте труднощі з зачаттям дитини, станьте на один крок ближчими до здійснення своєї мрії про материнство – зателефонуйте до клініки ISIDA, запишіться на первинний прийом до лікаря-репродуктолога. Наші телефони: 0 800 60 80 80; +38 (044) 455 88 11.

Буклет "Рекомендації учасникам програм ДРТ" в формате PDF:

Програма екстракорпорального запліднення складається з декількох послідовних етапів:

Стимуляція яєчників

Процедура екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) починається зі стимуляції яєчників. Існують три протоколи стимуляції: довгий, супердовгий і короткий. Спочатку організм жінки за допомогою препаратів готують до стимуляції. Через деякий час спеціальними медикаментами проводиться стимуляція росту фолікулів, цей етап проходить під ультразвуковим та гормональним контролем.

Пункція фолікулів

Коли фолікули виростають до необхідного розміру, під знеболенням і контролем УЗД проводиться пункція яєчників. Під час цієї процедури за допомогою спеціальної пункційної голки з кожного фолікула черпають фолікулярну рідину разом з яйцеклітиною.

Культивування ембріонів

Спеціально оброблену сперму і виділені з фолікулярної рідини яйцеклітини з'єднують і поміщають в інкубатор з живильним середовищем для запліднення і подальшого розвитку. Культивування ембріонів може тривати від 3-х до 6-ти днів.

Перенесення ембріонів в порожнину матки

Через кілька днів після запліднення ембріони переносять в порожнину матки. На відміну від вищезгаданої пункції фолікулів, це абсолютно безболісна процедура. Під контролем УЗД цей процес здійснюють за допомогою тонкого еластичного катетера. Після перенесення жінці призначають препарати, які допомагають створити умови для розвитку ембріонів

Діагностика вагітності

Самим раннім і достовірним методом діагностики вагітності на сьогоднішній день є дослідження крові на ХГЧ (хоріонічний гонадотропін людини). За аналізом крові на ХГЧ вагітність можна визначити вже на 12-й день після перенесення ембріона. Цей метод є найбільш раннім і найбільш достовірним для ранньої діагностики